Trwa ładowanie...
bDUzTRrF

Wiadomości

126
26.03.2021 12:50

ZATRUDNIENIE
 / 
Pracownicy z zagranicy jedynym ratunkiem? Brakuje rąk do pracy

W Polsce w wieku zawodach nie ma komu pracować, jest nas za mało. Ratunkiem są imigranci zarobkowi? - Na razie te kierunki bliskie nam są bezpieczniejsze. To nie tylko kwestia Ukrainy, ale i Białorusi. Widzimy również dużą grupę migrantów z Wietnamu. Myślę, że akceptacja dla tego, że nasz rynek pracy zasilają cudzoziemcy jest coraz większa, automatycznie łatwiej będzie zachęcać cudzoziemców coraz większej grupy krajów do przyjeżdżania do pracy w Polsce - powiedziała w programie "Money. To się liczy" dr hab. Agnieszka Chłoń Domińczak, dyrektor Instytutu Statystyki i Demografii SGH. - Ci, którzy przyjeżdżają, raczej uzupełniają lukę, niż zabierają pracę innym. W urzędach pracy nie widać gwałtownego wzrostu bezrobocia, nawet w dobie pandemii praca jest stabilna. Pracodawcy utrzymują miejsca pracy, bo wiedzą jak trudno w dzisiejszych czasach jest znaleźć pracowników - dodała.

10
25.03.2021 9:36

COVID-19
 / 
Koronawirus nie odstraszył Ukraińców. Coraz więcej zakłada biznes w Polsce

O 11 proc. wzrosła liczba obcokrajowców z zarejestrowaną w Polsce działalnością gospodarczą. Pandemia ich nie odstraszyła.

8
24.03.2021 20:00

MAKIJAŻ
 / 
Trendy w makijażu na wiosnę - jak prezentować się na spotkaniach biznesowych online

Już od ponad roku żyjemy w zmienionej rzeczywistości. Pandemia nie tylko pokrzyżowała nam wiele planów, lecz także wymusiła szukanie nowych rozwiązań w różnych obszarach życia codziennego. Zmiany dotyczą również sfery zawodowej – większość firm wdrożyła zdalny tryb pracy, a wideokonferencje zastąpiły spotkania twarzą w twarz w biurze.

26
24.03.2021 19:58

PRACA
 / 
Biedronka rozdała pracownikom nagrody. Zainkasowali 2,5 tys. zł

Zarząd Jeronimo Martins poinformował pracowników o przyznaniu nagród im. E.A. Soares dos Santosa - podaje portal "Wiadomości Handlowe". W tym roku kwota nagród jest wyższa niż w poprzednim.

1
24.03.2021 16:00

PRACA ZDALNA
 / 
Praca zdalna wciąż bez przepisów. "Pracownicy chcą pracować zgodnie z prawem, a my nie mamy wykładni"

- Jak ja złamię nogę, to nie wiadomo, czy to wypadek w pracy, czy wypadek z domu - podaje przykład problemów wynikających z braku przepisów o pracy zdalnej Maciej Noga, współzałożyciel Grupy Pracuj. - To zadanie rządzących, by je wprowadzić, bo to będzie świadczyć o konkurencyjności polskiego rynku - uważa. - Ludzie będą chcieli pracować zdalnie i działać z różnych miejsc na świecie - dodaje, a to już teraz rodzi problemy z ubezpieczeniem i podatkiem. Zdaniem Macieja Nogi w przypadku niektórych specjalności, gdzie brakuje pracowników, będziemy zatrudniać ludzi na ich warunkach, więc tym bardziej musimy przygotować odpowiednie przepisy o pracy zdalnej.

bDUzTRrH
3
24.03.2021 13:00

FIRMA
 / 
Właściciele rodzinnych firm często popełnią duży błąd. Odsuwana sukcesja może źle się skończyć

Według ekspertów, mali i średni przedsiębiorcy są nieprzygotowani do przeprowadzenia sukcesji w swoich rodzinnych firmach. Skupiają się na rozwijaniu działalności, a sprawy związane z przekazaniem biznesu odsuwają na dalszy plan. To może skutkować wieloma problemami, zwłaszcza po nieoczekiwanej śmierci właściciela.

