Trwa ładowanie...
Praca dla ciebie
Przejdź na

Zwolnienia w Hucie CMC Zawiercie. 230 osób straci pracę

0
Podziel się

Firma zatrudnia obecnie ponad 1900 pracowników i jest jednym z największych pracodawców w regionie.

Zwolnienia w Hucie CMC Zawiercie. 230 osób straci pracę
(dlgzps/iStockphoto)
bDHLvzhN

230 osób mają objąć zwolnienia grupowe w Hucie CMC Zawiercie. W piątek zarząd spółki opublikował regulamin redukcji zatrudnienia - podali związkowcy. Związki wszczęły spór zbiorowy z pracodawcą.

Jak poinformowała przewodnicząca Solidarności w zawierciańskiej hucie Danuta Nowicka, w regulaminie zwolnień pracodawca powtórzył rozwiązania, które proponował podczas zakończonych fiaskiem negocjacji ze związkami zawodowymi.

Kilka godzin po opublikowaniu regulaminu zwolnień grupowych działające w firmie związki zawodowe wręczyły pracodawcy zawiadomienie o rozpoczęciu sporu zbiorowego. Zdaniem związkowców skala zwolnień grupowych spowoduje zagrożenie dla bezpieczeństwa pracy w hucie. _ Jeżeli pracodawca zwolni 230 osób, na poszczególnych działach zostanie zbyt mała liczba pracowników, aby móc zapewnić normalne funkcjonowanie zakładu _ - oceniła Nowicka.

bDHLvzhP

Zarząd huty ma czas na ustosunkowanie się do pisma związkowców do końca kwietnia. