Trwa ładowanie...
Zaloguj
Praca dla ciebie
Przejdź na

Praca w Lidl: jakie zarobki, jakie warunki, na czym polega?

5
Podziel się:

Sieć sklepów Lidl zatrudnia w Polsce około 15 tysięcy pracowników. Stawki oferowane w Lidlu są jednymi z największych w branży spożywczej. Sieć oferuje także bogate pakiety socjalne.

W sklepach Lidl obowiązuje zmianowy system pracy
W sklepach Lidl obowiązuje zmianowy system pracy (Wlodzimierz Wasyluk/East News)

Sieć sklepów Lidl zatrudnia w Polsce około 13 tysięcy pracowników na stanowiskach sprzedawców, dyspozytorów nocnych i kierowników. Stawki oferowane w Lidlu są jednymi z największych w branży spożywczej. Sieć oferuje także bogate pakiety socjalne.

Charakterystyka pracy w sklepach Lidl

Lidl to niemiecka sieć marketów obecna w 26 krajach europejskich. W samej Polsce posiada ponad 600 sklepów oraz 7 centrów logistycznych, w których zatrudnia niemal 15 tys. pracowników.

Praca w Lidlu nie należy do lekkich. Pracownicy bowiem najczęściej podejmują się różnych obowiązków. W większych sklepach niekiedy istnieje podział zadań, jednak w mniejszych kasjer wykłada również towar czy sprząta halę sprzedażową. Sklepy Lidl otwarte są zazwyczaj od 7.00 do 21.00, ale pracownicy rozpoczynają pracę wcześniej i kończą nieco później. Wynika to z potrzeby uporządkowania sklepu i wyłożenia towaru na półki czy usunięcia produktów niezdatnych do spożycia. W związku z tym praca w Lidlu organizowana jest w systemie zmianowym, zazwyczaj od rana do popołudnia i od popołudnia do wieczora. Liczba pracowników na jednej zmianie zależy od wielkości sklepu oraz natężenia ruchu klientów.

Na początku współpracy pracownicy Lidla otrzymują ubrania służbowe i wprowadzani są do pracy drogą szkoleń prowadzonych przez wyznaczonych opiekunów.

Do pracy w tej sieci sklepów regularnie poszukiwani są nowi pracownicy. Oferty pracy w Lidlu dotyczą zarówno sprzedawców czy magazynierów, jak i kadry zarządzającej.

Warunki pracy w sieci sklepów Lidl

Każdemu pracownikowi sieci Lidl przysługują pewne prawa. Jednym z nich jest 15-minutowa przerwa w ciągu dnia pracy. W sklepach znajduje się zaplecze socjalne, gdzie można podgrzać sobie posiłek i zagotować wodę na gorący napój. Wszyscy pracownicy posiadają karty, które odbijają przy rozpoczęciu i zakończeniu pracy, także zaczynając i wracając z przerwy.

Jak sam zarząd sieci Lidl deklaruje, zdecydowana większość pracowników zatrudniona jest na podstawie umowy o pracę. To gwarantuje pełnię praw do ubezpieczeń zdrowotnych i społecznych oraz poczucie stabilności zatrudnienia. Niestety najczęściej proponuje się jedynie 3/4 etatu. Innym rodzajem umowy proponowanym przez sieć jest umowa zlecenia.

Poza tym Lidl oferuje swoim pracownikom bogaty wybór świadczeń socjalnych. Dostępny jest bowiem między innymi pakiet prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego dla osób zatrudnionych w sieci sklepów Lidl oraz ich rodzin. Dodatkowo istnieje możliwość wykupienia preferencyjnego ubezpieczenia na życie w ramach pakietu grupowego. Na święta Lidl daje pracownikom bony pieniężne oraz paczki ze słodyczami dla ich dzieci. Z kolei pierwszoklasiści z rodzin osób zatrudnionych w sieci marketów otrzymują wyprawki do szkoły.

Zarobki w sklepach Lidl

Kilka lat temu w przemyśle spożywczym nastąpiła fala podwyżek, które pozytywnie wpłynęły nie tylko na zarobki pracowników, ale również opinię o dużych sieciach handlowych. Na tej podstawie dziś pracownicy Lidla otrzymują o około 250 zł brutto wyższą podstawę niż jeszcze dwa lata temu. W dalszym ciągu jednak wysokość wypłaty uzależniona jest od miejscowości zatrudnienia, wielkości sklepu, jego obrotów oraz natężenia ruchu klientów.

Pracownik hali sprzedażowej według najnowszych ustaleń przy podpisywaniu pierwszej umowy dostanie podstawową stawkę w wysokości od 2800 zł do 3550 zł brutto. Pensja w Lidlu wzrasta jednak wraz ze stażem pracy. Już po roku powiększa się do 2950 zł – 3750 zł brutto. Osoby, które przepracują 2 lata, otrzymają natomiast stawkę od 3150 zł do 4050 zł brutto miesięcznie. Dysponentom nocnym, czyli osobom zajmującym się przyjmowaniem i magazynowaniem towaru na początku zostanie zaproponowana stawka oscylująca wokół 4000 zł brutto miesięcznie. Po roku wzrośnie ona do około 4300 zł brutto.

Nieco inne zarobki dotyczą kadry kierowniczej w sklepach Lidl. Menadżerowie na początku współpracy dostają od 4400 zł do 5000 zł miesięcznie. Po roku stawka ta wzrasta do 5000 zł – 5500 zł brutto, a po dwóch latach do nawet 6500 zł brutto miesięcznie.

Do wszystkich wymienionych stawek podstawowych należy dodać premie za sprzedaż. Jak jednak wyznają sami pracownicy Lidla, cele sprzedażowe są postawione dość wysoko, przez co premia staje się trudna do osiągnięcia.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(5)
Karol
3 lata temu
Taaa wszystko ładnie pięknie pracuje 7dmy rok fakt kasa Ok adekwatna do zapiepszu Dla mnie praca jest Ok ale jak widzę 50kg dziewczynę przerzucającą tony warzyw na ow to straszne i to wieczne poganianie, presja nie polecam chyba ze ktoś chce się nabawić zwyrodnienia kręgosłupa i zjechanej psychy
Wojciech Łasz...
4 lata temu
Jestem zainteresowany pracą w Pile w Lidlu
ALICJA
4 lata temu
Witam czy szkolenie jest obowiązkowe???
..
5 lata temu
Znam 2 kierowniczki które są w lidl u po znajomości a dobrze liczyć nie potrafią. Matura szybka w rok lub zdawana z poprawkami. A nosy noszą bardzo wysoko.
iwona
5 lata temu
chce pracowac w lildu