Trwa ładowanie...
Praca dla ciebie
Przejdź na

CV bez doświadczenia zawodowego — co wpisać?

0
Podziel się:

Brak doświadczenia zawodowego nie będzie działał na naszą niekorzyść, jeśli sporządzimy CV, które wyeksponuje inne atuty.

Brak doświadczenia zawodowego zatuszuje dobrze napisane CV
Brak doświadczenia zawodowego zatuszuje dobrze napisane CV (chagin - Fotolia.com)

Brak doświadczenia zawodowego w CV można łatwo nadrobić. Wystarczy dodać informację o naszych celach zawodowych i umiejętnościach. Warto wspomnieć także o odbytych wolontariatach, praktykach i stażach, a nawet pracy dorywczej.

Jak powinno wyglądać CV bez doświadczenia zawodowego?

Każde braki można nadrobić. Brak doświadczenia zawodowego w CV również. Należy pamiętać, że znaczenie mają zarówno treść, jak i wygląd życiorysu. Obie te kwestie dostarczają rekruterowi wielu ważnych informacji o nas.

Dbałość o ujednoliconą czcionkę, wyjustowanie, równe akapity i odstępy między sekcjami, a także kolejność podawanych informacji tworzy wrażenie schludnego i czytelnego CV nawet bez doświadczenia. To natomiast kreuje obraz nas, jako osób, którym nie jest obojętne, jaki dokument wyślemy.

Ważne jest także zdjęcie w CV. Jeśli ubiegamy się o pracę w dużej firmie, warto dodać zdjęcie o charakterze formalnym. Osoby chcące rozpocząć pierwszą pracę w sklepie odzieżowym, barze czy restauracji mogą postawić na zdjęcie z szerokim uśmiechem (przy zachowaniu standardów tj. jednolite tło, brak okularów przeciwsłonecznych czy nakrycia głowy). Zdjęcie to pierwszy wizualny kontakt z pracodawcą, dlatego ma wielkie znaczenie.

Cele zawodowe w CV

Nawiązując do układu CV bez doświadczenia zawodowego, należy wspomnieć o podpunkcie, który nie tylko wyróżni nasz dokument, ale również skutecznie zatuszuje dotychczasowy brak aktywności na rynku pracy. Chodzi o cele zawodowe.

W górnej części CV, gdzie już na początku pada wzrok rekrutera, warto napisać kilka zdań o sobie: kim jesteśmy, co już potrafimy, a jakie umiejętności chcielibyśmy dodatkowo rozwinąć. Można także wspomnieć o ścieżce zawodowej, którą chcemy w życiu obrać. CV bez doświadczenia zawodowego, ale z tego typu notatką, będzie dla osoby rekrutującej potwierdzeniem naszego zaangażowania oraz świadectwem, że przyczyną braku doświadczenia nie jest lenistwo, ale brak okazji, czasu czy możliwości.

Jakie doświadczenie wpisać do CV?

Wiele osób uważa, że doświadczenie zawodowe w CV musi odnosić się do pracy w konkretnej branży oraz danego zakresu obowiązków. To błędne myślenie. Nauka wystawiania faktur potrwa maksymalnie kilka tygodni, a swoboda i umiejętność efektywnej komunikacji z cudzoziemcami to rezultat pewnego doświadczenia, które zdobywamy miesiącami.

Zatem jeśli chcemy podjąć pracę w firmie zajmującej się handlem międzynarodowym, a nie mamy pojęcia o technikach sprzedażowych, ale za to działaliśmy podczas studiów w organizacji wymiany studenckiej, niech to właśnie będzie nasz atut. CV bez doświadczenia stanie się CV z bardzo ważnym doświadczeniem, a my zyskamy w oczach potencjalnego pracodawcy.

Poza tym CV bez doświadczenia wzbogaci wzmianka o stażu, praktykach albo działaniu w samorządzie studenckim, stowarzyszeniu młodzieżowym czy fundacji.

CV bez doświadczenia zawodowego a praca dorywcza

Pracę dorywczą traktuje się raczej jako źródło utrzymania podczas studiów i nie przywiązuje do niej większej wagi. Należy jednak pamiętać, że chociaż w takiej pracy powierzane są nam proste zadania, doświadczenie, które zdobywamy, jest bezcenne. Jako kelnerzy lub barmani uczymy się między innymi działać pod presją, rozwiązywać sytuacje konfliktowe z trudnym klientem czy sprawnie obracać pieniędzmi.

Zatem CV bez doświadczenia znów zyskuje na wartości. Warto bowiem wspomnieć o zatrudnieniu tymczasowym, ale podać przy okazji rozwinięte lub nabyte przez nas umiejętności, które odnoszą się do interesującego nas stanowiska w nowej firmie.

Jakie kompetencje zawrzeć w CV?

Wiele osób próbuje urozmaicić CV bez doświadczenia zawodowego nadmiarem ogólnikowych umiejętności, zainteresowań, a nawet wpisem o ukończeniu liceum o profilu ogólnym. To błąd. Potencjalnego pracodawcy nie interesują frazesy, ale konkrety. Dodawanie pustych słów takich jak „odpowiedzialność” czy „kreatywność” może wpisać i uzasadnić każdy.

Jeśli trudno nam zawrzeć jakiekolwiek doświadczenie w CV, warto skupić się na kompetencjach, ale podając konkretne przykłady: zamiast „umiejętność pracy w grupie” możemy napisać „umiejętność pracy nad projektami grupowymi z braniem pełnej odpowiedzialności za błędy własne oraz innych”.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)