Trwa ładowanie...
Praca dla ciebie
Przejdź na
oprac. Marlena Kostyńska
|
aktualizacja

Chorobowe w ciąży. Komu się należy i ile wynosi zasiłek chorobowy w ciąży?

2
Podziel się:

Kobieta w ciąży ma prawo skorzystać ze zwolnienia chorobowego. W wielu sytuacjach jest to uzasadnione. W wybranych przypadkach niestety może być nadużyciem. Poznaj kilka zasad związanych z chorobowym w ciąży.

Kto może skorzystać ze zwolnienia lekarskiego w ciąży?
Kto może skorzystać ze zwolnienia lekarskiego w ciąży? (Unsplash, pixabay.com (CC0))

Komu należy się chorobowe w ciąży?

Zasiłek chorobowy należny jest wszystkim pracującym. Mają do niego prawo osoby opłacające składki ubezpieczenia chorobowego. Dotyczy to zatrudnionych na umowie o pracę, a także zleceń czy dzieło, z tym że w takiej sytuacji jest to ubezpieczenie dobrowolne.

Zasiłek chorobowy może być wypłacony, jeśli osoba pracująca miała przynajmniej 30 dni nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego lub 90 dni, gdy takie ubezpieczenie jest dobrowolne. (np. w przypadku osób, które prowadzą działalność gospodarczą)
.

Zasiłek należy się już od pierwszego dnia, jeśli osoba uległa wypadkowi w drodze z lub do pracy albo w sytuacji, gdy pracownik ma przynajmniej 10-letni okres obowiązkowego ubezpieczenia chorobowego.

Jeśli kobieta jest zatrudniona na podstawie umowy o pracę, to może skorzystać ze zwolnienia lekarskiego przez całą ciążę. Maksymalny okres chorobowego w tym przypadku to 270 dni. Trochę trudniejsza jest jednoznaczna odpowiedź, gdy kobieta pracuje na podstawie innej umowy. Jeśli jest to umowa o dzieło, to ciężarna nie ma możliwości przejścia na płatne zwolnienie lekarskie. Wszystko dlatego, że umowa o dzieło nie wymaga zgłaszania do ubezpieczenia chorobowego.

W przypadku umowy zlecenia albo kobiety, która prowadzi działalność gospodarczą, może pójść na zwolnienie, ale dopiero po 90 dniach od zgłoszenia się do ubezpieczenia chorobowego. Warto jednak wiedzieć, że ze zwolnienia lekarskiego może skorzystać kobieta, jeśli obowiązki w pracy mogłyby zagrozić zdrowiu kobiety lub jej dziecka. Samo to, że jest w ciąży, nie powoduje, że może poprosić o zwolnienie.

Zasiłek chorobowy w ciąży

Zasiłek w ciąży to 100 proc. wymiaru zasiłku. W przypadku pracowników jest to więc 100 proc. średniego miesięcznego wynagrodzenia. Zasiłek chorobowy wypłacany jest za każdy dzień, bez wyłączania dni wolnych od pracy. Jest to bowiem średnie wynagrodzenie liczone z ostatnich 12 miesięcy. Zwolnienie lekarskie musi mieć adnotację, że jest ono udzielane ze względu na ciążę. W przeciwnym razie zasiłek będzie stanowił jedynie 80 proc. średniego wynagrodzenia.

Czy pracodawca może wysłać na chorobowe?

Pracodawca nie może zmusić pracownicy w ciąży, by ta poszła na zwolnienie lekarskie. Najczęściej jednak pracodawca może sugerować takie rozwiązanie. Przez 33 dni bowiem to pracodawca opłaca zasiłek. Potem koszty ponosi ZUS, a pracodawca może zatrudnić pracownika, który będzie zastępował pracownicę ciężarną.

Kto może wystawić zwolnienie?

Zwolnienie dla kobiety ciężarnej może być wystawione zarówno przez lekarza rodzinnego, ginekologa albo innego specjalistę. O zwolnieniu trzeba poinformować jak najszybciej pracodawcę. Można to zrobić przez telefon albo e-mail. Potem jest 7 dni na dostarczenie dokumentu potwierdzającego nieobecność ze względu na ciążę.

Co powinno znajdować się na L4?

Okoliczności, które wskazują na konieczność wypłacenia zasiłku musi określić lekarz, który wystawia zwolnienie lekarskie. Zwolnienie przysługuje do dnia, który poprzedza poród. Od porodu zaczyna się urlop macierzyński.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(2)
WYRÓŻNIONE
Paweł
6 lat temu
No nie wiem czy możesz na 1,5 roku zniknąć, jak zajmujesz wysokie stanowisko. Poleca się uprzedzić pracodawcę. I też się trochę pracuje, tyle ile możesz. A dlaczego to się nazywa zasiłek chorobowy?
Dżulia
4 lata temu
No właśnie, czemu zasiłek choroby skoro ciąża to nie choroba?
NAJNOWSZE KOMENTARZE (2)
Dżulia
4 lata temu
No właśnie, czemu zasiłek choroby skoro ciąża to nie choroba?
Paweł
6 lat temu
No nie wiem czy możesz na 1,5 roku zniknąć, jak zajmujesz wysokie stanowisko. Poleca się uprzedzić pracodawcę. I też się trochę pracuje, tyle ile możesz. A dlaczego to się nazywa zasiłek chorobowy?