Dlaczego ubranie podczas rozmowy kwalifikacyjnej może decydować o sukcesie, mówi Natalia Tomasiewicz, specjalista ds. personalnych agencji Work Express.
- O co na pewno zapytają podczas rekrutacji?
- Test kompetencji na rozmowie kwalifikacyjnej
- O co mogę pytać pracodawcę na rozmowie kwalifikacyjnej? - Czy ubiór, jaki zakłada na rozmowę kwalifikacyjną kandydat do pracy, jest dla pracodawcy ważny?
- Jest, ponieważ mowa ciała i ubiór tworzą pierwsze wrażenie, zanim jeszcze powiemy "dzień dobry". A pierwsze wrażenie na rozmowie kwalifikacyjnej jest chyba ważniejsze, niż na pierwszej randce, bo partner/ka może chcieć dać nam drugą szansę, a rekruter raczej nie będzie miał na to czasu.
Pamiętajmy, że idąc na rozmowę kwalifikacyjną, tak naprawdę rozpoczynamy proces sprzedaży. Wyobraźmy sobie, że jesteśmy towarem na sklepowej półce. Od czego zacząć, żeby pracodawca chciał "sięgnąć" właśnie na naszą półkę? Zadbać o opakowanie. To samo dotyczy kandydatów starających się o pracę - jeśli nie są właściwie opakowani, rekruter będzie musiał przeprowadzić spotkanie, bo takie są jego obowiązki, ale z pewnością lepiej potraktuje człowieka stosownie ubranego. Jesteśmy tylko ludźmi i niektórych odruchów nie wyeliminujemy. Sporo zależy też od specyfiki stanowiska pracy - programista w jeansach jest do przyjęcia, ale doradca ds. ubezpieczeń raczej nie.
- A może są sytuacje, gdy nie zwraca uwagi na strój przyszłego pracownika?
- W rekrutacjach na stanowiska związane z obsługą klienta, opakowanie jest narzędziem pracy i od tej zasady nie ma wyjątków. Jeśli nienaganna prezencja jest warunkiem koniecznym efektywnej pracy, to dbałość o oficjalny strój jest czymś tak oczywistym jak dbałość o higienę. W pozostałych przypadkach i tak warto pamiętać, że pierwsze wrażenie warte jest krawata, nawet jeśli w czasie pracy nie będziemy spotykać się z ludźmi.
- W co najlepiej się ubierać?
- Na początek zadajmy sobie dwa pytania:
1. Czy kiedy jesteśmy elegancko ubrani, czujemy się pewniej?
2. Czy kiedy jesteśmy elegancko ubrani, otoczenie traktuje nas poważniej?
Jeśli na drugie pytanie również odpowiedzieliśmy twierdząco, znamy dwa najważniejsze powody, dla których kandydat powinien dostosować się do panującego w firmie dress code'u, bez względu na porę roku i temperatury za oknem. Ważne jest to, jaki planujemy osiągnąć cel oraz jaki wizerunek chcemy stworzyć.
Nieodpowiednim strojem możemy kogoś urazić lub sprawić, że sami będziemy czuć się niekomfortowo. Na rozmowę kwalifikacyjną najbezpieczniej przyjąć styl - business dress, czyli strój biznesowy. Dla mężczyzny garnitur i krawat, dla pań kostium ze spódnicą lub spodniami, bez wzorków, w stonowanych kolorach, z jasną gładką bluzką. Kolory, jeśli nie określono ich oddzielnie, to ciemne szarości, marengo, granat.
- O co na pewno zapytają podczas rekrutacji?
- Test kompetencji na rozmowie kwalifikacyjnej
- O co mogę pytać pracodawcę na rozmowie kwalifikacyjnej?
Fason ubrania dobieramy do naszej sylwetki. Nie nosimy prześwitujących ubrań. Buty ciemne, bez ozdób lub z jednym, dyskretnym elementem, koniecznie zakrywające palce i pięty, bez względu na porę roku. Nigdy klapki czy sandały. Konieczny niewielki obcas. Bluzka powinna być biała, popielata, beżowa lub szarobłękitna, ale w każdym wypadku jasna i gładka. Przez cały rok obowiązuje noszenie rajstop czy pończoch. Fryzura skromna, prosta, staranna, makijaż dyskretny. Biżuteria dobrej jakości, prosta. Paznokcie niezbyt długie, w kolorze zbliżonym do naturalnego. Rezygnujemy z falban, kwiatowych motywów i kokard - nie kojarzą się one z profesjonalizmem.
