Trwa ładowanie...
Praca dla ciebie
Przejdź na

Praca dla elektryka w Kielcach – gdzie szukać i ile można zarobić?

0
Podziel się:

Pracę dla elektryka w Kielcach znajdą przede wszystkim elektromonterzy, a także osoby przyuczające się do zawodu. Średnia pensja elektryka wyniesie natomiast 3 500 zł - 4 000 zł brutto miesięcznie.

Pracę dla elektryka w Kielcach znajdą przede wszystkim elektromonterzy
Pracę dla elektryka w Kielcach znajdą przede wszystkim elektromonterzy (Taken)
bEJazSut

Pracę dla elektryka w Kielcach znajdą przede wszystkim elektromonterzy, a także osoby przyuczające się do zawodu. Średnia pensja elektryka wyniesie natomiast 3 500 zł – 4 000 zł brutto miesięcznie.

Praca elektryka – zadania i obowiązki

W zawodzie elektryka przeważają mężczyźni, co nie dziwi, ponieważ praca wiąże się z dużym niebezpieczeństwem i nierzadko wykonywana jest w trudnych warunkach. Wymaga również tężyzny fizycznej i dobrej kondycji.

Praca elektryka wymaga różnych kompetencji zarówno miękkich, jak i twardych. Do tych pierwszych należy zaliczyć cechy charakteru takie jak dokładność, sumienność, cierpliwość i odpowiedzialność. Ważne, aby dobry elektryk bezbłędnie rozpoznawał kolory i posiadał zdolność analitycznego myślenia oraz podzielność uwagi. Kompetencje twarde, których wymaga się od elektryka to między innymi znajomość rysunku technicznego i podstawowych pojęć z zakresu elektryki i fizyki.

bEJazSuv

W zależności od miejsca zatrudnienia i kwalifikacji praca elektryka może mieć zróżnicowany charakter. Może on bowiem pracować przy naprawie oraz konserwacji linii napowietrznych albo instalacji urządzeń elektrycznych. Poza tym elektryk może wykonywać instalacje, poprzez kładzenie kabli, wyprowadzanie skrzynek i podłączanie sprzętu elektrycznego czy oświetlenia. Zadaniem elektryka jest również konserwacja tych instalacji. Ponadto elektryk może naprawiać i przezwajać silniki elektryczne albo naprawiać uszkodzone elementy w rozdzielniach prądu.

Miejscem pracy elektryków są wspomniane rozdzielnie energii elektrycznej, warsztaty samochodowe, hale produkcyjne, a także przedsiębiorstwa budowlane i usługowe. Elektryk prowadzący własną działalność może pracować jako złota rączka lub podwykonawca dużych firm.

Kształcenie do zawodu elektryka

Uprawnienia do zawodu elektryka otrzymuje osoba, która podeszła z powodzeniem do państwowego egzaminu zawodowego. Do egzaminu przygotowuje szkoła zawodowa i technikum elektryczne. Ponadto istnieje możliwość ukończenia liceum ogólnokształcącego, a następnie studiów wyższych I stopnia z tytułem inżyniera elektryka i magisterskich II stopnia.

bEJazSuB

Do pracy elektryka przygotowują także kursy zawodowe organizowane przez ośrodki kształcenia ustawicznego. Koszt kursu sięga około 1 000 zł – 2 000 zł, ale możliwe jest uzyskanie dofinansowania ze środków publicznych.

Oferty pracy dla elektryka w Kielcach

Kielce to miasto wojewódzkie, w którym rynek pracy jednak nadal się rozwija. Zapotrzebowanie na elektryków i pokrewnych im specjalistów jest niewielkie, co nie oznacza jednak, że oferty pracy nie pojawiają się wcale.

Propozycje zatrudnienia dla elektryków w Kielcach dotyczą przede wszystkim pracy dla elektryków elektromonterów. Poza tym często pojawiają się ogłoszenia, w których poszukiwani są elektrycy automatycy lub elektrycy samochodowi. Kielce to również miasto, w którym łatwo dostać pracę bez doświadczenia zawodowego, ponieważ pojawia się wiele ofert pracy dla pomocy elektryka.

bEJazSuC

Oprócz pracy na miejscu w Kielcach znaleźć można również przez pośredników lub filie zagranicznych firm pracę dla elektryka za granicą. Będzie to między innymi Norwegia, Belgia czy Niemcy. Może się jednak zdarzyć, że zatrudnienie będzie możliwe tylko ze znajomością języka obcego.

Zarobki elektryka w Kielcach

Przyjmuje się, że w skali krajowej elektryk zarabia około 2 900 zł na rękę. Stawka ta pokrywa się z oferowanymi pensjami na kieleckim rynku pracy. Podobnie jak w całej Polsce, elektryk w Kielcach zdobędzie zatrudnienie na podstawie umowy o pracę, co oznacza, że będzie mu przysługiwać prawo do świadczeń i profitów wynikających z zapisu umowy.

Zarobki elektryka elektromontera w Kielcach mogą wynieść od 3 500 zł do 5 000 zł brutto miesięcznie w zależności od zdobytego doświadczenia i stażu pracy. Z kolei elektryk operator maszyn na hali produkcyjnej zarobi zdecydowanie mniej. Jego pensja wyniesie od 2 300 zł do 4 000 zł brutto miesięcznie.

bEJazSuD

O zdecydowanie innych wynagrodzeniach należy rozmawiać w przypadku wyjazdu do pracy za granicę. Dla przykładu elektryk w Norwegii zarobi nawet 13 000 zł – 15 000 zł brutto w skali miesięcznej.

bEJazSuW
praca
kariera i rekrutacja
KOMENTARZE
(0)