Money.pl Praca Wydarzenia

Pawlak dla Money.pl: Płaca minimalna relatywnie wysoka

Wyszukiwarka ofert

  • Wszystkie
  • Administracja biurowa
  • Administracja Państwowa
  • Analiza
  • Architektura
  • Badania i rozwój
  • Biznes
  • Budownictwo/Geodezja
  • Doradztwo/Konsulting
  • Edukacja
  • Farmaceutyka/Biotechnologia
  • Finanse/Ekonomia
  • Geologia/Hydrologia/Tektonika
  • Grafika/Kreacja artystyczna/Fotografia
  • Hotelarstwo/Turystyka/Katering
  • Human Resources
  • Informatyka/Administracja
  • Informatyka/Programowanie
  • Inne
  • Instalacja/Utrzymanie/Serwis
  • Internet/E-Commerce
  • Inżynieria/Konstrukcje/Technologia
  • Kadra zarządzająca
  • Kontrola jakości
  • Księgowość/Audyt/Podatki
  • Lekarz/Farmaceuta/Weterynarz
  • Logistyka/Spedycja/Dystrybucja
  • Marketing/Reklama/Public Relations
  • Media/Sztuka/Rozrywka
  • Nieokreślone
  • Nieruchomości/Budownictwo
  • Obsługa klienta/Call Center
  • Organizacje pozarządowe/Wolontariat
  • Pomoc w Domu i Opieka
  • Praca fizyczna
  • Pracownik ochrony
  • Praktyki
  • Prawo
  • Produkcja
  • Projektowanie/Wdrażanie
  • Rolnictwo/Ochrona środowiska
  • Służba zdrowia
  • Sport/Rekreacja
  • Sprzedaż
  • Staże
  • Szkolenia/Edukacja
  • Telekomunikacja
  • Tłumaczenia
  • Ubezpieczenia
  • Usługi Auto-Moto
  • Zakupy
Wybierz zaznaczone
  • Wszystkie
  • dolnośląskie
  • kujawsko-pomorskie
  • lubelskie
  • lubuskie
  • łódzkie
  • małopolskie
  • mazowieckie
  • opolskie
  • podkarpackie
  • podlaskie
  • pomorskie
  • śląskie
  • świętokrzyskie
  • warmińsko-mazurskie
  • wielkopolskie
  • zachodniopomorskie
  • zagranica
Wybierz zaznaczone
  • Wszystkie
  • ostatnich 24 h
  • ostatniego tygodnia
  • ostatnich dwóch tygodni
  • ostatniego miesiąca
Wybierz zaznaczony
2010-09-09 06:30
Pawlak dla Money.pl: Płaca minimalna relatywnie wysoka
Fot. Money.pl/Tomasz Brankiewicz
Pawlak dla Money.pl: Płaca minimalna relatywnie wysoka

O nowych pomysłach na regulowanie wysokości płacy minimalnej i o nowej umowie gazowej z Rosją, podczas XX Forum Ekonomicznego w Krynicy Money.pl rozmawia z wicepremierem i ministrem gospodarki Waldemarem Pawlakiem.

Money.pl: Podczas ostatniego posiedzenia Komisji Trójstronnej zaproponował pan powiązanie płacy minimalnej ze wzrostem PKB. Jeżeli wzrost gospodarczy byłby dodatni płaca idzie w górę, jednak jeśli będzie ujemny – płaca zmniejszy się. Jak związki zawodowe przyjęły ten projekt?

Waldemar Pawlak, wicepremier, minister gospodarki: Związki zawodowe przyjęły ten projekt z uznaniem i są gotowe rozmawiać, żeby stworzyć warunki do budowania takiego sprawnego mechanizmu. Oczywiście, związkowcy mają trochę inne podejście i chcieliby, aby ten proces był jednokierunkowy, ale jest to sprawa otwarta i do dyskusji.

Wydaje się, że stworzenie mechanizmu, który by podnosił płacę minimalną, kiedy jest dobra sytuacja, dawałoby dobry efekt także z punktu budowania lepszych warunków społecznych, mniejszego rozwarstwienia i lepszych zarobków dla ludzi.

Petru: Płacy minimalnej nie wiążmy z PKB

Czy możliwość obniżania płacy minimalnej, nie spowoduje większego rozwarstwienia i nie pogorszy warunków społecznych?

Płaca minimalna w Polsce jest relatywnie i stosunkowo wysoka w porównaniu do tego, co było jeszcze trzy lata temu.

Ale w porównaniu do reszty Europy dalej ciągniemy się w ogonie.

