Trwa ładowanie...
Praca dla ciebie
Przejdź na

Praca dla spawacza w Częstochowie — gdzie szukać i ile można zarobić?

0
Podziel się:

Choć ofert pracy dla spawacza w Częstochowie pojawia się niewiele, istnieje możliwość znalezienia stałego i dobrze płatnego zatrudnienia. Zarobki spawaczy w Częstochowie oscylują wokół 3 000 zł brutto.

Spawacz w Częstochowie może pracować na hali produkcyjnej
Spawacz w Częstochowie może pracować na hali produkcyjnej (Zhang Lianxun/Dreamstime.com)
bEIIyWDF

Charakterystyka pracy spawacza

Zawód spawacza wiąże się z pracą ciężką, trudną, wymagającą znacznego wysiłku fizycznego. W związku z tym wykonywany jest głównie przez mężczyzn. Ważna w pracy spawacza jest dobra kondycja fizyczna i nienaganne zdrowie. Kompetencjami cenionymi przez pracodawców zatrudniających spawaczy są ponadto precyzyjność i zdolność koncentracji. Nie bez znaczenia pozostaje wiedza na temat wykorzystywanych materiałów, ich właściwości chemicznych i fizycznych. Poza tym spawacz nie powinien mieć kłopotów z rozpoznawaniem kolorów. Wśród umiejętności, które powinien posiadać kandydat do pracy spawacza, jest także znajomość rysunku technicznego.

Do wykonywania pracy spawacza uprawnia książeczka otrzymywana po zdaniu egzaminu państwowego. Do egzaminu z kolei przygotowuje szkoła zawodowa, najczęściej budowlana o profilu spawalniczym, a także specjalne kursy zawodowe (odpłatne około 2 000 zł – 3 000 zł). Uprawnienia ważne są przez kolejne dwa lata.

bEIIyWDH

Najważniejsze obowiązki spawacza to:

  • przygotowywanie do spawania powierzchni poszczególnych elementów,
  • obsługa urządzeń i dbałość o ich stan,
  • spawanie danych elementów i sprawdzenie jakości połączenia,
  • prowadzenie dokumentacji o wykonanych czynnościach.

Podstawową czynnością w pracy spawacza jest łączenie elementów. To natomiast wykonywane jest według jednej z metod:

bEIIyWDN
  • gazowej,
  • plazmowej,
  • łukiem krytym,
  • elektronowej,
  • łukowej elektrodami otulonymi,
  • (najpopularniejszej) spawania w osłonach gazowych MAG, MIG lub TIG.

Spawacz w Częstochowie – gdzie znajdzie pracę?

W Częstochowie pracę znajdzie przede wszystkim spawacz MIG i MAG. Część ofert dotyczy także metod spawania 141 TIG.

Niestety Częstochowa jako rynek pracy przedstawia niewielkie zainteresowanie profesjonalnymi spawaczami. Wśród pojawiających się ofert pracy dla spawaczy dominują natomiast te, które kierowane są specjalistów w spawaniu MIG i MAG, jak również TIG. Część ogłoszeń dotyczy pracy dla spawacza 111, czyli metodą łukową elektrodami otulonymi.

bEIIyWDO

Autorami ofert pracy dla spawaczy w Częstochowie są przede wszystkim niewielkie, lokalne przedsiębiorstwa, które proponują stanowiska w halach produkcyjnych. Część firm oferuje także delegacje do zachodnich krajów europejskich, między innymi Niemiec, Holandii czy Belgii. Rzadko wymagana jest w takich przypadkach znajomość języka obcego.

Warto zaznaczyć, że większość ogłoszeń odnosi się do pracy dla spawaczy na podstawie umowy o pracę i w pełnym wymiarze godzin.

Zarobki spawaczy w Częstochowie

Przyjmuje się, że w Polsce wynagrodzenie spawacza wynosi średnio 4 400 zł brutto miesięcznie. W Częstochowie jednak zarobki będą nieco niższe. Najczęściej proponowane stawki to 2 900 zł – 3500 zł brutto, choć czasami znaleźć można ofertę pracy za średnią pensję w wysokości 4 000 zł – 5 000 zł brutto. Warto zaznaczyć, że bardzo często w zakładach pracy zatrudniających spawaczy prowadzona jest polityka premiowania, dlatego zarobki często mogą być wyższe niż oferowana podstawa.

Kandydaci, którzy zdecydują się na wyjazd za granicę do pracy jako spawacz z ramienia częstochowskiej formy lub lokalnego pośrednika, mogą otrzymywać pensje nawet od 8 000 zł do 12 000 zł brutto miesięcznie.

bEIIyWEi
KOMENTARZE
(0)