Trwa ładowanie...
Zaloguj
Praca dla ciebie
Przejdź na

Zwolnienie na chore dziecko

0
Podziel się:

Rodzice dzieci do 14. roku życia mają prawo do 62 dodatkowych dni wolnego w ciągu roku.

Rodzice dzieci do 14. roku życia mają prawo do 62 dodatkowych dni wolnego w ciągu roku. Zgodnie z art. 188 k. p. rodzicowi dziecka w wieku do 14 lat przysługuje prawo do dwóch dni zwolnienia z pracy w ciągu roku, za które należy mu się pełne wynagrodzenie. Pracownik może wykorzystać je w dowolnym momencie i na dowolny cel związany z wychowaniem dziecka. W razie potrzeby rodzic może złożyć wniosek o zwolnienie od pracy nawet w ostatnim momencie, a pracodawca nie może mu odmówić.

Art. 32 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego daje rodzicom prawo do zasiłku opiekuńczego (w wysokości 80 proc. wynagrodzenia) z tytułu opieki nad dzieckiem.

Osoba, której dziecko nie skończyło 8 lat, może pobierać taki zasiłek przez 60 dni w roku i ma prawo do przebywania na zwolnieniu nie tylko z powodu choroby dziecka, ale też w przypadku nieprzewidzianego zamknięcia żłobka, przedszkola lub szkoły. Prawo do zasiłku przysługuje również w przypadku porodu lub choroby małżonka ubezpieczonego, stale opiekującego się dzieckiem, jeżeli poród lub choroba uniemożliwia temu małżonkowi sprawowanie opieki.

60 dni zwolnienia od pracy i pobierania zasiłku opiekuńczego przysługuje rodzicowi, gdy jego dziecko ma od 9 do 14 lat. W tym przypadku zasiłek opiekuńczy przysługuje jednak tylko na dziecko chore, co musi potwierdzić lekarz na druku ZLA. Jeśli dziecko jest starsze, zasiłek można pobierać tylko przez 14 dni.

Pracownik może korzystać z zasiłku opiekuńczego pod warunkiem, że nie ma innych członków rodziny, które mogą zapewnić dziecku opiekę. Jedynie w przypadku choroby dziecka w wieku lat 2, świadczenie przysługuje niezależnie od tego, czy ktoś inny mógłby się nim zaopiekować. Prawo do zasiłku mają zarówno matka i ojciec, ale wypłaca się go tylko temu z nich, które wystąpi z wnioskiem o jego wypłatę za dany okres.

ES

(AS)

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)