Wiadomości
RYNEK PRACY / Badanie: Prawie 70 proc. Polaków nie obawia się utraty pracy. Eksperci: Ludzie nie zdają sobie sprawy z kryzysu
Niemal co piąty dorosły Polak obawia się, że w najbliższym czasie straci pracę. Częściej niepokój o swoją dalszą karierę zawodową odczuwają kobiety niż mężczyźni. Problem dotyczy prawie co czwartej osoby z grupy wiekowej 23-35 lat. Niepewność widoczna jest przede wszystkim wśród rodaków z wykształceniem zawodowym. Zjawisko to występuje głównie w miejscowościach liczących od 20 tys. do 49 tys. mieszkańców.
BEZROBOCIE / Eksperci ostrzegają. Bezrobocie może szybko wzrosnąć
Na razie nie obserwujemy wzrostu bezrobocia, ale obostrzenia i wzrost kosztów prowadzenia firm mogą przyczynić się do znacznego spadku zatrudnienia w Polsce – ocenia Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych. Działania osłonowe mogą już nie wystarczyć.
PRACA / Dodatek covidowy. Rezydentom i stażystom należą się pieniądze. Jest stanowisko NFZ
Zarówno rezydent, jak i stażysta mają takie samo prawo do dodatku covidowego, jak lekarze specjaliści - informuje OZZL. Narodowy Fundusz Zdrowia w końcu rozwiał wątpliwości.
BRANŻA IT / Szkoły programistów jak grzyby po deszczu. Każdy chce nim zostać
Pandemia zmienia rynek pracy, mnóstwo osób pragnie zostać programistą. Ta branża kwitnie i to jeszcze długo się nie zmieni. Kto jest programistą, na brak pracy nie narzeka, ale czy naprawdę każdy może nim zostać?
KRYZYS / Rafako potrzebuje pomocy państwa lub nowego inwestora. Chodzi o tysiąc miejsc pracy
Zatrudniająca prawie 1300 osób firma Rafako walczy o przetrwanie. Nowy prezes był blisko rządu, więc może skuteczniej zawalczyć o wsparcie państwa. Jednak potrzebny jest jeszcze inwestor. Bez pomocy na zwolnieniu 400 pracowników się nie skończy.
GOSPODARKA / Bezrobocie rośnie. Zbliża się do poziomu sprzed trzech lat
W styczniu stopa bezrobocia w Polsce wzrosła do 6,5 proc. - wynika z najnowszych danych GUS. Bezrobocie rejestrowane zbliżyło się do poziomu notowanego po raz ostatni na początku 2018 roku. Jednak biorąc pod uwagę warunki pandemiczne, wzrost ten jest relatywnie mały.
PRACA / Wojna o pensję malarza pokojowego. Sprawdziliśmy u źródła. Oto ile zarabiają
Zdaniem Sławomira Mentzena, działacza Konfederacji, gdyby malkontenci wzięli się za prawdziwą pracę, jak np. malowanie ścian, to już dawno pozwoliliby sobie na własne mieszkanie. Z oficjalnych danych wynika jednak, że ten zawód to nie eldorado. Ale są i tacy, którzy nie narzekają. - Marzec mam cały zajęty, kolejne miesiące też. Czasem muszę odmawiać klientom - usłyszeliśmy od jednego z malarzy.
PRACA / Dwa dni urlopu więcej. Przepisy już działają, kto się załapie?
Od blisko miesiąca obowiązują przepisy, które umożliwiają pracownikom wybranie 2 dodatkowych dni urlopu. Warto o tym wiedzieć i skorzystać. Dotyczy to osób, które oddają krew lub osocze. Urlop to nie wszystko, można dostać także ulgę w komunikacji publicznej.
ROSSMANN / Polak musi mieć promocje, Niemiec stale niską cenę. Tak Rossmann tłumaczy różnice w cenach
Prezes Rossmanna nie wierzy, że każdy pracownik zarabia 5000 zł w Lidlu. Marek Maruszak w rozmowie z money.pl rozprawia się też z mitem masowego zamykania galerii handlowych. - Dla wielu Polaków odwiedziny w galerii handlowej w dużym mieście stanowią atrakcję - stwierdza. Tylko u nas tłumaczy się z niższych cen w Niemczech niż Polsce.
