Trwa ładowanie...
Zaloguj
Praca dla ciebie
Przejdź na
Bartłomiej Dwornik
|

Kryzys uderzył w finansistów i księgowych

0
Podziel się:

Przedsiębiorstwa płacą pracownikom tych działów wyraźnie mniej niż przed rokiem.

Kryzys uderzył w finansistów i księgowych
(monkeybusinessimages/<br>iStockphoto)

Przedsiębiorstwa płacą prawie wszystkim pracownikom tych działów wyraźnie mniej niż przed rokiem. Spadki wynagrodzeń to średnio kilkaset złotych. Chudsze portfele ma również kadra zarządzająca. Kłopotom finansowym w ciągu ostatniego roku najskuteczniej oparli się informatycy.

Dziś Główny Urząd Statystyczny podał dane za listopad o przeciętnym zatrudnieniu i wynagrodzeniach w przedsiębiorstwach. W listopadzie zatrudniały one przeszło 5,26 miliona Polaków. Średnia pensja wynosiła 3403,92 złotych i była o 2,3 procent wyższa niż rok wcześniej.

Z najnowszego, jesiennego raportu płacowego firmy Advisory Group TEST Human Resources wynika, że największe cięcia wynagrodzeń dotknęły firmowych szoferów. Ich zarobki, w porównaniu z tymi sprzed roku spadły średnio aż o jedną trzecią. Nieznacznie tylko mniej dotkliwie kryzys odczuli analitycy sprzedaży, a nawet dyrektorzy zajmujący się w przedsiębiorstwach zamówieniami.

źródło: Money.pl na podstawie danych RaportPlacowy.pl, jesień 2009

Kadra zarządzająca to właśnie osoby, które oszczędnościowe posunięcia firm poczuły najdotkliwiej, jeśli chodzi nie o procenty, a o kwoty, jakie średnio co miesiąc trafiają do ich portfeli. Dyrektorzy i kierownicy zajmują pierwsze dziesięć pozycji na liście stanowisk, które jesienią straciły nominalnie najwięcej w skali roku.

Średnie obniżki płac na stanowiskach kierowniczych
stanowisko * zmiana płacy w ujęciu rocznym* * średnia płaca jesienią 2009*
Dyrektor ds. zakupów -3 800 zł 15 436 zł
Dyrektor administracyjny -2 741 zł 14 656 zł
Dyrektor ds. rozwoju -2 554 zł 13 096 zł
Dyrektor ds. sprzedaży i marketingu, członek zarządu -2 300 zł 22 560 zł
Dyrektor działu informatyki -1 754 zł 17 077 zł
Dyrektor działu inżynieryjnego / technologicznego -1 704 zł 15 613 zł
Kierownik działu finansowego -1 477 zł 9 199 zł
Dyrektor sprzedaży -1 288 zł 15 551 zł
Kierownik działu logistyki -1 253 zł 7 307 zł
Kierownik działu konstruktorów -1 192 zł 6 447 zł

źródło: Money.pl na podstawie danych RaportPlacowy.pl, jesień 2009

Dane z RaportuPlacowego.plpochodzą z badań wynagrodzeń i świadczeń pozapłacowych, prowadzonego dwa razy do roku wśród przedsiębiorstw działających na terenie Polski. Wartości dotyczą pensji brutto z premiami, nagrodami i dodatkami.

Jednak największe redukcje płac polskie firmy przeprowadziły w ciągu ostatniego roku w działach: finansowych i księgowych.

Ofiary największych cięć

Ankietowane w ramach badania RaportPlacowy.pl przedsiębiorstwa przyznają, że niemal na wszystkich stanowiskach w działach finansowych ich przedsiębiorstw pensje wyraźnie spadły. Procentowo najwięcej stracili analitycy, ale głębokie cięcia dotknęły również kadrę kierowniczą.

Nominalnie to właśnie kierownicy stracili w działach finansowych najwięcej. Średnio po około 1500 złotych brutto. Analitycy zarabiają dziś średnio niemal tysiąc złotych mniej niż przed rokiem. Dyrektorzy - przeszło 700 złotych mniej.

