Trwa ładowanie...
Praca dla ciebie
Przejdź na

Zwolnienie chorobowe. Ile płacą za to firmy?

0
Podziel się:

Nieobecność w pracy polskich pracowników w 2010 roku kosztowała pracodawców oraz ZUS przeszło 23,2 mld zł.

Zwolnienie chorobowe. Ile płacą za to firmy?
(Otnaydur/Dreamstime)

W 2010 roku polscy pracownicy spędzili ponad 200 milionów dni na zwolnieniach chorobowych.

W sumie nieobecności w pracy kosztowały wszystkich pracodawców oraz Zakład Ubezpieczeń Społecznych ponad 23 miliardy 200 milionów złotych – wynika z najnowszych analiz Work Service S.A.

Pracownikom przebywającym na zwolnieniu chorobowym przysługuje 80 proc. pensji. Pieniądze płaci pracodawca lub Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Więcej, bo całość należnego wynagrodzenia, otrzymują kobiety, których nieobecności w pracy wynikają z ciąży czy połogu.

Z danych ZUS wynika, że w 2010 roku średnia absencja w pracy wynosiła około12 dni. Ze wszystkich odnotowanych nieobecności spowodowanych chorobą 18,9 proc. stanowiły te, za które zatrudniony pobierał pełną wysokość pensji pracowniczej.

_ Z naszych analiz wynika, że koszt utrzymania wszystkich pracowników przebywających na zwolnieniach chorobowych w całym 2010 roku wyniósł ponad 23 miliardy 200 milionów złotych. Tak duże obciążenia finansowe w znacznej większości spadają na pracodawców, co można zaobserwować analizując strukturę absencji chorobowych z 2010 roku. Jedynie niecałe dwa procent wszystkich zwolnień chorobowych przekracza 35 dni, które przestają być pokrywane przez pracodawcę i przechodzą w odpowiedzialność ZUS – _komentuje Tomasz Hanczarek, prezes Work Service S.A.

Autorzy analizy podkreślają, że tak ogromne kwoty przeznaczane na pokrycie wypłat dla pracowników na zwolnieniach chorobowych są porównywalne z kosztem wybudowania 600 kilometrów autostrady na trasie Gdańsk - Kraków lub budową dwunastu Stadionów Narodowych.

Czytaj więcej o zdrowiu i pracy
E-zwolnienia biczem na symulantów Nowy sposób wydawania druków L4 ma pomóc w zwalczeniu plagi fałszywych zwolnień.
Tego żądaj od lekarza. Nie może odmówić Przyjmowanie kilku pacjentów jednocześnie, wyśmiewanie ich stylu życia czy odmowa sprowadzenia księdza. Co jeszcze narusza prawa pacjenta?
Szczepienie pracowników a wysokość składek ZUS Wartość świadczenia, za które pracownik ponosi częściową odpłatność będzie wyłączona z podstawy wymiaru składek.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)