Trwa ładowanie...
bDhjnHWt

Wiadomości

41
07.10.2020 17:37

PRACA
 / 
Lawina skarg na firmy, które przestały płacić. Kary są śmiesznie niskie

Część pracodawców nie płaci wynagrodzeń lub zaniża je, bo twierdzi, że przez pandemię nie ma z czego robić wypłat. Związkowcy uważają, że tylko część z nich ma kłopoty finansowe. Reszta to wyrachowani gracze, na których nie działają mandaty. Z kolei zdaniem pracodawców te proporcje są dokładnie odwrotne.

78
07.10.2020 16:16

PPK
 / 
Pracownicze Plany Kapitałowe. 30 proc. pracowników w ogóle o nich nie słyszało

Prawie 30 proc. pracowników deklaruje, że nie słyszało o wprowadzanych zmianach w systemie emerytalnym, a ponad połowa uważa, że o programie wie niewiele - wynika z badania firmy ADP "Workforce view 2020".

162
07.10.2020 15:27

PRACA
 / 
PGE chce zredukować zatrudnienie o 20 procent. Czeka na chętnych

Polska Grupa Energetyczna (PGE) uruchomiła Program Dobrowolnych Odejść. Pracownicy, którzy sami zrezygnują, mają otrzymać specjalne świadczenia. Jeśli zainteresowanie będzie małe, dojdzie do zwolnień grupowych.

245
07.10.2020 13:51

OSZCZĘDZANIE
 / 
Apelują o nierezygnowanie z PPK. Do tej pory uciekło 60 proc. uprawnionych

Pracownicze Plany Kapitałowe mają rychło objąć kolejne 3,7 mln pracowników. Odpowiedzialny za nie Polski Fundusz Rozwoju dwoi się i troi, by ludzie nie rezygnowali z PPK, bo do tej pory z programu wypisało się 60 proc. uprawnionych.

4
07.10.2020 13:44

PRACA
 / 
Polski Instytut Ekonomiczny: zatrudnienie może już nie powrócić do stanu sprzed pandemii

Andrzej Kubisiak, zastępca dyrektora Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE) nie ma dobrych wiadomości na temat perspektyw rynku pracy. Odbudowa rynku pracy nastąpi w perspektywie 2022 roku, ale wcale nie ma pewności, że poziom zatrudnienia powróci w pełni do poziomu sprzed pandemii.

bDhjnHWv
138
07.10.2020 12:23

FINANSE
 / 
Nowe podatki. Zapłacą pracujący za granicą. "MF chce utrudnić życie tysiącom Polaków"

Rządzący chcą od stycznia ograniczyć tzw. ulgę abolicyjną. Zdaniem ekspertów realnie przestanie ona istnieć. Protestują też pracodawcy. Do gry włącza się też opozycja. "Likwidując ulgę abolicyjną, rząd wypycha Polaków za granicę" - pisze w interpelacji poseł Stanisław Tyszka.

2
07.10.2020 11:11

PODATKI
 / 
Ozusowanie umów cywilnoprawnych. Ekspert zaskakuje

- Nie wiem, czy kogoś zdziwię, ale przechodzenie na umowy o pracę to trend europejski, a może nawet globalny - mówił w programie "Money. To się liczy" prezydent Konfederacji Lewiatan Maciej Witucki. Przyznał jednocześnie, że popiera ozusowanie umów zleceń. - To nieuniknione. Teraz tylko kwestia tego, żeby nie zabić w ten sposób polskich przedsiębiorstw - podkreśla Witucki. Jego zdaniem należałoby również zmniejszyć opodatkowanie dla najmniej zarabiających Polaków. - Może to jest moment, żeby wrócić do pomysłu z pierwszej kadencji PiS, czyli jednolitego oskładkowania wszystkich umów - mówił Witucki. Jednocześnie zwraca uwagę, że podstawą wszelkich wprowadzanych zmian powinien być dialog zarówno z przedsiębiorcami, jak i z pracownikami.

42
06.10.2020 17:50

EMERYTURA
 / 
Oszczędzanie na emeryturę. Policzono ile pracownicy zyskali na PPK

Na koncie przeciętnego uczestnika Pracowniczych Planów Kapitałowych jest 2 020 zł, z czego 86 zł wypracowały fundusze – wynika z raportu Instytutu Emerytalnego.

10
06.10.2020 8:44

ZATRUDNIENIE
 / 
Bezrobocie bez zmian czwarty miesiąc z rzędu. Resort pracy podał wyliczenia

We wrześniu stopa bezrobocia była na poziomie 6,1 proc. - wynika z danych Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Na tym samym poziomie utrzymuje się od czerwca. Resort zwraca uwagę, że rośnie liczba ofert zatrudnienia.

bDhjnHWB
42
05.10.2020 17:03

PRACA
 / 
Sprawa H&M to początek. W Polsce pracodawcy też "inwigilują" nas na całego

Organizacje broniące praw pracowniczych oraz wiązki zawodowe alarmują, że pracodawcy wyciągają od podwładnych wrażliwe dane, usprawiedliwiając to walką z pandemią COVID-19. Pytają ich m.in. stan zdrowia, czy mieli kontakty z zakażonymi oraz o dodatkowe miejsca pracy? Inspektor Ochrony Danych Osobowych ostrzega, że takie dane mogą być zbierane wyłącznie na podstawie decyzji sanepidu.