58
24.03.2021 11:23

PRACA ZDALNA
 / 
Praca się zmieni. Nikt nie będzie patrzeć, czy siedzieliśmy 8 godzin

W szczycie pandemicznym 11 proc. pracowników pracowało zdalnie. Jak będzie wyglądała praca po pandemii i czy w dalszym ciągu będziemy wykonywać ją z domu? - zapytaliśmy Macieja Nogę, współzałożyciela Grupy Pracuj. - Ja bym powiedział, że zostaniemy z pracą hybrydową - uważa Maciej Noga. Co więcej, twierdzi on, że pracodawcy przejdą z czasowego rozliczania pracy na rozliczanie pracy poprzez efekty. - Myślę, że będziemy szli w tę stronę: pracodawca będzie wymagał od nas efektu, a kiedy wykonamy pracę, będzie zależało od nas - przewiduje.

2
24.03.2021 10:28

PRACA
 / 
Siedzisz na Facebooku podczas home office? Pracodawcy to nie interesuje. Patrzy na coś innego

- Jest cały wachlarz narzędzi, które pomagają pracodawcy kontrolować pracownika - mówi Maciej Noga, współzałożyciel Grupy Pracuj. Są wręcz takie, które pozwalają pracodawcy podłączyć się pod komputer pracownika, przez co może widzieć, ile czasu spędził choćby na Facebooku. - Pracodawcy tego nie robią - zapewnia jednak Maciej Noga. - Bardziej chodzi o narzędzia do kolaboracji, gdzie wyznaczamy sobie cele tygodniowe. Tu nie ma możliwości oszukiwania - mówi. Pracodawcom chodzi więc o mierzenie efektywności i realizowanie celów. I to jest sprawdzane. - Jak ktoś chce posiedzieć na FB, to jego sprawa. Ale tu jest zadanie do wykonania - mówi.

80
24.03.2021 6:27

RYNEK PRACY
 / 
Zwolnienia grupowe w Banku Pekao. Ponad tysiąc osób odejdzie

Do końca tego półrocza nawet tysiąc pracowników pożegna się z Bankiem Pekao. Program zwolnień grupowych będą kosztowały bank 100-120 mln zł.

bDUzTRrN
23.03.2021 15:59

ZAROBKI
 / 
Wynagrodzenia w pandemii - jedni stracili, inni zyskali. Co z podwyżkami?

Pandemia koronawirusa wpływa na zarobki Polaków? - Badamy wynagrodzenia pracowników i bezpośrednio w firmach. Sporo się zmieniło w porównaniu z 2019 rokiem. Przede wszystkim zmieniło się podejście firm do podwyżek i pracowników do wynagrodzeń. Sporo branż utraciło bezpieczeństwo zatrudnienia, ale wiele zyskało na pandemii - powiedziała w programie "Money. To się liczy" Magdalena Sieczka, kierownik ds. wynagrodzeń i benefitów Sedlak & Sedlak. - To, co w 2021 roku będzie się działo, to zmniejszenie podwyżek, ale nie całkowite ich zatrzymanie. Zgodnie z informacjami od firm, aż 52 proc. planuje przeprowadzenie podwyżek, a tylko 7 proc. nie planuje ich w ogóle - dodała.

23.03.2021 15:20

HOCHLAND
 / 
Biuro w mlecznych barwach. Pracę można połączyć z relaksem

Masz ochotę na kawę? Proszę bardzo. Albo jakiś mecz po pracy? A może po prostu marzysz o odrobinie świętego spokoju czy miejscu, gdzie możesz nakarmić dziecko? Da się zrobić. I wszystko to w biurze. Dokładnie w Poznaniu przy ul. Pastelowej 12, w nowej siedzibie firmy Hochland.

16
23.03.2021 13:52

PRACA
 / 
Youtuber, instagramerka, tiktokerka - to zawody marzeń nastolatków. Gdzie zmierza rynek pracy?

