Trwa ładowanie...
Praca dla ciebie
Przejdź na

Spawacz we Włocławku — gdzie znajdzie pracę i ile zarobi?

0
Podziel się:

Pracę jako spawacz we Włocławku najszybciej znajdą specjaliści z zakresu spawania w osłonach gazowych lub elektrodami otulonymi. Ich pensje wyniosą od 3 500 zł do nawet 5 000 zł miesięcznie brutto.

Pracę dla spawacza we Włocławku znajdą spawacze 135, 134 i 111
Pracę dla spawacza we Włocławku znajdą spawacze 135, 134 i 111 (LaurentSchmidt)

Praca spawacza – zakres obowiązków i kompetencje

Zawód spawacza uchodzi za typowo męski. Rzeczywiście, zdecydowaną większość spawaczy stanowią mężczyźni, a przyczyną może być fakt, że wykonywane przez nich obowiązki należą do trudnych i wymagających znacznego wysiłku fizycznego.

Kandydat do pracy jako spawacz powinien wyróżniać się dobrym zdrowiem, kondycją fizyczną, jak również dobrym wzrokiem i bezbłędnym rozpoznawaniem kolorów. Poza tym liczyć będą się kompetencje miękkie i twarde. Najważniejsze z tych pierwszych to skrupulatność, staranność, determinacja i odpowiedzialność. Do istotnych w pracy spawacza kompetencji twardych należy wiedza na temat właściwości fizycznych i chemicznych spawanych materiałów, znajomość rysunku technicznego czy zaznajomienie z obsługą sprzętów i urządzeń do spawania. Pracodawcy nie zawsze wymagają od kandydatów na spawaczy doświadczenia zawodowego, choć niewątpliwie jest ono atutem.

Spawacz może wykonywać swoje obowiązki zawodowe w różnych miejscach. Czasem będzie to niewielki warsztat lub hala produkcyjna, innym razem hala stoczni. Zdarza się, że spawacze pracują również na zewnątrz w skrajnych warunkach atmosferycznych, na znacznych wysokościach, a także pod ziemią w szybach kopalni. Również charakter pracy spawacza może być różny. Większość fachowców co prawda zajmuje się prozaicznym łączeniem elementów konstrukcji, jednak część spawaczy może pracować przy spawaniu części dekoracyjnych ogrodzeń, balustrad czy elementów wystroju.

Do zawodu spawacza przygotowuje szkoła zawodowa lub technikum budowlane z grupą o profilu spawalniczym. Istnieje również szereg kursów, które przygotowują do pracy spawacza. Są one najczęściej odpłatne (około 2 000 zł – 3 000 zł), ale istnieje możliwość otrzymania dofinansowania ze środków publicznych. Po ukończeniu nauki w szkole lub na kursie przyszły spawacz powinien podejść do egzaminu państwowego, którego zdanie stanie się podstawą do nadania uprawnień wykonywania zawodu.

Podstawowym zadaniem spawacza jest łączenie elementów, które może odbywać się przy użyciu jednej z metod:

  • plazmowej,
  • gazowej,
  • elektronowej,
  • żużlowej,
  • łukiem krytym,
  • łukowej elektrodami otulonymi,
  • w osłonach gazowych (MAG, MIG, TIG).

Do obowiązków spawacza należy między innymi:

  • wykonywanie łączeń,
  • przygotowywanie powierzchni poddawanych spawaniu,
  • sprawdzanie jakości wykonanych spawów,
  • dokumentowanie wykonanych czynności,
  • dbałość o stan używanego sprzętu.

Oferty pracy dla spawacza we Włocławku

Rynek pracy we Włocławku nie należy do dynamicznych i prężnie się rozwijających, dlatego nie powinien dziwić fakt, że ofert pracy dla spawaczy pojawia się tu mało. Najczęściej jednak ogłoszenia dotyczą zatrudnienia dla spawaczy MAG i MIG. Dużo rzadziej znaleźć można oferty pracy dla spawaczy TIG. We Włocławku ponadto czasami pojawiają się wakaty na stanowisku specjalisty z zakresu spawania gazowego lub łukowego elektrodami otulonymi.

Warto zaznaczyć, że duża część ogłoszeń pracy we Włocławku pojawia się z inicjatywy pośredników, którzy wysyłają polskich spawaczy do pracy za granicą. Najpopularniejszymi kierunkami są Niemcy, Holandia, Belgia i Francja.

Do zalet zatrudnienia jako spawacz we Włocławku i ogólnie w Polsce należy fakt, że współpraca opiera się na umowie o pracę. Pracownicy mają pełnie praw do świadczeń socjalnych i zdrowotnych, jak również profitów wynikających z zapisów umowy.

Zarobki spawacza we Włocławku

Średnia pensja spawacza w Polsce wynosi około 4 400 zł. Zarobki spawaczy we Włocławku nie odbiegają od tej stawki znacząco. Spawacz TIG, MAG lub MIG otrzyma ofertę wynagrodzenia sięgającego od 3 500 zł do 4 500 zł brutto miesięcznie. Zarobki spawaczy 111 z kolei mogą wynieść nawet 5 000 zł brutto w skali miesięcznej.

O zupełnie innych stawkach będzie mowa w przypadku pracy jako spawacz za granicą. Wynagrodzenie może wzrosnąć do 11 000 zł, a nawet 18 000 zł miesięcznie brutto.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)