Wiadomości
PRAWA PRACOWNICZE / Lista firm wyzyskujących pracowników. Japoński rząd chce skończyć ze zjawiskiem śmierci z przepracowania
Japoński rząd po raz pierwszy w historii opublikował ogólnokrajową listę ponad 300 firm, które naruszyły prawa pracownicze. Raport ma pomóc w walce ze zjawiskiem "karoshi" oznaczającym śmierć z przepracowania.
PRACA / Będzie większa ochrona pracownic w ciąży. Ustawa podpisana
Prezydent Andrzej Duda podpisał rządową nowelizację ustawy dotyczącą pracowników tymczasowych - poinformowała w poniedziałek Kancelaria Prezydenta. Nowela zakłada m.in. większą ochronę pracownic w ciąży.
KODEKS PRACY / Ograniczenie nielegalnego zatrudnienia głównym celem zmian w prawie pracy
- Ograniczenie nielegalnego zatrudnienia w Polsce to główny cel nowelizacji kodeksu pracy, która zlikwidować ma tzw. syndrom pierwszej dniówki - mówił wiceszef MRPiPS.
DELEGOWANIE PRACOWNIKÓW / Rząd przyjął projekt ustawy o delegowaniu pracowników, wdrażający dyrektywę UE
Rząd przyjął projekt ustawy wdrażającej unijną dyrektywę o delegowaniu pracowników. Projekt reguluje zasady zatrudniania pracowników delegowanych do pracy w Polsce i z Polski za granicę. Przewiduje m.in. kary od 1 do 30 tys. zł za naruszenie tych zasad - podało CIR.
PAŃSTWOWA INSPEKCJA PRACY / Inspekcja pracy nie będzie już zawiadamiać o planowanych kontrolach
Państwowa Inspekcja Pracy nie będzie już zawiadamiać przedsiębiorców o planowanej kontroli - poinformowała rzecznik Izby Danuta Rutkowska. Konieczność takiego informowania prowadziła do mniejszej skuteczności Inspekcji, była też negatywnie oceniana m.in przez posłów.
PRACA / Rynek usług domowych to 200 tysięcy miejsc pracy
Wiceminister pracy Jacek Męcina uważa, że takie perspektywy ma nowo tworzący się rynek usług domowych i osobistych.
PRAWO PRACY / To koniec umów na czas określony?
Zmiany zapowiedziane przez ministra pracy mogą wejść w życie jeszcze przed wakacjami.
PRAWO PRACY / Nadchodzą wielkie zmiany w umowach o pracę. Dotkną 10 milionów Polaków
Resort Władysława Kosiniaka-Kamysza szykuje rewolucję. Już od przyszłego roku.
WYPOWIEDZENIE UMOWY O PRACĘ / Ekwiwalent za urlop, czy można się go zrzec?
"Mój były szef zmusza mnie do tego, żebym podpisała mu umowę wewnętrzną, której założenia przewidują zwrot należnego za kolejne miesiące ekwiwalentu za urlop, który musi mi wypłacić. Co mam w takiej sytuacji zrobić - pyta internautka.
PRAWO PRACY / Niepełnosprawni w pracy. Dzięki nowym przepisom będą pracowali krócej
Prezydent podpisał ustawę, która przywraca regułę, że osoby ze znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności pracują nie dłużej niż 7 godzin dziennie i 35 tygodniowo.
WYPOWIEDZENIE UMOWY O PRACĘ / Wypowiedzenie umowy a nowe zatrudnienie
Miałam podjąć zatrudnienie w nowej firmie, w poprzedniej już jestem po okresie wypowiedzenia, ale do tej pory nie otrzymałam umowy u nowego pracodawcy. Co w tej sytuacji powinnam zrobić?
URLOP MACIERZYŃSKI / Premia za frekwencję zamiast dodatku stażowego?
"Do 24 marca 2014 roku przebywałam na urlopie macierzyńskim, teraz korzystam z urlopu rodzicielskiego. Do tej pory, oprócz wynagrodzenia podstawowego, otrzymywałam również dodatek stażowy, ale w lutym br. pracodawca zmienił regulamin wynagradzania i zaprzestał wypłat tego dodatku. Wprowadził natomiast premię za frekwencję. Czy pracodawca miał prawo nie wypłacić mi tego dodatku stażowego?"
CIĄŻA A PRACA / Nowy pracodawca w starej firmie - czy obawiać się zwolnienia po ciąży?
Nowy właściciel wprowadza duże zmiany organizacyjne, likwiduje działy i tworzy nowe, do tej pory zwolnił kilkadziesiąt osób. Czy kobieta w ciąży też ma się czego obawiać?
PRACA / Komisja rozjemcza zamiast sądu pracy?
Komisja rozjemcza może nałożyć na pracodawcę grzywnę do 5 tysięcy funtów.
ZAKAZ KONKURENCJI / Zakaz konkurencji - obowiązujący czy nie?
Podpisałem umowę o pracę na czas określony. Integralną częścią umowy była umowa o zakazie konkurencji oraz tajemnicy służbowej. Czy mam prawo po zwolnieniu domagać się od pracodawcy odszkodowania?
URLOP WYPOCZYNKOWY / Przestój w produkcji a przymusowy urlop
"Czy pracodawca może sam wysłać pracownika na urlop wypoczynkowy ze względu na mniejszą ilość pracy w okresie zimowym?"
WYPOWIEDZENIE UMOWY O PRACĘ / Wypowiedzenie przyjęte czy nie?
Podpisanie wypowiedzenia warunków umowy jest równoznaczne z ich zaakceptowaniem. Odwołanie oświadczenia o ich przyjęciu jest możliwe w trybie przewidzianym przez Kodeks cywilny dla oświadczeń woli, ale tylko z uwzględnieniem pewnych przesłanek. Jakich?
PRZEPISY BHP / Wilgotność powietrza w pomieszczeniach biurowych
Czy kodeks pracy lub przepisy BHP nakładają na pracodawcę obowiązek zapewnienia odpowiedniego nawilżenia pomieszczeń w których pracujemy?