Trwa ładowanie...
Zaloguj
Praca dla ciebie
Przejdź na

Jak napisać dobry list motywacyjny?

0
Podziel się:

List motywacyjny, choć coraz rzadziej wymagany przez pracodawców, może być doskonałym wsparciem dla rzeczowego w formie CV. Pozwala dopowiedzieć, wyjaśnić, a przede wszystkim przekonać. Istnieją zasady pisania dobrego listu motywacyjnego, których warto przestrzegać.

Dobry list motywacyjny powinien wyjaśniać i rozszerzać CV
Dobry list motywacyjny powinien wyjaśniać i rozszerzać CV

Dobry list motywacyjny – kiedy warto napisać?

List motywacyjny będzie świetnym polem do przedstawienia sylwetki kandydata między innymi wtedy, gdy ten nie posiada doświadczenia zawodowego czy zmienia branżę.

Coraz częściej zdarza się, że pracodawcy proszą kandydatów jedynie o CV. Nierzadko na stronach do aplikowania na stanowiska w danej firmie nawet nie ma możliwości dołączenia kolejnego pliku. Dobry list motywacyjny potrafi jednak czasem uratować kandydaturę.

Zdarzy się tak, gdy:

  • kandydatowi brakuje doświadczenia zawodowego – dobry list motywacyjny przedstawi jego mocne strony, które uda się odnieść do wymagań i tym samym stworzyć wizję pracownika odpowiedniego na dane stanowisko,
  • aplikujący na dane stanowisko zmienia branżę – w liście motywacyjnym wyjaśni, że nie jest to przypadek, a świadomy wybór wziął się na przykład z wieloletniej pasji,
  • kandydat ma przerwy w pracy zawodowej – wyjaśnienie białych plam pozwoli zrozumieć rekruterowi, co działo się przez ten czas,
  • w grę wchodzi zmiana kraju zamieszkania – list motywacyjny będzie wtedy przestrzenią do poinformowania o preferowanej drodze kontaktu oraz dostępności do rozpoczęcia pracy,
  • osoba biorąca udział w rekrutacji ubiega się o niższe stanowisko -- ta decyzja może okazać się niezrozumiała, dlatego dobry list motywacyjny będzie narzędziem do wyjaśnienia sytuacji.

Co powinien zawierać dobry list motywacyjny?

List motywacyjny powinien być uzupełnieniem CV, nie zaś jego powieleniem. To także wciąż list dlatego musi zawierać dane adresata, miejsce i datę oraz zwroty grzecznościowe.

W dobrym liście motywacyjnym powinny znaleźć się elementy takie jak:

  • dane kontaktowe kandydata (imię nazwisko, adres e-mail, numer telefonu),
  • miejsce i datę spisania listu,
  • dane adresata (nazwę stanowiska osoby, do której wysyłamy list lub nazwę firmy z adresem),
  • grzeczne powitanie,
  • informację o tym, gdzie znaleźliśmy ogłoszenie, jego numer referencyjny i nazwę stanowiska (w pierwszym akapicie),
  • na koniec krótka grzecznościowa notatka o nadziei spotkania się na rozmowie kwalifikacyjnej,
  • pozdrowienia i podpis.

Dobry list motywacyjny – pierwsza opcja

Właściwa treść dobrego listu motywacyjnego może opierać się na jednym z dwóch sprawdzonych schematów. Pierwszym z nich jest wymienienie swoich najmocniejszych cech, umiejętności oraz zdobytego doświadczenia. Chodzi jednak o to, żeby przy każdym odnieść się do obowiązków związanych z danym stanowiskiem lub wymaganych kompetencji wymienionych w ofercie pracy.

Dla przykładu dobry list motywacyjny do banku jako doradca klienta może zawierać następujący akapit: „Jestem osobą zorientowaną w trendach sprzedażowych. Na poprzednim stanowisku moje wyniki niejednokrotnie przekraczały 100 proc. ustalonych celów. Moje zdolności interpersonalne i znajomość rynku pozwolą na osiąganie takich samych wyników w Państwa banku oraz przyczynią się do jego rozwoju”.

Dobry list motywacyjny – druga opcja

Drugą drogą do napisania dobrego listu motywacyjnego jest odwrócenie opcji pierwszej, czyli wymienienie najważniejszych kompetencji potrzebnych na danym stanowisku oraz elementów działalności firmy, a potem odniesienie ich do swoich kompetencji miękkich, umiejętności i doświadczenia.

Oto przykład listu motywacyjnego dla specjalisty do spraw marketingu: „Państwa firma jest jednym z najważniejszych realizatorów kampanii reklamowych w Polsce. Moje umiejętności i zdobyte doświadczenie sprawia, że jestem odpowiednim kandydatem na stanowisko X, który pomoże tę pozycję umocnić. W poprzednim miejscu pracy zrealizowałem kilkadziesiąt kampanii dla marek takich jak...”.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)