Trwa ładowanie...
Praca dla ciebie
Przejdź na
Marcin Łukasik
Marcin Łukasik
|
aktualizacja

Nawet w IT widać kryzys. Dla początkujących programistów ofert jak na lekarstwo

0
Podziel się:

Chcesz rzucić wszystko i pójść kodować? To lepiej zastanów się dwa razy. Branża, choć dalej prosperuje, nie pozostała obojętna na wpływ pandemii. Nie brakuje ofert, ale przebierać w nich mogą głównie specjaliści. Dla juniorów pracy jest jak na lekarstwo.

Nawet w IT widać kryzys. Dla początkujących programistów ofert jak na lekarstwo
Praca w IT? Jeśli jesteś juniorem, możesz się rozczarować. (devire, devire)

Artyści, operatorzy wózków widłowych, a nawet dziennikarze. Wszyscy mogą nauczyć się kodować i przejść do IT. Taki obraz rzeczywistości wyłania się na podstawie materiałów marketingowych licznych szkół programowania. Nic dziwnego, że część osób się na to łapie. Powodów jest kilka: programistów brakuje, a zarobki w tym zawodzie należą do naprawdę wysokich.

Problem w tym, że cała branża IT nie jest obojętna na kryzys wywołany pandemią COVID-19. Odczuwają to także osoby, które pracują na stanowiskach programistów. Jak wynika z danych firmy Kodilla, wprawdzie od marca 18 proc. przedstawicieli IT dostało podwyżki, ale jednocześnie 20 proc. badanych zadeklarowało obniżkę. W przypadku 62 proc. osób nic się nie zmieniło.

Dużo też zmieniło się w kwestii ofert. Eksperci od rynku pracy zauważyli, że choć co do zasady pracy nie brakuje, to jednak wakaty są zaadresowane głównie do osób, które są aktywne na rynku pracy i mają co najmniej średnie doświadczenie. Juniorzy, a więc osoby, które dopiero weszły do branży lub chciałyby wejść, np. po ukończonym kursie, mają małe pole do popisu.

Zobacz także: Lekarka odpowiada politykom. "Zły moment na przekierowywanie agresji na medyków, czeka nas wstrząs"

- Na pewno większość pracodawców ostrożnie podchodzi do tematu rekrutacji. W związku z powyższym realizowane są głównie te najpilniejsze, a one częściej dotyczą stanowisk samodzielnych specjalistów - komentuje dla money.pl Kinga Badowska z firmy outsourcingowej "Ludzie dla biznesu".

Ekspertka dodaje, że w związku z masowym przejściem na pracę zdalną można spodziewać się problemów z wdrażaniem pracowników z małym przygotowaniem zawodowym.

- Firmy jednak intensywnie pracują nad tym procesem w formie zdalnej, więc liczę na to, że przestanie to być przeszkoda w rekrutacji juniorów – dodaje Badowska.

Co ciekawe, z danych rynkowych wynika też, że po wybuchu pandemii mniej ekspertów z branży aktywnie szuka pracy – 23 proc. ankietowanych w 2020 roku względem 34 proc. w 2019 roku (raport firmy Devire). Badani wskazują również, że nie szukają pracy i nie chcą zmieniać obecnej – 17 proc. w 2020 roku względem 12 proc. w 2019 roku.

- Największą lojalność wobec obecnych pracodawców wykazują juniorzy, którzy podczas pandemii słusznie dostrzegli spadek liczby skierowanych do nich ofert pracy. Budżety na rekrutacje juniorskie w wielu firmach zostały zamrożone, a obawa juniorów o destabilizację zawodową wzrosła. Jest to więc grupa, która wyczekuje kontaktu ze strony rekrutera i nie podejmuje żadnych pochopnych działań – wskazuje Barbara Zając, starszy konsultant z firmy Devire.

Na tym nie koniec. Choć przeważająca część ekspertów z branży jest spokojna o swoją przyszłość w pracy (60 proc.), to już co trzeci badany odczuwa niepewność w związku z sytuacją zawodową. Taki sam procent wskazuje, że w najbliższych 6 miesiącach zmieni pracę.

Przeważająca część ekspertów z branży IT deklaruje, że po wybuchu pandemii COVID-19 ich warunki zatrudnienia nie uległy zmianie (62 proc.). Nadal jednak co trzeciego eksperta w Polsce dotknęły zmiany w umowie z pracodawcą (38 proc.).

Istotne zmiany dotyczące rynku IT po wybuchu pandemii COVID-19 dotyczą charakteru pracy. Aż 84 proc. ankietowanych przeszło na pracę zdalną. Blisko co trzeci pracownik musiał również wykorzystać zaległe urlopy. Co więcej, jak wynika z badania, w czasie pandemii pracodawcy zmagają się z wyzwaniem, którym jest przesuwanie w czasie lub zamykanie projektów (24 proc.). Dochodzi także do zmniejszenia zakresu danego projektu lub obniżenia wynagrodzenia za jego wykonanie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)