źródło: Money.pl na podstawie danych RaportPlacowy.pl, jesień 2009

Znamienne, że jedynymi pracownikami działów finansowych, którym szefowie zdecydowali się podnieść w ciągu ostatniego roku pensje, są specjaliści od spraw podatkowych. Jesienią tego roku zarabiali oni więcej o prawie 450 złotych brutto niż przed rokiem.

Bardzo podobna sytuacja panuje w działach księgowych rodzimych firm. Również tutaj wyższymi pensjami pochwalić się mogą reprezentanci jednego stanowiska - kasjerzy. Wszyscy pozostali księgowi odnotowali statystyczny spadek wynagrodzeń.

źródło: Money.pl na podstawie danych RaportPlacowy.pl, jesień 2009

Trzeba jednak pamiętać, że kasjerzy to w ramach działów księgowych niemal najniżej opłacani pracownicy. Ich średnia pensja tylko nieznacznie przekracza 3000 złotych brutto. Gorzej zarabiają tylko młodsi księgowi. Po ostatnim roku - jeszcze gorzej, bo ich płace spadły w skali działów najbardziej. Teraz średnio kasjerzy wypłacają im 2540 złotych brutto.

Kierownikom przez rok pensje stopniały średnio o 1035 złotych, a głównym księgowym o 824 złote.

Nie wszyscy muszą bać się kryzysu

Raport Advisory Group TEST Human Resources dowodzi jednak, że nie brak zawodów, w których kryzys nie powstrzymał wysokich wzrostów płac. Najbardziej rozchwytywani pracownicy mogli liczyć na podwyżki przekraczające jedną piątą pensji sprzed roku.

źródło: Money.pl na podstawie danych RaportPlacowy.pl, jesień 2009

Wśród pracowników, którzy nie mogą narzekać na stagnację płac dominują informatycy. Wyraźnie więcej niż przed rokiem zarabiają dziś testerzy oprogramowania, analitycy systemów informatycznych czy administratorzy baz danych. Również stanowiska w działach logistyki - spedytor, dostawca - okazały się intratne mimo kryzysu.

[

Pensje nadal rosną. Ale spada zatrudnienie ]( http://msp.money.pl/wiadomosci/zarzadzanie/artykul/pensje;nadal;rosna;ale;spada;zatrudnienie,20,0,491796.html )
W przypadku kierowców, sytuacja jest dodatkowo ciekawa o tyle, że dostawcy zanotowali statystycznie jeden z największych skoków płacowych, a szoferzy są liderami spadku płac.

W ujęciu nominalnym największe podwyżki płac nie dotyczą jednak ani informatyków, ani pracowników spedycji. Pod tym względem zdecydowanymi liderami są przedstawiciele najwyższej kadry kierowniczej. Najbardziej zadowoleni z minionego roku powinni być wiceprezesi i dyrektorzy zakładu. Och miesięczne płace urosły średnio odpowiednio o 4704 i 4620 złotych. To o tyle interesujące, zarobki prezesów i dyrektorów generalnych w tym samym czasie średnio urosły tylko o 6 procent. Czyli 1637 złotych.

Czytaj w Money.pl
W Unii legalnie pracuje 1,3 miliona Polaków Na własną rękę pracujemy na Wyspach. Firmy najczęściej delegują pracowników do Niemiec, Francji i Belgii.
Inwestycja w pracownika daje 71 proc. zysku Z każdej złotówki zainwestowanej w pracownika polski pracodawca otrzymuje z powrotem średnio 1,71 zł.
Pakiet antykryzysowy uderzy w świąteczne bony? Potencjał rynku bonów zakupowych i kart podarunkowych Money.pl szacuje na 3,7 mld złotych.
Gospodarka zyskała 15 mld zł, bo nie było długich weekendów Każdy dzień wolny od pracy to PKB niższy o około 5 mld złotych - szacuje Money.pl.
praca
raport
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)