Trwa ładowanie...
Praca dla ciebie
Przejdź na

Pierwsza praca w IT – jak ją znaleźć? Ile można zarobić?

0
Podziel się:

Osoba, która chce pracować w branży IT nie powinna mieć kłopotów ze znalezieniem pierwszej pracy. Wśród wymagań wobec kandydatów najważniejsza jest pasja i znajomość języków programowania.

Specjaliści IT to jedni z najbardziej pożądanych pracowników na rynku pracy
Specjaliści IT to jedni z najbardziej pożądanych pracowników na rynku pracy (The Hacker © lassedesignen - Fotolia)
Branża IT to jeden z najprężniej rozwijających się działów sektora usług nie tylko w Polsce, ale też na świecie. Osoby poszukujące pierwszej pracy w IT nie powinny mieć problemów z jej znalezieniem. Pomoże im w tym kilka ważnych rad.

Wykształcenie do pracy w IT

Czy do pracy w IT wymagany jest stopień magistra informatyki albo technologii informacyjnej? Okazuje się, że niekoniecznie. Co prawda pracodawcy zwracają na wykształcenie, ale nie zawsze musi być ono zdobyte na uniwersytecie. Dostępnych jest bowiem wiele kursów i programów szkoleniowych, które pozwolą zapoznać się z najważniejszymi zagadnieniami od strony teoretycznej.

Co w takim razie powinno decydować o tym, czy nadajemy się do pracy w IT, czy nie? Przede wszystkim zamiłowanie. Informatyk grafik czy programista pracuje z narzędziem, jakim jest komputer. Brak obopólnego zrozumienia człowieka i urządzenia nie doprowadzi do niczego dobrego. Pasja wiąże się także z chęcią rozwoju. Praca w branży IT jest na swój sposób dynamiczna. Chodzi przede wszystkim o ciągłe nowinki, modernizacje, modyfikacje. Pracownik IT musi dopasowywać się do wciąż zmieniającego się świata technologii.

Dobry pracownik branży IT oprócz pasji musi posiadać także kilka umiejętności. Obok zdolności oczywistych typu budowa komputera, zasady projektowania sieci czy języki programowania takie jak Java, Visual Basic czy C++, informatyk powinien mieć podstawową wiedzę o biznesie czy zarządzaniu projektami. Od specjalistów IT oczekuje się także umiejętności pracy w zespole, prezentacji projektów czy zarządzania czasem. Nie ulega również wątpliwości, że nieodzownym w branży IT jest zaawansowane posługiwanie się językiem angielskim dominującym w tej dziedzinie.

Specjalizacje w branży IT

Pierwsza praca w IT to także wybór ścieżki, a tych w branży informatycznej jest kilka. Młodzi informatycy mogą bowiem wybrać pracę w charakterze testera oprogramowania, grafika komputerowego, administratora IT czy programisty.

Chcąc projektować oprogramowanie, warto zdecydować się również na specjalizację w danym języku. Najlepiej wybrać ten z największym potencjałem, ale jeśli nie znamy prognoz na trendy w kolejnych latach, warto wybrać język najmniej znany w środowisku informatycznym. Oczywiście dobrze by było pracę z owym językiem lubić, to zawsze procentuje zadowoleniem z siebie i swoich dokonań zawodowych.

Gdzie szukać pierwszej pracy w IT?

Informatyk to jeden z najczęściej poszukiwanych specjalistów. Potrzebuje go niemalże każda firma spoza branży IT, niezależnie od tego, czy jest regularnym pracownikiem, czy zleceniobiorcą. Osoby poszukujące pierwszej pracy w IT na zatrudnienie mogą liczyć zatem niemalże wszędzie.

Ci, którzy zainteresowani są pierwszą pracą w konkretnej firmie IT, powinni pomyśleć o większym mieście. Mnóstwo ofert pracy pojawia się w Warszawie, Krakowie czy Gdańsku. Chodzi zarówno o oprogramowanie, jak i administrację. Zatrudnienie czeka w siedzibach wielkich koncernów, takich jak Google, Microsoft czy IBM. Jednak dobrze opłacanej pierwszej pracy w IT spodziewać się można także na mniejszych rynkach pracy, na przykład w Lublinie, Rzeszowie czy Kielcach. Tam znajdziemy filie firm, takich jak Sii czy Assceco.

Pierwsza praca - zarobki w IT

Nie ulega wątpliwości, że branża IT należy do najlepiej opłacanych w Polsce. Według agencji doradczej Sedlak&Sedlak, w kontekście zarobków pracowników rozpoczynających karierę, wyprzedza działy takie jak bankowość czy telekomunikacja, które rozwijają się równie prężnie. Średnie wynagrodzenie na start w branży IT wynosi około 3200 zł brutto. Zdarzają się niższe pensje, ale sięgają one zazwyczaj minimum 2500 zł brutto. W większych miastach w pierwszej pracy w IT zarobić można miesięcznie nawet 4390 zł brutto.

Średnie zarobki w branży IT różnią się w zależności od wybranej specjalności. Najwięcej zarobią bowiem programiści oraz specjaliści działu wdrożeń – średnio 3500 - 3570 zł brutto. Niewiele mniej, bo około 3200 zł brutto otrzymać może beniaminek w dziale projektowania. Nowo zatrudnieni administratorzy IT zarobić mogą średnio 3000 zł brutto, czyli mniej więcej tyle samo co testerzy oprogramowania. Najmniejsze zarobki czekają na podejmujących pierwszą pracę grafików komputerowych – 2500 zł brutto.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)