Ale bierzmy też pod uwagę takie kryterium jak siłą nabywcza tej płacy. Płaca minimalna w czasie naszych rządów z roku na rok rosła. Mam nadzieję, że w tym roku też uda nam się doprowadzić do porozumienia na Komisji Trójstronnej.

A jeżeli chodzi o jej wysokość, to przekracza ona 40 procent płacy średniej i jest taka perspektywa, że gdyby wzrost gospodarczy był na dobrym poziomie, to w perspektywie kilku lat mogłaby dojść do 50 procent średniej. Budowałaby więc taką dobrą, mocną podstawę, żeby nie było dużego rozwarstwienia dochodowego.

Kiedy projekt będzie gotowy?

Będzie nad tym pracował zespół Komisji Trójstronnej i spodziewam się, że możemy dojść do porozumienia przed posiedzeniem Rady Ministrów w przyszłym tygodniu.

Na jakim etapie są rozmowy dotyczące nowej umowy gazowej z Noga: Polska może być czerwoną wyspą, łupienie ludzi nic nie da

Rosją? Czy Komisja Europejska zablokuje to porozumienie?

W tej chwili przygotowujemy się do spotkania albo na poziomie ekspertów, albo na poziomie politycznym z partnerami rosyjskimi z udziałem Komisji Europejskiej.

Komisja zgłosiła uwagi o charakterze w dużej części redakcyjnej, zobaczymy jednak jak uwagi potraktuje strona rosyjska. Potem będziemy się zastanawiali, przy udziale komisarza Oettingera, nad znalezieniem dobrego rozwiązania tak, żeby nie zabrakło gazu i żeby ludzie mieli możliwość ogrzewania się.

Pan wierzy, że uda się przekonać Rosjan do tych zmian?

Rosjanom też zależy na tym, żeby współpracować z Unią Europejską . To tylko u nas, w Polsce, niektóre środowiska mają dziwną obsesję na punkcie Rosji. W całej Europie Zachodniej wiara w rosyjski gaz jest dużo większa niż w Polsce.

Nawet komisarz Oettinger w czasie ostatniej Rady Energetycznej mówił, że dzisiaj Europa importuje z Rosji około 140 miliardów metrów sześciennych gazu, a niewykluczone, że będzie importowała nawet 250 mld metrów sześciennych. Dlatego warto na to spojrzeć w ten sposób, że Europa takich obaw o gaz rosyjski nie ma.

Czy rozważane jest kupowanie surowca na Zachodzie? Ostatnio Ruhrgas zaproponował, że może nam odsprzedawać gaz, który otrzymują.

To jest niekończąca się historia. Rurhgas już kilkakrotnie podpisał z PGNiG umowę na dostawy gazu, wszakże nigdy się to nie zmaterializowało. Teraz te deklaracje muszą także być brane przez tę optykę. Nie wystarczą deklaracje, trzeba mieć jeszcze realną możliwość dostarczenia tego gazu.

A jak wygląda realność podpisania umowy z Rosją? Zdążymy przed listopadem?

Miejmy nadzieję.

Czytaj w Money.pl
Gudzowaty: Przy Nord Stream przegraliśmy z UE, nie z Rosją
Dzisiaj rusza budowa Gazociągu Północnego, który ominie Polskę. Można tego było uniknąć.
Steinhoff: Umowa gazowa zgodnie z regułami UE
Polska to pierwszy kraj, który ma zawrzeć taką umowę.
Płaca minimalna w 2010 roku idzie w górę
Wraz ze wzrostem najniższej pensji o 41 złotych wyższe będą m.in. dodatki za pracę w nocy.
Płace pielęgniarek: tysiąc złotych poniżej średniej
Pielęgniarek i położnych jest w Polsce 300 tysięcy. Jeśli nie dostaną podwyżek, ogłoszą strajk.



Re: Pawlak dla Money.pl: Płaca minimalna jest dość wysoka

ase / 46.134.123.* / 2011-01-16 20:58
Wlasne dzieci okradles z alimentow-jestes biedny i w tym celu przepisales gospodarstwo na rodzicow+20 lat koryta.Tylko wierzyc w to co mowisz!Jak mozna okrasc wlasne dzieci?Kto ci uwierzy zdradzi wlasna przyszlosz-tym sa nasze dzieci.Ty wyrody synu ziemi swej.

Re: Pawlak dla Money.pl: Płaca minimalna jest dość wysoka

Poco nam wrogowie jak mamy takich friends / 81.219.26.* / 2010-09-13 12:32
No,mamy kupować od Niemców a nie Rosjan gaz + marża a co ze złożami w Polsce oddanymi ,,amerykanom,, , już nie ważne?

