Trwa ładowanie...
Praca dla ciebie
Przejdź na

BIEC: Koniec zwolnień, bezrobocie już nie wzrośnie

0
Podziel się:

Przybywa pracy dla sprzedawców i ekonomistów.

BIEC: Koniec zwolnień, bezrobocie już nie wzrośnie
(Endostock/Dreamstime)

Wskaźnik Rynku Pracy, informujący z wyprzedzeniem o zmianach w wielkości bezrobocia, kolejny miesiąc z rzędu spada. Oznacza to, że w nadchodzących miesiącach nie powinno dochodzić do znaczącego wzrostu bezrobocia. Z wyjątkiem bezrobocia sezonowego - wynika raportu instytutu BIEC.

_ - Coraz wyraźniejsze symptomy ożywienia gospodarczego oraz poprawa nastrojów wśród przedsiębiorców pozytywnie wpływają na plany kadrowe w firmach _ - napisano w raporcie.

_ Pogorszenie koniunktury ma charakter sezonowy i jest zgodne z obserwowanymi zmianami o tej porze roku z lat ubiegłych. Oczekiwania przedsiębiorstw dotyczące najbliższej przyszłości są optymistyczne. Wskaźnik nastrojów dotyczących poziomu zatrudnienia w firmach produkcyjnych wzrósł w grudniu 2009 do -13 punktów w porównaniu z -20 w listopadzie zeszłego roku. Ujemna wartość nadal wskazuje na przewagę odsetka przedsiębiorców redukujących zatrudnienie w swoich firmach nad odsetkiem firm deklarujących zwiększanie liczby pracowników, jednak udział przedsiębiorstw zwalniających pracowników od kilku miesięcy spada _ - dodano.

BIEC zaznaczył, że liczba ofert pracy kierowanych do urzędów pracy po uwzględnieniu czynników o charakterze sezonowym nie zmieniła się w stosunku do miesiąca poprzedniego.
_ _

_ W ostatnim miesiącu przybyło ogłoszeń o zatrudnieniu dla sprzedawców, pracowników do bezpośredniej obsługi klienta i ekonomistów. Spadła natomiast liczba ofert pracy w produkcji, dla kadry zarządzającej oraz w budownictwie. Pomimo spadku w ubiegłym miesiącu liczby ofert dla kadry zarządzającej, nadal jest ich znacznie więcej niż przed rokiem. Na przestrzeni ostatniego roku spadło natomiast zapotrzebowanie na inżynierów _ - czytamy w raporcie.

Raport Money.pl

ZOBACZ TAKŻE:

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)