Trwa ładowanie...
Zaloguj
Praca dla ciebie
Przejdź na

Firmy zwalniają. Może być najgorzej od czterech lat

0
Podziel się:

Co roku w listopadzie pojawia się fala nowych osób bez pracy. Może być rekordowa.

Firmy zwalniają. Może być najgorzej od czterech lat
(Pumba1/Dreamstime)

Co roku w listopadzie pojawia się fala nowych osób bez pracy. Tym razem może być rekordowa - rząd chce obciąć wsparcie dla bezrobotnych o ponad połowę. Na program stażowy i pomoc dla zakładających firmy będzie o ponad dwa miliardy złotych mniej, niż w tym roku.

Według najnowszych szacunków Ministerstwa Pracy, na koniec listopada pracy nie miało 1,86 miliona Polaków. Stopa bezrobocia sięgnęła więc 11,8 procent i jest najwyższa od maja. Jesteśmy na początku corocznej fali wzrostowej, jeśli chodzi o bezrobocie. Na przykładzie dwóch poprzednich lat widać, że liczba petentów urzędów pracy przestaje rosnąć dopiero wiosną.

źródło: Główny Urząd Statystyczny, Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej
listopad 2010 - projekcja MPiPS

Tym razem jednak bardzo prawdopodobne jest, że liczba osób bez pracy skokowo wzrośnie, a zimowa górka utrzyma się dłużej. Wszystko za sprawą radykalnych oszczędności, jakie w przyszłorocznych planach wydatków na aktywizację osób bezrobotnych poczyniło Ministerstwo Pracy.

Zgodnie z zapisanymi w projekcie przyszłorocznego budżetu planu finansowego Funduszu Pracy, z którego pochodzą pieniądze na wsparcie dla poszukujących pracy, pieniędzy będzie od stycznia dwuipółkrotnie mniej niż w tym roku.

Mniej pieniędzy dla przedsiębiorczych i na staże

Na aktywne formy przeciwdziałania bezrobociu resort pracy będzie miał 3,2 miliarda złotych. W tym roku było to ponad 7 miliardów złotych. Nominalnie największe cięcia dotyczą programów stażowych i wsparcia dla tych osób, które chcą założyć własne firmy. W każdym z tych przypadków cięcia przekraczają miliard złotych.

źródło: projekt ustawy budżetowej na 2011 rok

_ - Doraźne interesy budżetowe sprawiają, że nie patrzy się na problemy rynku pracy w perspektywie długookresowej. Nikt nie zastanawia się, jakie straty przyniosą takie krótkotrwałe oszczędności - _ przestrzega Magdalena Janczewska z za zrzeszającej pracodawców organizacji Pracodawcy RP.

_ - Przecież praca każdej osoby to są również oszczędności dla budżetu, który nie jest obciążony wypłatą zasiłków albo zapomóg z pomocy społecznej. Co więcej, każda pracująca osoba płaci podatki i ma odprowadzane składki zdrowotne, które za bezrobotnych płaci państwo - podkreśla Janczewska. _

[ ( http://static1.money.pl/i/h/1/t111361.jpg ) ] (http://praca.money.pl/wiadomosci/artykul/katastrofa;na;rynku;pracy;w;eurolandzie,20,0,725524.html) Katastrofa na rynku pracy w eurolandzie
Tylko w ciągu dziesięciu miesięcy tego roku - jak wynika z danych publikowanych przez Publiczne Służby Zatrudnienia - z różnych form aktywizacji i wsparcia skorzystało przeszło 850 tysięcy Polaków. Dla porównania, przez cały ubiegły rok w rejestrach urzędów pracy w całej Polsce zostało zapisanych ponad 3 miliony osób.

Największą grupę - przeszło jedną trzecią wszystkich zainteresowanych - stanowili stażyści, którym urzędy pracy finansują wynagrodzenia w firmach, w których zdobywają niezbędną na rynku pracy praktykę. A to właśnie ich najbardziej dotkną oszczędności. W przyszłym roku na program stażowy resort pracy na niewiele ponad 15 procent tego, czym dysponował w roku 2010.