Re: Pawlak dla Money.pl: Płaca minimalna jest dość wysoka

mś / 85.89.162.* / 2010-09-12 00:02
Panie Pawlak to, co do licha robisz w rządzie, zatrudnij się pan za te pieniądze i żyj. Tego życzę panu i pana kumplom. Masz pan tupet albo nie wiesz pan ile wzrosły koszty przez te trzy lata lub masz pan w nosie ludzi kpiąc w taki sposób. Prostokąty tak mają.

Re: Pawlak dla Money.pl: Płaca minimalna jest dość wysoka

buc_pucybut / 2010-09-09 20:49 / Tysiącznik na forum
Z tej okazji proszę wybudować drugi pas schetynówki do ruskiej budy

Re: Pawlak dla Money.pl: Płaca minimalna jest dość wysoka

kargul / 78.155.124.* / 2010-09-09 19:52
Pawlak-ty konusie jeden-podejdż ty do płota, to jak sztachetą zajadę.....
 
Myśliwiec / 92.41.123.* / 2010-09-10 02:48
Kargul! A twoja córka ma o Pawlakach inne zdanie, zwłaszcza o synu twojego sąsiada. Ślepy jesteś?
 
kargul / 78.155.124.* / 2010-09-12 13:29
zawsze ją mogę wydziedziczyć!

Re: Pawlak dla Money.pl: Płaca minimalna jest dość wysoka

dgen / 2010-09-09 18:31 / Tysiącznik na forum
"Płaca minimalna w Polsce jest relatywnie i stosunkowo wysoka w porównaniu do tego, co było jeszcze trzy lata temu.."

panie pawlak, ma propozycję:
płaca minimalna na poziomie 20,77 zł !!!!!!
z czego to wynika ?
jedna bułka kajzerka w auchan za 14 groszy + przeterminowany kefir za 53 grosze = 67 groszy x 31 dni = 20,77 zł

i wreszcie pozbędziemy się deficytu budżetowego !

Re: Pawlak dla Money.pl: Płaca minimalna jest dość wysoka

obywatel_czyscilandu / 188.222.108.* / 2010-09-09 15:58
relatywnie wysoka, zgadzam się jeśli relacją będą zarobki jakichś ubogich państw trzeciego świata, jeśli chodzi o gaz z rosji to jest sprawa polityków (no i wyborców) gdzie chcą kierować swoje serca i portfele - wschód czy zachód i nikogo to więcej nie obchodzi (sorry portfele wyborców tam już są)

Re: Pawlak dla Money.pl: Płaca minimalna jest dość wysoka

Oburzona / 78.133.214.* / 2010-09-09 15:40
Płaca minimalna wysoka ????????????? To oburzające.
A jak ostatnio rosną płace Prezesów Spółek Skarbu Państwa i Spółek córek. Przy czym Ci ludzie często pełnia funkcje głównie reprezentacyjne. Awansują swoje dzieci, wnuki, siostrzenice i kuzynów ustalając im ogromne wynagrodzenia. Czesto w tym celu tworzy sie nowe stanowiska w firmie.
Nikt nie należący do rodziny lub znajomych Prezesów nie awansuje na wysokie, płatne stanowiska.
Kupują dla siebie drogie samochody niby służbowe i wożą rodzinę na nasz koszt.
PO działa jak mafia.
Ciekawe ile zaoszczędziłby rząd gdyby wreszcie opodatkował samochody osobowe w firmach państwowych.

Re: Pawlak dla Money.pl: Płaca minimalna jest dość wysoka

kargul666 / 77.255.44.* / 2010-09-09 11:47
kasa na stadiony jest! niech sam ten Pawlak za minimalną pracuje!

Re: Pawlak dla Money.pl: Płaca minimalna jest dość wysoka

sxwx / 80.55.158.* / 2010-09-09 10:30
Wpis usunięty ze względu na złamanie regulaminu forum.

Re: Pawlak dla Money.pl: Płaca minimalna jest dość wysoka

KARGULL77 / 83.29.38.* / 2010-09-09 09:42
Przecież im nie chodzi o wyższe wynagrodzenie, tylko o większe podatki dla ZUS, NFZ I MF

Re: Pawlak dla Money.pl: Płaca minimalna jest dość wysoka

Pajchiwo / 2010-09-09 09:17 / Tysiącznik na forum
Poprawcie mnie jak się mylę, ale przy jałowej gospodarce i wysokiej inflacji (co jest cholernie realne w tak mało inwestującym w gospodarkę kraju jak nasz) stosujemy finansową eutanazję emerytów...