Nastolatkowie marzą, by być influencerami, chce tego aż 48 proc. dziewczynek w wieku 10-15 lat. To wyzwanie dla rynku pracy czyt tylko marzenia młodych osób? - Nie można bagatelizować tego, że takie marzenia pojawiają się u młodych osób, ponieważ mają za wzór osoby popularne. Pamiętajmy, że w mediach społecznościowych zarabia się, gdy ma się określoną liczbę obserwujących. Żeby ich mieć, trzeba publikować wartościowe, merytoryczne, interesujące treści, trzeba mieć coś do powiedzenia na dany temat - powiedziała w programie "Money. To się liczy" Magdalena Sieczka, kierownik ds. wynagrodzeń i benefitów Sedlak & Sedlak. - Chodzi o to, by przede wszystkim zdobyć wykształcenie, wiedzę, doświadczenie i tym się dzielić. Można mówić o sobie, że jest się instagramerem czy youtuberem, gdy zdobędzie się tych obserwujących, kiedy czujemy, że mamy coś ważnego do przekazania. Oprócz tych treści, stoi za tym mnóstwo działań: montowanie filmów, scenografia, scenariusze, czyli to, czego nie widać, a trzeba mieć takie umiejętności - dodała.

30
23.03.2021 13:28

GOSPODARKA
 / 
Koronakryzys nasilił problem szarej strefy. To już ponad 18 proc. PKB

W tym roku szara strefa może osiągnąć poziom 469 mld zł - szacuje Instytut Prognoz i Analiz Gospodarczych (IPAG). To ponad 18 proc. PKB Polski. Eksperci wskazują, że problem się nasila i w dużej mierze wynika z pandemii koronawirusa.

bDUzTRrO
481
21.03.2021 15:48

RAFAKO
 / 
Losy Rafako nadal niepewne. Pracownicy martwią się o przyszłość

Rafako, największy w Europie producent kotłów oraz urządzeń ochrony środowiska dla energetyki, boryka się z poważnymi problemami finansowymi. Z pracą pożegnało się już 400 pracowników.

199
21.03.2021 14:45

PRACA
 / 
Najniższe bezrobocie to tylko jedna strona medalu. Gorzej jest z szukaniem pracy. Jesteśmy w ogonie UE

Z jednej strony mamy najniższe bezrobocie w UE, z drugiej – prawie najniższy odsetek wakatów, wynika z danych Eurostatu. Po wybuchu pandemii firmy ograniczyły rekrutacje - w ciągu roku w Polsce ubyło 40 tys. wolnych miejsc pracy, z czego ponad 11 tys. w budownictwie i ponad 7 tys. w handlu.

103
21.03.2021 9:13

PRACA
 / 
Firmy płacą za kandydatów z polecenia. Nagrody bywają spektakularne

Firmy mają coraz większy kłopot z pozyskaniem kandydatów na specjalistyczne stanowiska. Aby przyciągnąć najlepszych, sięgają po programy poleceń i wykładają duże pieniądze. Za polecenie kandydata do pracy, który się sprawdzi i zostanie w firmie, można zarobić nawet 40 tys. zł.

216
21.03.2021 8:25

PIP
 / 
Inspektorzy pracy z dodatkowym urlopem wypoczynkowym. Nawet 12 dni ekstra

Inspektorzy, którzy faktycznie wykonują kontrole, mają wzorem sędziów, prokuratorów czy pracowników NIK dostać dodatkowe urlopy wypoczynkowe.

75
21.03.2021 7:37

PRACA
 / 
Ukraińcy mocno stawiają na pobyt w Polsce. Eksperci: W ciągu 5 lat ich liczba może się nawet podwoić

W ciągu roku o niecały 1% zmniejszyła się liczba obywateli Ukrainy, którzy otrzymali zezwolenia na pobyt w Polsce. Jak wynika z analiz Urzędu do Spraw Cudzoziemców, do przedłużania tego stanu zachęcały ich obostrzenia i pandemia. Natomiast wcześniej w większym stopniu korzystali oni z możliwości migracji tymczasowych.