Osoby korzystające z form aktywizacji bezrobotnych w 2010 roku
źródło: Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej, dane do końca października
prace interwencyjne 38 796
roboty publiczne 69 749
podjęcie działalności gospodarczej 59 171
praca w ramach refundacji kosztów zatrudnienia bezrobotnego 42 628
szkolenia 157 627
staże 278 130

_ - Obcięcie pieniędzy na aktywizację zawodową bezrobotnych najbardziej może uderzyć w młodych ludzi, którzy dopiero zaczynają pracę. Jeśli do tej pory firmy przyjmowały na staże młode osoby z niewielkim, albo zupełnie bez doświadczenia zawodowego, to bez refundacji z urzędów pracy zrezygnują z takich pracowników - _ przewiduje Jakub Szczepankowski, ekspert portalu rekrutacyjnego iBroker.pl_ . - Skoro będą potrzebowały rąk do pracy, możliwe, że zainwestują w tworzenie etatów, które dadzą bardziej doświadczonym osobom - przewiduje. _

_

_

Czarny scenariusz dla rynku pracy_ _

Bardzo negatywnie politykę dotycząca Funduszu Pracy i cięć ocenia Wiesława Taranowska, wiceprzewodnicząca OPZZ: _ - To karygodne, że rząd sięga po solidarnościową składkę pracodawców, po to żeby robić z niej doraźnie rezerwy. Przecież w okresie jesienno-zimowym zazwyczaj bezrobocie wzrasta - przypomina. - Jeśli fundusze dla firm, zatrudniających osoby bez pracy będą ograniczane, to liczba bezrobotnych będzie jeszcze większa - podkreśla. _

Jeśli sprawdzi się czarny scenariusz, w przyszłym roku polski rynek pracy może wrócić do punktu, w jakim znalazł się w latach 2006-2007, a jednocyfrowy wskaźnik bezrobocia, jaki pamiętamy jeszcze sprzed dwóch lat, a który rząd zakładał w założeniach budżetowych na przyszły rok, pozostanie papierowym zapisem.

źródło: Główny Urząd Statystyczny, Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej
2010 - listopadowa projekcja MPiPS

_ - Nawet jeśli wykorzystanie pieniędzy na szkolenia nie jest obecnie zbyt efektywne, bo urzędy pracy przysłowiowo szkolą stoczniowców na psich fryzjerów, to sposobem na rozwiązanie tego problemu nie jest zabieranie pieniędzy - _ podkreśla Magdalena Janczewska.

Jej zdaniem trzeba lepiej zorganizować i zaprogramować działania urzędów pracy: _ - Niestety na razie obserwowaniem regionalnych rynków pracy zajmujemy się my, a państwo nie próbuje prognozować, jakie zawody będą potrzebne na danym lokalnym rynku pracy za kilka lat. _

[ ( http://static1.money.pl/i/h/50/t115762.jpg ) ] (http://praca.money.pl/wiadomosci/artykul/firmy;coraz;czesciej;zalegaja;z;placeniem;pensji,22,0,722710.html) Firmy coraz częściej zalegają z płaceniem pensji Co ósma firma zapowiada zwolnienia. Ale jest nadzieja_ _

Obawy związkowców i organizacji zrzeszających przedsiębiorców tonują nieco najnowsze badania firmy rekrutacyjnej Manpower.

Wynika z nich co prawda, że w pierwszym kwartale przyszłego roku redukcje etatów planuje co ósma spośród 750 badanych firm, ale nadzieją napawa fakt, że 17 procent deklaruje zwiększenie całkowitego zatrudnienia. Według Manpower najwięcej etatów tworzonych będzie w instytucjach sektora publicznego.

Na więcej pracy liczyć będą mogli - jeśli wierzyć deklaracjom - mieszkańcy Łódzkiego i Mazowsza. Nieco mniej firm chętnych do powiększenia kadr jest w Wielkopolsce, Zachodniopomorskiem i Lubuskiem. Nieznaczny optymizm panuje też wśród firm w Małopolsce i na Śląsku. Dla północy Polski perspektywy są jednak ponure. Firmy z województw kujawsko-pomorskiego, pomorskiego i warmińsko-mazurskiego - deklarują, że tutaj dominować będą zwolnienia.

Czytaj w Money.pl
Badanie płac: Zobacz ile zarabia się w Twoim regionie Przeciętna płaca na rękę w Polsce to 2300 złotych. Ale windują ją w górę mieszkańcy zaledwie trzech województw. W pozostałych firmy płacą statystycznie znacznie gorzej.
Własną firmę, zamiast zasiłku, wybrało 400 tysięcy Polaków Bezrobocie drastycznie nie rośnie, bo wolimy _ iść na swoje _. I wziąć dotacje od państwa, w zeszłym roku około 1 mld zł.
Wzrost płac to fikcja dla większości Polaków Zarabiamy przeciętnie o ponad 530 złotych poniżej średniej krajowej - wynika z badania* Money.pl*.
Biedniejemy, inflacja przegania wzrost płac Kryzys jest dla firm wygodnym argumentem hamującym podwyżki. Lepiej będzie najwcześniej w przyszłym roku.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)