Trwa ładowanie...
Zaloguj
Praca dla ciebie
Przejdź na

Wady i zalety pracy w KGHM

0
Podziel się:

KGHM to polska spółka zajmująca się produkcją miedzi i innych surowców. Praca w KGHM jest ciężka, jednak trud rekompensuje bogaty pakiet świadczeń i liczne dodatki do pensji.

Wady i zalety pracy w KGHM

KGHM to polska spółka zajmująca się produkcją miedzi i innych surowców. Obecna jest zarówno w Polsce, jak i w kilku innych lokalizacjach na świecie. Praca w KGHM jest ciężka, jednak trud rekompensuje bogaty pakiet świadczeń i liczne dodatki do pensji.

Charakterystyka pracy w KGHM

Przedsiębiorstwo KGHM to polska spółka, w której niemal 32 proc. udziałów należy do Skarbu Państwa. Zajmuje się wydobywaniem i obróbką surowców takich jak miedź, srebro, a w mniejszych ilościach również złoto, platyna i ołów.

Firma powstała w latach 50. XX wieku wraz z założeniem huty miedzi w Legnicy. W kolejnych latach odkryto złoża miedzi w okolicy Lubina i Polkowic, gdzie również powstały zakłady górniczo-hutnicze. Dziś spółka KGHM działa nie tylko w kilkunastu lokalizacjach na terenie Polski, ale również w Kanadzie, Chile i Chinach. W światowym rankingu zajmuje miejsce w pierwszej dziesiątce największych producentów miedzi.

Holding KGHM Polska Miedź to jednak nie tylko szyby kopalniane czy hale hutnicze, ale również poboczne spółki zajmujące się między innymi produkcją i serwisem maszyn służących do wydobywania surowców. Z racji tego, że zarówno kopalnie i huty, jak i zakłady produkcyjne działają przez całą dobę lub w trybie kilkunastogodzinnym, wykonywanie obowiązków przez pracowników odbywa się w trybie zmianowym.

Pojawiające się oferty pracy w KGHM dotyczą zarówno pracowników fizycznych, jak i biurowych. Zatrudnieni w KGHM mogą pracować tak na terenie Polski, jak i w zakładach wydobywania surowców w Kanadzie, Chinach lub Chile. To jednak może wymagać od nich podstawowej znajomości języków obcych.

Zalety pracy w KGHM

Fakt, że KGHM należy w pewnej części do państwa, przekłada się na wiele profitów dla pracowników. Do największych plusów pracy w KGHM z pewnością należeć będą pieniężne świadczenia okolicznościowe oraz doraźne wsparcie rodzin pracowników.

Pracownicy KGHM mają prawo do wcześniejszej emerytury, a staż ich pracy liczony jest według przelicznika 1,5 (każdy przepracowany rok kalendarzowy to 1,5 roku stażu pracy)
. Emeryt otrzymuje odprawę pieniężną, a na emeryturze nie traci niektórych przywilejów. Chodzi między innymi o deputat węglowy, choć dostaje go o połowę mniej niż czynny pracownik (3 tony zamiast 6-8 ton). Coraz częściej deputat przyznawany jest w postaci ekwiwalentu pieniężnego (600 zł za tonę). Poza tym osoby podejmujące pracę w KGHM mogą liczyć na nagrody jubileuszowe, dodatki za warunki szkodliwe czy rokroczne nagrody wynikające z ogólnego zysku firmy. Poza tym zaletą KGHM jest to, że firma dofinansowuje wyjazdy wakacyjne pracowników, funduje wyprawki szkolne dla ich dzieci oraz opłaca codzienne dojazdy do pracy.

Umowa o pracę oferowana w KGHM to kolejny walor pracy w przedsiębiorstwie. Dzięki temu pracownicy są pewni stabilnego zatrudnienia, a na ich poczet odkładane są wszelkie składki społeczne i zdrowotne. Poza tym objęci są specjalistyczną opieką medyczną.

Dla pracowników biurowych KGHM dodatkowym atutem w pracy jest nierzadko również możliwość wyjazdów delegacyjnych do lokalizacji zagranicznych. To doskonała okazja do rozwoju i poszerzania wiedzy.

Wady pracy w KGHM

Do minusów pracy w KGHM, zwłaszcza w przypadku pracowników fizycznych, należeć będzie przede wszystkim szkodliwość warunków pracy. Tąpnięcia korytarzy czy unoszące się w powietrzu metale ciężkie powodujące przewlekłe choroby układu oddechowego, to tylko kilka zagrożeń dla życia i zdrowia.

Przyznać trzeba również, że praca sama w sobie nie jest lekka. Chodzi o wysokie temperatury czy ciśnienie pod ziemią, ciężką pracę fizyczną oraz system zmianowy obejmujący również noce. To nie zachęca młodych ludzi do podjęcia pracy, mimo wizji podwyżek w przyszłości.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)