43
05.10.2020 14:12

PANDEMIA
 / 
Te firmy rekrutują. Potrzebni pracownicy z zagranicy

Mimo pandemii w pewnych branżach brakuje rąk do pracy, szczególnie pracowników z zagranicy. - Tylko nasza firma przywozi tysiące nowych osób miesięcznie. Są potrzebni dlatego, że nie ma polskich rąk do pracy. Pracownicy z Ukrainy są pracownikami pierwszego wyboru, po pracownikach z Polski - powiedział w programie "Money. To się liczy" Krzysztof Inglot, prezes Personel Service. - Głównie to branża spożywcza - ogrodnictwo, rolnictwo i przetwórstwo. Gigantyczne wzrosty miała branża RTV i AGD, otwiera się na Zachód, te firmy rekrutują masowo do swoich fabryk. Również automotive wstaje z kolan, mimo że ma sporo problemów, te fabryki też zwiększają zatrudnienie, też szukają pracowników z Ukrainy. Pracodawcy wolą takich pracowników, bo do pracowników z Azji trochę się zrazili - dodał.

1
05.10.2020 10:58

IMIGRANCI
 / 
Koronawirus namieszał na rynku pracy. Problemy dla migrantów zarobkowych

W Polsce falowo przybywa osób zakażonych koronawirusem. Czy to ma wpływ na rynek pracy i sytuację migrantów zarobkowych? - Zdecydowanie tak. Największy wpływ na sytuację migracyjną w Polsce mają wszelkiego rodzaju obostrzenia, ograniczenia ruchu, transportu publicznego, utrudnienia w przekraczaniu granicy, a także kwarantanna - powiedział w programie "Money. To się liczy" Krzysztof Inglot, prezes Personel Service. - Gdyby rósł lub utrzymywał się tak wysoki stan nowych zakażeń, to ograniczona zostanie także emigracja polskich pracowników do Niemiec, Holandii, Norwegii czy Szwecji. Co do Ukraińców - ponad 60-proc. chce wrócić do Polski, jeżeli nie wydarzy się nic nadzwyczajnego, nie dojdzie do mutacji wirusa czy zamknięcia granic, to napływ Ukraińców jest niezagrożony - dodał.

2
05.10.2020 8:52

MTSL
 / 
"Money. To się liczy". Ukraińcy chcą wracać do Polski

Dziś w programie tematem rynek pracy w rozwijającej się epidemii. Gościem będzie Krzysztof Inglot, prezes Personel Service. Zapraszamy od 9.15.

bDhjnHWC
3
04.10.2020 18:13

PRACA
 / 
Serwisy z ofertami pracy mocno odczuły czas pandemii. Spadki są naprawdę spore

W ciągu ośmiu miesięcy br. na Pracuj.pl dodano niemal 334 tysiące ofert pracy. W porównaniu z analogicznym okresem ub.r. nastąpił spadek o ok. 13 proc. Natomiast od czerwca do sierpnia tego roku opublikowano tam niemal 137 tys. takich propozycji. Aktywność ogłoszeniodawców utrzymała się na poziomie z wcześniejszego lata. W czerwcu w serwisie OLX było ok. 85 tysięcy ofert pracy, a we wrześniu – ponad 120 tysięcy. Z kolei na Gumtree latem był tradycyjnie większy wybór ofert pracy sezonowej. W serwisie Gratka.pl od czerwca do sierpnia dodano prawie 4 tysiące propozycji zatrudnienia. Rok wcześniej było ich przeszło 6 tysięcy więcej.

568
04.10.2020 14:25

ZUS
 / 
ZUS szykuje rewolucję. To, za co płaciłeś, dostaniesz za darmo

To byłaby mała rewolucja dla firm i dla Polaków. Jak wynika z informacji money.pl, Zakład Ubezpieczeń Społecznych chce się zmienić w wirtualne biuro rachunkowe. ZUS w najbliższych latach planuje wziąć na siebie odpowiedzialność za większość rozliczeń. Sam policzy i przygotuje dokumenty, a przedsiębiorca będzie je musiał tylko zatwierdzić. Firmy zyskają pewność rozliczeń, a Polacy szybszą wypłatę emerytur.

54
03.10.2020 11:56

PRACA
 / 
Sześciodniowy tydzień pracy w CD Projekt. Prawnik wyjaśnia

Na kilka tygodni przed premierą nowej gry wszyscy w CD Projekt muszą pracować ze zdwojoną siłą. Kierownictwo uznało, że 40 godzin w tygodniu to za mało, więc zobligowało wszystkich testerów do przychodzenia również w soboty. Pytamy prawnika: czy szef może wydłużyć tydzień pracy?

634
02.10.2020 17:06

PRACA
 / 
Polacy nie szukają pracy. Rekord w historii badania. Eksperci: winny "socjal", choć nie tylko

W drugim kwartale 2020 roku ponad 270 tys. osób straciło pracę. Jednak liczba zarejestrowanych bezrobotnych zwiększyła się jedynie o 45 tys. Gdzie się podziała reszta? Zniknęła z rynku, bo nie opłaca się jej już pracować - sugeruje część komentatorów. Ale to niejedyna przyczyna.

48
02.10.2020 14:59

WIADOMOŚCI
 / 
Grupowe zwolnienia w firmie polskiego miliardera. Prace ma stracić nawet 250 osób

Grupa farmaceutyczna Polpharma, kontrolowana przez Jerzego Staraka, planuje zredukować zatrudnienie. Zwalniani będą głównie pracownicy biurowi.