A co do umowy w sprawie gazu - jak by ten kontrakt był rzeczywiście dobry, to byś go Waldek podpisał i zbierał oklaski. Więc mówiąc potocznie - nie ściemniaj.

Re: Pawlak dla Money.pl: Płaca minimalna jest dość wysoka

mario11111 / 78.8.5.* / 2010-09-09 08:09
Wpis usunięty ze względu na złamanie regulaminu forum.
 
Elektro Devil / 2010-09-09 08:36 / Tysiącznik na forum
a po drugie to lepiej niech zniknie raz na zawsze PO.
To zdecydowanie najszkodliwsza partia która tylko podwyższa i dokłada POdatki.

Ciężko z tobą, że tego nie widzisz... PiS obniżył stawki PiT.
 
Natter / 2010-09-09 11:09 / Tysiącznik na forum
I dlatego mamy teraz taka dziurę i trzeba ją załatać .Szkoda że PIS nie zbiera owoców swoich obniżek .Ja natych obniżkach nić prawie nie skorzystałem .Oklaski dla PIS rónież za powołanie CBA duże koszty żadnych efektów no i ubaw z Tomkiem a szef z zarzutami prokuratoskimi.
 
Binarek / 2010-09-09 10:00 / Tysiącznik na forum
Planował
Te podatki obniżył obecny rząd w 2009r
Nie kłam Elektro
 
m-53 / 83.24.21.* / 2010-09-09 10:43
Decyzja o obniżeniu podatków została podjęta przez SEJM (nie rząd)w 2007. Obniżka weszła w życie od 2009 i rząd PO nic do tego nie miał. Ewentualnie mógł w 2008 wystąpić do sejmu o podwyższenie podatków. Mógł również zrobić to w tym roku (na 2011) - teraz już za późno.
Rząd, Binarku, nie jest władny zmieniać podatków dochodowych.
Pomyśl zanim zarzucisz kłamstwo.
 
Binarek / 2010-09-09 15:24 / Tysiącznik na forum
Sam dobrze wiesz, że to po prognozie budżetowej z rządu przegłosowywana jest taka ustawa.
Niestety za czasów PiS finanse nie zostały skonsolidowane i i nie było długoterminowej prognozy opartej na zmianach legislacyjnych.

Stąd PO odważył się na niespotykaną w Europie mieszankę, niskie podatki i zwrot mienia zabużańskiego w czasie kryzysu.

Jak na razie zadłużamy się dwa razy wolniej Dług/PKB niż inne kraje.
 
Elektro Devil / 2010-09-09 08:32 / Tysiącznik na forum
jacy wszyscy płacą Podatki ? Podatki wypracowuje ok 6mln ludzi.
Żyje z tego pół miliona urzędasów zarabiając średnio ponad 5tys brutto. Tu trzeba szukać oszczędności.

Tace chcesz opodatkować? Przecież to darowizna i te pieniądze są już opodatkowane. Nie chcesz to nie dawaj, jak Cie to boli...

Wierzyć się nie chce, że tacy ludzie rządzą Polską

MG 40 / 85.222.21.* / 2010-09-09 08:01
Tak Panie Pawlak, 250 euro na rękę to bardzo dużo, polscy niewolnicy powinni dorabiać Panów pracując za najwyżej miskę zupy z brukwi i kromkę czarnego chleba. Mamy już duże doświadczenia takiej pracy na ziemiach polskich

Re: Pawlak dla Money.pl: Płaca minimalna jest relatywnie wysoka

WZYWAJĄCY DO NIEPOSŁUSZEŃSTWA OBYWATELSKIEGO / 194.181.137.* / 2010-09-09 07:15
INACZEJ MÓWIĄC MNIEJ LUDZIOM A WIĘCEJ W KORYCIE ABY ŚWIŃSKIE RYJE MIAŁY WSZYSTKIEGO POD DOSTATKIEM. 984ZŁ NETTO TO PANU WICEPREMIEROWI NA DRINKI NIE WYSTARCZY, A JUŻ NA PEWNO RZECZNIKOWI RZĄDU UMIŁOWANEMU MINISTROWI PREMIERA DONALDA TUSKA.
 
Elektro Devil / 2010-09-09 08:39 / Tysiącznik na forum
Dokładnie !!! Najważniejsze, żeby Miro Drzewiecki z PO siedział sobie jak pączek w maśle na Florydzie.

A robić mają na to Podatnicy w tym dzikim kraju...
 
Natter / 2010-09-09 11:15 / Tysiącznik na forum
Ten Kraj niech będzie dziki jakim go P.Bóg stworzył bez zaśmiecanych rowach przy drogach i dzikich wysypisk w lasach.