Trwa ładowanie...
Praca dla ciebie
Przejdź na
oprac. Marlena Kostyńska
|
aktualizacja

Przelicznik brutto na netto – co to jest?

1
Podziel się:

Każda osoba zatrudniona legalnie w Polsce powinna znać podstawowe pojęcia, takie jak kwota brutto oraz netto. To właśnie od nich zależy wysokość pensji, a jest to kwestia, która z pewnością interesuje wszystkich pracowników.

Przelicznik brutto na netto – co to jest?

Przelicznik brutto na netto to praktyczne narzędzie, które pozwala w kilka chwil przeliczyć wysokość swojego wynagrodzenia podanego w wartościach brutto, na netto, czyli pieniądze przekazywane bezpośrednio "do ręki" pracownika.

Czym jest wynagrodzenie netto?

Wynagrodzenie netto jest to pensja brutto, która została jednak pomniejszona o składki, takie jak składka emerytalna, rentowa, chorobowa i zdrowotna, a także o zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych. Kwota tych potrąceń jest uzależniona od podstawy zatrudnienia. Umowa o pracę wszystkie te składki uznaje za obowiązkowe. Dlatego przelicznik brutto na netto da w rezultacie nieco niższy wynik. W przypadku zleceniobiorcy ubezpieczenie chorobowe jest dobrowolne. Wynagrodzenie uzyskane z tytułu umowy o dzieło jest pomniejszane jedynie o zaliczkę na podatek dochodowy. W takim wypadku przelicznik brutto na netto wskaże na najmniejsze różnice.

Na podstawie kwoty brutto można ustalić pensję otrzymaną na rękę. Służy temu specjalny przelicznik brutto na netto. Dzięki niemu w prosty sposób ustalić można odpowiednią kwotę. Wystarczy podanie jedynie kilku podstawowych informacji.

Jaka kwota jest wpisana na umowie o pracę?

Wynagrodzenie z samej swojej definicji jest kwotą, którą otrzymuje się za pracę, łącznie ze wszystkim składkami, które należy od niej odprowadzić. Wynagrodzenie jest to więc kwota brutto i właśnie w takiej formie powinno się je wpisywać na umowie o pracę.

W umowie także zauważyć można rozliczenie wynagrodzenia wraz ze wszystkimi jego częściami składowymi. Należy do niej wypisanie wszystkich składek ubezpieczeniowych oraz zaliczki na podatek dochodowy. Prosty przelicznik brutto na netto pozwoli bardzo szybko przekalkulować kwotę brutto na tę faktycznie otrzymywaną, dlatego ocenić można, czy propozycja pracy jest faktycznie atrakcyjna.

Umowa o pracę – co powinna zawierać?

Na umowie o pracę poza kwotą wynagrodzenia brutto z odprowadzanymi składkami znaleźć się powinny także inne podstawowe dane. To przede wszystkim rodzaj wykonywanej pracy, jej miejsce, wymiar czasu i termin rozpoczęcia zatrudnienia. To bardzo ważne informacje, ponieważ wpływają one bezpośrednio na ewentualność żądań pracowników, gdyby warunki pracy znacząco odbiegały od ustaleń. Przed podpisaniem umowy o pracę warto jest ją więc wnikliwie przeczytać i skonsultować wszelkie niejasne punkty.

Warto pamiętać o tym, że umowa o pracę zawarta musi być w formie pisemnej. Jej uzgodnienie ustne musi zostać potwierdzone.

Przelicznik brutto na netto – co z kosztami pracodawcy?

Wysokość pensji brutto to kwota netto wraz z dodatkowymi elementami, takimi jak składki na ubezpieczenie społeczne, a także zaliczka na podatek dochodowy. Nie są to jednak wszystkie koszty, które ponosi pracodawca.

Dochodzi do tego także druga część składek na ubezpieczenie społeczne, przede wszystkim ubezpieczenie emerytalne oraz rentowe, a także ubezpieczenie wypadkowe. Przelicznik brutto na netto nie pokazuje również kosztów takich jak składka na Fundusz Pracy oraz składka na Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. Pomimo że nie są to bardzo wysokie sumy, mogą być one dotkliwe dla pracodawcy. Tak naprawdę wysokość pensji netto to dopiero pierwsza kropla w całym szeregu dodatkowych kosztów i zobowiązań.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(1)
WYRÓŻNIONE
Pan Mariusz
6 lat temu
Jak podatków ludzie nie będą płacić to najwyżej kasę od Chińczyków się pożyczy.
NAJNOWSZE KOMENTARZE (1)
Pan Mariusz
6 lat temu
Jak podatków ludzie nie będą płacić to najwyżej kasę od Chińczyków się pożyczy.