Trwa ładowanie...
Zaloguj
Praca dla ciebie
Przejdź na

Gdzie szukają studentów do pracy? 7 zawodów idealnych jako praca na studiach

0
Podziel się:

Studenci znajdą pracę w gastronomii, sprzedaży oraz w roli asystentów. Dobrym rozwiązaniem dla studentów są również praktyki oraz praca zdalna.

Student ma dużo możliwości podjęcia pracy stałej i tymczasowej
Student ma dużo możliwości podjęcia pracy stałej i tymczasowej

Idealna praca dla studentów przede wszystkim powinna pozwalać im na dopasowanie wymiaru godzin i harmonogramu do planu zajęć na uczelni. Dobrze również, aby dochody z niej pozwoliły na samodzielne utrzymanie się podczas okresu nauki. Studenci znajdą pracę w gastronomii, sprzedaży oraz w roli asystentów.

Zawód dla studenta – obsługa klienta i sprzedaż

Praca dla studenta w sprzedaży cieszy się od lat popularnością z racji elastycznych grafików i dobrych stawek wynagrodzeń. To także dziedzina, w której można nauczyć się sztuki negocjacji, prowadzenia rozmowy z różnego rodzaju ludźmi i sztuczek sprzedażowych. W dzisiejszych czasach, gdy gospodarka zdominowana jest przez sektor usług, a klient wyznacza tor jej rozwoju, tego typu umiejętności są na wagę złota.

Praca dla studentów w sprzedaży czeka w sklepach, salonach sprzedaży (na przykład usług telekomunikacyjnych), jak również w bankach czy innych instytucjach finansowych, między innymi firmach ubezpieczeniowych. Sprzedaż może odbywać się zarówno bezpośrednio, jak i telefonicznie.

Gastronomia – tu student znajdzie pracę

Gastronomia to bardzo często sektor kojarzony ze studentami. Wiele osób studiujących dorabia sobie bowiem jako barman czy kelner. Na portalach pośrednictwa pracy pojawia się wiele ofert pracy na tych stanowiskach, często także dla studentów dziennych. Praca bowiem wymaga dyspozycyjności głównie wieczorami i nocą. Szczególnie dużo propozycji pada w okresie wakacyjnym. Sezonowa praca dla studenta w gastronomii to doskonała okazja, żeby dorobić na następny semestr studiów.

Jeśli chodzi o wymagania wobec potencjalnych pracowników, na pewno potrzebna okaże się książeczka Sanepidu. Poza tym w pracy studenta w gastronomii ważne będą kompetencje miękkie, takie jak punktualność, uczciwość, odpowiedzialność i przede wszystkim komunikatywność.

Praca w recepcji dla studenta

Co ciekawe coraz więcej ofert pracy dla studentów dotyczy stanowiska recepcjonisty. Nie chodzi jedynie o hotele czy hostele oraz innego rodzaju obiekty noclegowe. W polskich miastach powstaje coraz więcej biurowców, w których powierzchnie wynajmuje kilka lub kilkanaście firm. To tam poszukiwani są recepcjoniści, którzy pomagają gościom trafić do odpowiedniego biura.

Poza tym recepcje posiadają również salony piękności, centra medyczne, siłownie oraz parki rozrywki. Zatrudnienie studentów daje im możliwość oszczędzenia pieniędzy i nawiązania współpracy z pracownikami młodymi i dyspozycyjnymi. O ile praca w recepcji hotelowej wiąże się z 12-godzinnymi zmianami, o tyle w innych miejscach z powodzeniem można pracować według elastycznego grafiku, który nie będzie kolidował z planem zajęć na uczelni.

Praca studencka na stanowisku magazyniera

W świecie równouprawnienia płci trudno dzielić zawody na kobiece i męskie. Praca na stanowisku magazyniera jednak sama z siebie wymaga przypisania łatki zawodu typowego dla mężczyzn. Chociaż jest ciężka, ze względu na bezustanne przenoszenie ładunków o znacznej wadze, ubieganie się o nią nie wymaga znacznego trudu. W każdym bowiem regionie Polski znajdują się hale, magazyny czy chociażby sklepy wielkopowierzchniowe. To one poszukują pracowników wśród studentów, oferując stabilne warunki zatrudnienia i zadowalające zarobki.

Student w pracy zdalnej

Harmonogram na studiach dziennych często pełny jest tzw. okienek, a dzień na uczelni ciągnie się od rana do samego wieczora. Trudno w takich przypadkach o wygospodarowanie czasu na pracę stacjonarną. Dobrym rozwiązaniem może okazać się podjęcie przez studenta pracy zdalnej.

Na portalach z ogłoszeniami pojawia się wiele ofert tego rodzaju zatrudnienia. Praca zdalna może dotyczyć różnych dziedzin, nierzadko leżących w kręgu zainteresowań żaków. Wymagać będzie jedynie własnego komputera i dostępu do internetu. Idealna praca zdalna dla studenta informatyki to między innymi testowanie oprogramowania.

Z kolei studenci studiów humanistycznych, a przede wszystkim filologii, sprawdzą się w pracy zdalnej jako copywriter. Pokrewnym zajęciem jest wykonywanie zadań z zakresu marketingu szeptanego. Studenci czujący powołanie do sprzedaży i marketingu z powodzeniem pracować będą zdalnie w sklepach internetowych.

Pierwsze szlify – praca dla studenta jako asystent

Podjęcie pracy podczas studiów w dziedzinie odpowiadającej kierunkowi kształcenia lub zainteresowaniom może być kłopotliwe, zwłaszcza w przypadku studentów dziennych. Większe szanse powodzenia najczęściej ma podjęcie zatrudnienia w roli asystenta na niepełny etat lub w ramach umowy cywilnoprawnej.

Odpowiednia praca dla studentów prawa to stanowisko asystenta adwokata czy radcy prawnego lub fotel recepcjonisty w kancelarii prawnej. Z kolei osoby kształcące się na kierunku związanym z rachunkowością z powodzeniem znajdą pracę asystenta głównego księgowego. Idealnym stanowiskiem* pracy dla studenta budownictwa* może okazać się natomiast posada asystenta kierownika budowy.

Tego typu zatrudnienie studenta może przybierać formę pracy tymczasowej, ale również stałej współpracy. Niepełny wymiar godzin pomoże w dopasowaniu planu zajęć na uczelni do harmonogramu pracy.

Praca dla studenta – płatne staże i praktyki

Staże i praktyki studenckie to doskonałe rozwiązanie przede wszystkim w dużych miastach, gdzie swoje siedziby lub filie mają rozpoznawalne firmy polskie i wielkie korporacje międzynarodowe. To one przygotowują specjalne programy stażowe. Nic oczywiście nie stoi na przeszkodzie, aby student ubiegał się o stażw lokalnym niewielkim przedsiębiorstwie. W tym jednak przypadku praktyki mogą być słabo opłacane.

Staże i praktyki dla studentów proponowane przez różne przedsiębiorstwa odbywają się w różnych działach, spośród których najważniejsze to human resources, księgowość, sprzedaż, zakupy oraz dział prawny. W okresie wakacyjnym student szukający pracy z powodzeniem znajdzie kompleksowe programy stażowe, dzięki którym być może uda się po studiach podjąć pracę w tymże przedsiębiorstwie.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)