Trwa ładowanie...
Zaloguj
Praca dla ciebie
Przejdź na

Firmy coraz częściej zalegają z płaceniem pensji

0
Podziel się:

Na zapłatę czeka 140 tys. osób. Zaległości to 114 mln złotych.

Firmy coraz częściej zalegają z płaceniem pensji
(Dmitry Rostovtsev/Dreamstime)

W 2010 roku rośnie liczba niewypłaconych wynagrodzeń pracowniczych - podaje Państwowa Inspekcja Pracy. Ta tendencja nasila się od 2008 roku. W ubiegłym roku 32 proc. skontrolowanych pracodawców naruszyło przepisy o wypłacie wynagrodzenia.

Nie otrzymało ich 121 tysięcy pracowników, a zaległości wyniosły 114 milionów złotych - powiedział Główny Inspektor Pracy, Tadeusz Zając._ - Na koniec września tego roku te zaległości przekroczyły 140 mln złotych - _ mówi inspektor.

POSŁUCHAJ TADEUSZA ZAJĄCA:

Od stycznia do października tego roku o 13 proc. spadła liczba śmiertelnych wypadków przy pracy. Aż o 30 proc. zmniejszyła się liczba poszkodowanych z ciężkimi obrażeniami ciała.

POSŁUCHAJ TADEUSZA ZAJĄCA:

Tadeusz Zając, Główny Inspektor Pracy mówi, że duży spadek liczby ofiar wypadków zanotowała Państwowa Inspekcja w budownictwie.

Zdaniem Tadeusza Zająca oznacza to. że poprawiają się warunki pracy. Jest to ważne, bo Państwowa Inspekcja Pracy założyła, że do 2012 roku liczba wypadków przy pracy zmniejszy się o jedną czwartą.

Rośnie za to liczba skarg do Państwowej Inspekcji Pracy, co dowodzi o wzroście zaufania do niej - dodaje Główny Inspektor.

Prawo do odpoczynku, prawo do wynagrodzenia za pracę i prawo do bezpiecznej pracy to - według Państwowej Inspekcji Pracy - trzy najczęściej naruszane obszary pracowniczych uprawnień.

Czytaj w Money.pl
Polskie firmy zapowiadają inwestycje i zatrudnianie W ciągu dwóch lat - jeśli wywiążą się z deklaracji - bezrobocie spadnie poniżej 10 procent.
Badanie płac: Zobacz ile zarabia się w Twoim regionie Przeciętna płaca na rękę w Polsce to 2300 złotych. Ale windują ją w górę mieszkańcy zaledwie trzech województw. W pozostałych firmy płacą statystycznie znacznie gorzej.
Rząd podnosi płace minimalne. Powinien je zlikwidować Od stycznia za pracę na pełnym etacie nie będzie można płacić mniej niż 1386 złotych brutto. Choć w skali Europy to niewiele, ekonomiści ostrzegają, że minimalna płaca szkodzi gospodarce.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)