NIERUCHOMOŚCI / Kim jest sourcer nieruchomości? Jeśli widzisz taką kartkę, to od niego
- Kupię mieszkanie za gotówkę, może być do remontu – o ile natrafiliście na taką kartkę, możecie być pewni, że napisał ją sourcer. Kto to taki? Łowca okazji, poszukiwacz inwestycyjnych perełek, a może osoba wykorzystująca naiwność innych? W tym artykule przedstawiamy kulisy tego tajemniczego zawodu.
PRACA / Czas pracy do zmiany? W tej firmie 6 godzin dziennie to standard. Ludzie pracują terminowo i efektywnie
Średnio 2,5 godziny więcej spędzamy przed ekranem służbowego komputera, odkąd praca zdalna stała się normą. Mniej więcej o tyle samo Franciszek Georgiew, szef agencji marketingowej Tigers, skrócił czas pracy swoim ludziom. Jak twierdzi, lepsze to, niż aby ludzie mieli pracować po 12 h i "nie dowozić".
PRACA / Praca z biura czy z domu? "Rola biura będzie ewoluować"
- Biura są projektowane tak, by komfort pracownika był na najwyższym poziomie. Mówimy tu ergonomii miejsca pracy, jakości powietrza w budynkach biurowych, doświetleniu miejsca pracy i wszystkich usługach w budynkach, które będą zachęcać do pracy z biura - mówi Arkadiusz Rudzki ze Skanska Property Poland. Jego zdaniem rola biura będzie ewoluować w kierunki pracy zespołowej, konceptualnej. - Praca indywidualna może być wykonywana z domu, ale nie wszyscy mają warunki do takiej pracy - zaznacza. - W domu pracujemy dłużej. Przeplatanie się życia domowego i biurowego w jednym miejscu jest trudne, myślę, że wszyscy tego doświadczyliśmy - mówi.
PRACA / Koronakryzys. Prawie jedna trzecia firm zredukowała czas pracy
Prawie jedna trzecia firm w Niemczech skróciła wymiar pracy i ubiega się o dotacje państwowe.
ALDI / Niemiecki dyskont zatrudni w Polsce ponad 600 osób. Nacisk na jedno województwo
Aldi, niemiecka sieć dyskontów, planuje w 2021 roku otwarcie 45 sklepów, dzięki czemu marka będzie dostępna w większości województw w Polsce. W tym roku sieć planuje zatrudnić ok. 600 osób.
GOSPODARKA / Średnie zarobki po potrąceniu składek. GUS podsumował 2020 rok
Przeciętne miesięczne wynagrodzenie, pomniejszone o składki na ubezpieczenia emerytalne, rentowe oraz chorobowe, w 2020 roku wyniosło 4512 zł – podał w czwartek GUS. Średnio na rękę Kowalski dostaje jednak mniej.
SPÓR / Kary dla pielęgniarek z Zakopanego uchylone. Sąd nie zgodził się ze szpitalem
Dyrekcja szpitala im. Chałubińskiego w Zakopanem nałożyła na pielęgniarki kary upomnienia za drzemkę na nocnym dyżurze. Sąd Rejonowy w Nowym Targu uchylił jednak tę karę i wskazał, że korzystały one z przysługującej im przerwy, co jest zgodne z unijnymi dyrektywami.
MINISTERSTWO FINANSÓW / To nie koniec nowych podatków? Szukają ekspertów do kolejnych
Ofensywa podatkowa z początku 2021 roku nie kończy zapędów Ministerstwa Finansów? Resort poszukuje ekspertów, którzy opracują kolejne daniny. Jak tłumaczą jednak jego przedstawiciele, to tylko rekrutacja na miejsce pracownika, który odszedł z MF.
PRACA / Zatrudnienie spadło w styczniu pierwszy raz od 2004 roku. Ekonomista tłumaczy powody
Zakończenie i nieprzedłużanie umów terminowych (niekiedy z powodu sytuacji epidemicznej), zwolnienia pracowników i odejścia na emeryturę - to główne powody spadku zatrudnienia w styczniu. Takiej zmiany w statystykach nie było od kilkunastu lat.