Trwa ładowanie...
Praca dla ciebie
Przejdź na

Praca dla elektryka w Olsztynie – gdzie szukać i ile można zarobić?

0
Podziel się:

Pracę w Olsztynie znajdą elektrycy serwisanci, elektromonterzy i elektromechanicy. Ich zarobki wyniosą od 3 000 zł do 5 000 zł brutto miesięcznie

W Olsztynie pracę znajda elektromonterzy i serwisanci
W Olsztynie pracę znajda elektromonterzy i serwisanci (Bartosz Wawryszuk)

Kompetencje i obowiązki w pracy elektryk

Zawód elektryka należy do zawodów zdominowanych przez mężczyzn. Przyczyna tego może być fakt, że praca elektryka wiąże się z dużym niebezpieczeństwem i wymaga tężyzny oraz dobrej kondycji fizycznej.

Istotne w pracy elektryka są zarówno kompetencje miękkie, jak i twarde. Spośród tych pierwszych wymienić można pewne cechy charakteru, na przykład odpowiedzialność, sumienność, dokładność i cierpliwość. Dobry elektryk powinien również bez problemu odróżniać kolory, móc się pochwalić podzielnością uwagi i zdolnością analitycznego myślenia. Z kompetencji twardych najważniejsza zdaje się znajomość rysunku technicznego oraz podstawowych pojęć z zakresu elektryki i fizyki.

Praca elektryka może mieć zróżnicowany charakter w zależności od kwalifikacji i miejsca zatrudnienia. Z jednej bowiem strony elektryk może zajmować się konserwacją linii napowietrznych albo naprawą instalacji i urządzeń elektrycznych, z drugiej zaś przezwajaniem silników elektrycznych. Poza tym elektryk odpowiedzialny jest za naprawę i dbałość o poprawną pracę elementów w rozdzielniach prądu. Z kolei podstawowymi obowiązkami elektryka w budownictwie jest wykonywanie instalacji poprzez kładzenie sieci kabli, wyprowadzanie skrzynek, a także podłączanie oświetlenia lub urządzeń elektrycznych. Odpowiada również za konserwację takich instalacji.

Typowymi miejscami pracy dla elektryka mogą być:

  • rozdzielnie energii elektrycznej,
  • przedsiębiorstwa budowlane,
  • firmy świadczące usługi bezpośrednie,
  • warsztaty samochodowe,
  • hale produkcyjne,
  • własna działalność gospodarcza jako podwykonawca lub tzw. złota rączka.

Kształcenie do zawodu elektryka

Elektryk może wykonywać swoją pracę po uzyskaniu uprawnień. Te zdobywa się poprzez zdanie państwowego egzaminu zawodowego, do którego przygotować można się na kilka sposobów.

Pierwszym z nich jest ukończenie szkoły zawodowej lub technikum elektrycznego. Drugim natomiast podjecie kursu zawodowego przygotowującego do pracy elektryka. Takie kursy organizują ośrodki kształcenia ustawicznego i chociaż są to zajęcia odpłatne (1 000 zł – 2 000 zł), można ubiegać się o dofinansowanie ze środków publicznych. Kursy i nauka w szkole zawodowej lub technicznej pozwolą na zdobycie tytułu technika elektryka.

Inną możliwością jest ukończenie liceum ogólnokształcącego, a następnie technicznych studiów wyższych I stopnia z tytułem inżyniera elektryka, a potem II stopnia z tytułem magistra.

Oferty pracy dla elektryka w Olsztynie

Rynek pracy w Olsztynie wciąż się rozwija, dlatego ofert pracy, również dla elektryków, nie pojawia się zbyt wiele. Z tych jednak, które można znaleźć, wynika, że najczęściej poszukiwanymi specjalistami w fachu są elektrycy elektromonterzy.

Poza tym pojawiają się ogłoszenia o pracy w Olsztynie dla elektryków mechaników, szczególnie tych specjalizujących się w naprawie samochodów ciężarowych. Dużą część ofert pracy dla elektryków dotyczy również serwisantów i konserwatorów. Nie zabranie ponadto propozycji zatrudnienia dla elektryków za granicą. Popularnymi kierunkami są Norwegia, Niemcy czy Holandia. Nie zawsze konieczna jest znajomość języków obcych.

Zarobki elektryka w Olsztynie

Według szacunków elektryk w Polsce zarabia średnio 2900 zł do ręki miesięcznie. Takie mniej więcej zarobki oferują elektrykom pracodawcy z Olsztyna.

Stawki przedstawiane elektromonterom wynoszą około 3 000 zł – 5 000 zł miesięcznie brutto, przy czym wysokość zarobków zależy od doświadczenia zawodowego i stażu pracy. Elektromechanik zarobi nieco mniej, bo od 3 000 zł do 4 000 zł. Wynagrodzenia elektryków za granicą wyniosą natomiast 12 000 zł – 15 000 zł brutto miesięcznie.

Elektrycy w kraju, a więc również w Olsztynie, w zdecydowanej większości przypadków zatrudniani są na podstawie umowy o pracę. To daje im gwarancję opłacania wszystkich składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne oraz wszelkich profitów wynikających z podpisanej umowy.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)