Trwa ładowanie...
Praca dla ciebie
Przejdź na

Księgowa w Sosnowcu — gdzie znajdzie pracę i ile zarobi?

0
Podziel się:

Pracę dla księgowej w Sosnowcu można znaleźć w biurach rachunkowych, bankach i lokalnych małych przedsiębiorstwach. Zarobki wyniosą średnio 2500 zł na rękę.

Księgowa znajdzie w Sosnowcu pracę w biurze rachunkowym
Księgowa znajdzie w Sosnowcu pracę w biurze rachunkowym (jarmoluk / pixabay (CC0 Public Domain))

Pracę dla księgowej w Sosnowcu można znaleźć w biurach rachunkowych, bankach i lokalnych małych przedsiębiorstwach. Niestety zarobki księgowych w Sosnowcu nie osiągają wysokich kwot.

Praca księgowej – na czym polega?

Praca księgowej polega na wykonywaniu operacji finansowych w obrębie firmy, a także kontroli ich prawidłowości. Poza tym księgowa odpowiedzialna jest za księgowanie i archiwizowanie dokumentów.

Pozostałe obowiązki księgowej to między innymi:

  • prowadzenie ksiąg ewidencyjnych lub wykonywanie innych czynności związanych z rozliczeniem podatkowym przedsiębiorstwa,
  • sporządzanie okresowych raportów finansowych,
  • doradztwo w zakresie prawa podatkowego i finansowego,
  • fakturowanie,
  • kontakt z Urzędem Skarbowym i Zakładem Ubezpieczeń Społecznych,
  • w przypadku księgowych przygotowywanie list płacowych, wykonywanie przelewów w ramach wypłat, rozliczanie podatkowe pracowników, prowadzenie dokumentacji zatrudnienia, rozliczanie godzin pracy i dni wolnych.

Mimo że praca księgowych wydaje się monotonna, pozostawia szerokie pole do zdobycia doświadczenia zawodowego, rozwijania zdolności analitycznych i osiągania kolejnych stopni awansu. W karierze księgowego wyróżnia się bowiem stanowisko księgowego, następnie specjalisty do spraw rachunkowości, potem głównego księgowego. Ostatnim etapem w karierze jest posada dyplomowanego księgowego.

Księgowymi zostają najczęściej osoby, które uzyskały wykształcenie wyższe w dziedzinie finansów i rachunkowości, ekonomii, a nawet matematyki.

Praca dla księgowej – wymagania wobec kandydatów

Rynek pracy w Sosnowcu nie należy do najbardziej dynamicznych w kraju, ale jego sporym atutem jest fakt, że wchodzi w skład rynku pracy konglomeratu górnośląskiego. Przekłada się to na większe szanse mieszkańców Sosnowca w znalezieniu pracy księgowego.

Przeglądając ogłoszenia pracy dla księgowego, zauważyć można, że lokalni pracodawcy stawiają szereg powtarzających się wymagań wobec potencjalnych pracowników. Duży nacisk kładziony jest na kompetencje miękkie. Spośród nich najczęściej pojawiają się uczciwość, skrupulatność, odpowiedzialność, punktualność, a także umiejętność analitycznego myślenia.

Ponadto nie bez znaczenia jest znajomość obsługi arkuszy kalkulacyjnych, a także programów do rozliczania i fakturowania. Dużym atutem jest znajomość przepisów prawa o rachunkowości, polityce pracy oraz podatkach, jak również doświadczenie zawodowe w jednym z działów księgowości (fakturowanie, kadry i płace itp.).

O ile w samym Sosnowcu oferty pracy dla księgowych rzadko wymagają znajomości języków obcych, o tyle sąsiednie rynki pracy wykazują duże zainteresowanie absolwentami studiów filologicznych lub zaawansowanych kursów językowych. Biegłe posługiwanie się językiem obcym jest w stanie zrekompensować według pracodawcy brak wykształcenia w zakresie rachunkowości. Wszelkie obowiązki z tym związane są bowiem nabywane przez takich pracowników podczas szkolenia wstępnego.

Księgowa w Sosnowcu – oferty pracy

Rynek pracy w Sosnowcu tak, jak już zostało wspomniane, współtworzy jeden duży rynek konglomeratu górnośląskiego, co znacznie wpływa na dynamikę regionu, a także swobodny przepływ pracowników między poszczególnymi miastami.

W samym Sosnowcu pracę księgowego znajda osoby nieposiadające jeszcze doświadczenia zawodowego. Pojawia się bowiem wiele ofert pracy dla pomocy księgowych. W innych miastach, takich jak Katowice czy Chorzów, oferowane są również staże i praktyki. Ponadto w Sosnowcu zatrudnienie znajdą samodzielni księgowi. Oferty pochodzą z lokalnych niewielkich przedsiębiorstw. Pracę w biurze rachunkowym znajdą natomiast główni księgowi.

Duża część ofert pracy dla specjalistów do spraw księgowości dotyczy pracy niezwiązanej stricte z tą dziedziną, ale z doradztwem klienta w zakresie finansów, podatków i rachunkowości. Nadawcami ogłoszeń są przede wszystkim banki, choć nierzadko również inne instytucje finansowe.

Wynagrodzenia księgowych w Sosnowcu

Praca jako księgowa w Sosnowcu nie wiąże się z wysokimi zarobkami. Duże znaczenie ma tu nie tylko mało dynamiczny rynek pracy, ale również niskie koszty życia w mieście.

Najwyższe zarobki księgowych dotyczą tych, którzy podejmują pracę w bankach jako doradcy klienta. Podstawa ich wynagrodzenia wyniesie co prawda około 2 200 zł brutto, ale wysokie premie pozwolą na zarobienie nawet 8 000 zł brutto miesięcznie.

Z kolei pensje samodzielnych księgowych w biurach rachunkowych to kwoty rzędu 3 500 zł – 4 500 zł brutto miesięcznie. Asystenci księgowych zarobią natomiast maksymalnie 2 200 zł - 2 800 zł brutto.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)