Trwa ładowanie...
Praca dla ciebie
Przejdź na
KUŁ
|
aktualizacja

Intranet – co to jest?

0
Podziel się:

Intranet to po prostu sieć wewnętrzna, do której dostęp mają tylko osoby uprawnione. Choć do intranetu dostać można się najczęściej tylko, gdy mamy internet, to jednocześnie nie każdy może z niego korzystać. Istotą intranetu jest właśnie ten ograniczony dostęp.

Intranet – co to jest?
Intranet – co to jest? (Pixabay)

Intranet – co to jest?

Zakładać tego typu zamkniętą sieć może każdy, ale najczęściej korzystają z niego firmy, przedsiębiorstwa, instytucje naukowe czy wojsko. Intranet daje możliwość pracownikom dostępu do danych, informacji czy programów, które umożliwiają mu pracę zdalną. Intranet pozwala także na dzielenie się z dużą liczbą użytkowników, np. pracowników, tymi samymi wiadomościami czy dokumentami.

Zobacz także: Tyle zarabiają inni Polacy. W nowym programie WP wszystkiego się dowiesz

Dzięki temu wdrożenie intranetu w swojej firmie pozytywnie wpływa na organizację pracy, usprawnia procesy, uelastycznia także sposób i miejsce pracy.

Intranet – kiedy warto mieć go w swojej firmie?

Ponieważ z założenia tego typu sieć wewnętrzna ma umożliwić sprawną komunikację do wielu jednostek i pracowników, więc najczęściej stosowany jest w dużych firmach i organizacjach. Większość przedsiębiorstw i korporacji stosuje też dostęp do intranetu tylko za pomocą protokołu VPN. Dzięki temu ogranicza to ryzyko wycieku wrażliwych danych i informacji poza organizację.

Jednocześnie osoby uprawnione najczęściej mają dostęp nie tylko do pobierania informacji z intranetu, ale także do ich publikowania. Intranet to także najczęściej brama dająca dostęp do innych aplikacji i programów potrzebnych pracownikom. Na przykład po przez intranet możemy mieć dostęp do systemów kadrowych, hr-owych czy platform e-learningowych. Najczęściej intranet jest więc przygotowywany i zarządzany przez działy HR.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
praca
poradniki
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)