Trwa ładowanie...
Praca dla ciebie
Przejdź na

Praca dla elektryka w Częstochowie — gdzie szukać i ile można zarobić?

0
Podziel się:

W Częstochowie pracę znajdą elektrycy automatycy, a także elektromonterzy. Ich pensje wyniosą od 3 500 zł do 5 000 zł miesięcznie brutto.

W Częstochowie pracę znajdą energetycy
W Częstochowie pracę znajdą energetycy
bEEvchGZ

Praca elektryka – kompetencje i obowiązki

Zawód elektryka wykonują w większości mężczyźni. Ten fakt nie powinien dziwić, ponieważ praca należy do niebezpiecznych i ciężkich. Pochopne działanie czy niewiedza mogą mieć poważne konsekwencje.

Elektryk powinien wykazywać się pewnymi cechami charakteru, które nie tylko spodobają się pracodawcy, ale również ułatwią pracę. Będą to między innymi cierpliwość, dokładność, sumienność i odpowiedzialność. Dobrze, gdy elektryk może pochwalić się podzielnością uwagi, bezproblemowego rozpoznawania kolorów i zdolnością analitycznego myślenia. Do kompetencji twardych ważnych w pracy elektryka zaliczyć należy znajomość rysunku technicznego i zaznajomienie z podstawowymi pojęciami z zakresu fizyki i elektryki. Praca elektryka ponadto wymaga dobrego zdrowia i kondycji fizycznej.

bEEvchHb

Miejscami pracy elektryka mogą być firmy budowlane i usługowe, przedsiębiorstwa produkcyjne lub zakłady zajmujące się przetwarzaniem i dystrybucją energii elektrycznej. Elektryk może pracować także przy podłączaniu urządzeń elektrycznych, wyprowadzaniu instalacji elektrycznych i skrzynek czy konserwacji linii napowietrznych. Ponadto elektryk może zajmować się naprawą i przezwajaniem silników elektrycznych czy naprawą elementów w rozdzielniach prądu. Specjalista, który założy własną działalność gospodarczą, może pracować jako złota rączka lub podwykonawca świadczący usługi większym przedsiębiorstwom.

Zawód elektryka – wykształcenie

Do pracy elektryka przygotowuje szkoła zawodowa oraz technikum o profilu elektrycznym. Uprawnienia do wykonywania zawodu otrzymuje jednak ten, kto zdał państwowy egzamin zawodowy. Takim samym testem kończy się kurs zawodowy na elektryka, który odbyć można w ośrodku kształcenia ustawicznego. Kurs kosztuje około 1 000 zł – 2 000 zł, ale możliwe jest ubieganie się o dofinansowanie ze środków publicznych.

Możliwe jest także zostanie elektrykiem po ukończeniu liceum ogólnokształcącego, a potem studiów wyższych z zakresu elektryki. Może się to odbyć na dwóch poziomach. Pierwszym z nich jest stopień licencjata, po którym uzyskuje się tytuł inżyniera elektryka, drugim natomiast stopień magistra.

bEEvchHh

Oferty pracy dla elektryka w Częstochowie

Częstochowa to miasto, w którym rynek pracy nadal się rozwija. Bliskie sąsiedztwo z konglomeratem górnośląskim czyni Częstochowę nieco mniej atrakcyjnym polem inwestycyjnym niż konkurencja. Nie oznacza to jednak, że nie pojawiają się żadne oferty pracy.

Ogłoszenia dla elektryków w Częstochowie dotyczą przede wszystkim pracy dla elektromonterów. Drugim najczęściej poszukiwanym fachowcem w zakresie elektryki jest elektryk automatyk, czyli osoba niezbędna w produkcji, czuwająca nad poprawnym działaniem maszyn. Poza tym w Częstochowie znaleźć można pracę jako elektryk fachowiec zajmujący się naprawą instalacji i sprzętów elektrycznych w budynkach mieszkalnych i użytkowych.

W Częstochowie nie brakuje również ogłoszeń pracy jako elektryk za granicą. Zatrudnienie proponują polskie firmy współpracujące z zagranicznymi kontrahentami lub filie zagranicznych przedsiębiorstw w Polsce. Praca może mieć miejsce w Niemczech, Holandii czy Norwegii. Nie zawsze wymagana jest znajomość języków obcych.

bEEvchHi

Zarobki elektryków w Częstochowie

Przyjmuje się, że elektryk w Polsce zarabia około 2 900 zł miesięcznie do ręki. Warto zaznaczyć, że elektrycy w zdecydowanej większości zatrudniani są na podstawie stosunku pracy. Oznacza to, że fachowcy mają zapewnione składki na ubezpieczenia zdrowotne i społeczne, a także prawo do szeregu profitów wynikających z zapisów umowy.

Wynagrodzenie elektryka w Częstochowie będzie się wahać od średnio 3 500 zł do 5 000 zł brutto miesięcznie. Najmniej zarobią fachowcy pracujący w firmach usługowych, najwyższe stawki natomiast dotyczyć będą elektryków automatyków. Pomiędzy znajdą się pensje elektromonterów. Im zaproponowana zostanie najpewniej stawka w wysokości 4 000 zł brutto w skali miesięcznej.

Osoby, które zdecydują się na wyjazd do pracy za granicę, zarobią znacznie więcej. W Niemczech czy Holandii zarobki elektryka mogą wynieść nawet 12 000 zł – 15 000 zł brutto miesięcznie.

bEEvchHC
KOMENTARZE
(0)