- Naprawdę na rozmowie kwalifikacyjnej nie możemy pozwolić sobie na trochę luzu?
- Coraz częściej spotyka się kandydatów ubranych w stylu business casual, który łączy wygodę i swobodę z koniecznością zachowania dobrego wizerunku i wiarygodności. Styl ten wymaga natomiast starannego doboru kolorowej marynarki i koszuli. Dopuszczalne jest np. noszenie swetra - narzucanego na ramiona, a nawet koszulki polo. Stanowczo nie można natomiast ubierać spodni typu jeans. Business casual dla kobiet to: zamiast jednolitej garsonki spódnica lub spodnie, żakiet lub elegancki cardigan z ciemnej, gładkiej dzianiny, bluzka koszulowa; rajstopy cieliste, buty mogą mieć płaski obcas, lecz zawsze zakryte palce i pięty.
Warto i tu powtórzyć: sporo zależy od specyfiki stanowiska pracy. Starając się o stanowisko doradcy handlowego, nie ryzykowałabym.
- Co w stroju przeszkadza osobom rekrutującym, czego nie lubią?
- W największym skrócie - każdy strój świadczący o niepoważnym traktowaniu rozmowy kwalifikacyjnej. Strój jest zestawem sygnałów, którym informujemy otoczenie o swoim nastawieniu do konkretnej sytuacji. Jeśli kandydat pojawi się na rozmowie kwalifikacyjnej w dżinsach i T-shircie, może to być manifestacja jego pewności siebie. Wiem, co umiem i nie potrzebuję krawata, żeby to udowodnić, ale też warto pamiętać, że pierwsze wrażenie rekrutera zwykle wpływa na całość spotkania. A ta grupa zawodowa przywykła do pewnej konwencji rozmów z kandydatami. Na pewno irytująca i uciążliwa dla rekruterów bywa przesada w używaniu perfum.
* - Czego nigdy nie zakładać, bo jest się spalonym na wstępie?*
Najczęściej pojawiające się błędy kandydatów:
- modne od pewnego czasu mieszanie stylu sportowego z eleganckim (kandydat w dobrym lnianym garniturze, koszuli bez krawata i do tego trampki. Nowiutkie, dobrej marki, ale jednak robią złe wrażenie),
- zakładanie znoszonych lub potarganych podkoszulków - w bliskich kontaktach naprawdę, widać, gdy ktoś ma pod koszulą wyświechtany czy dziurawy podkoszulek,
- nieodpowiednie obuwie: wszelkie odmiany butów sportowych i sandałów - wykluczone,
- nieodpowiednio dobrana koszula,
- luzowanie krawatów, podwijanie rękawów i rozpinanie koszul, gdy sytuacja do tego "nie dorosła".
Najczęściej pojawiające się błędy kandydatek:
- stroje barwne i wzorzyste,
- śmiałe fryzury
- ostry makijaż,
- zbyt mocny zapach perfum,
- zakładanie "nieskromnych" bluzek, spódnic i spodni, czyli odkrywanie wszystkiego, co się da, od biustu, pleców, kości ogonowej po uda (niewskazane są też bluzki na ramiączkach),
- zbyt krótkie spódniczki (długość mierzy się stając w pozycji wyprostowanej, z rękami wyciągniętymi wzdłuż ciała - środkowy palec u ręki nie może sięgać poza brzeg spódnicy,
- nadmiar biżuterii i innych dodatków - zasada dotyczy głównie pań, ale także panów, którzy mogą czuć potrzebę eksponowania grubego złotego łańcuszka lub rzucającego się w oczy zegarka; panie mogą dobrać tylko dwa elementy biżuterii, np. łańcuszek i skromne kolczyki lub połyskujący pierścionek i broszka,
- chodzenie w odkrytych butach; nie jest to mile widziane nawet latem, ale też nie przesadzajmy,jeśli jest gorąco, a stopy są zadbane, buty dobrze dobrane, nikt nie będzie zmuszał kobiet do chodzenia w botkach i rajstopach przy 40-stopniowym upale,
- nie zakładanie rajstop, szczególnie do butów pełnych, gdzie wręcz jest to wymagane,
-przecież rajstopy w sandałkach nie prezentują się dobrze, szczególnie zaciemnienie i szew na palcach.
ml/nap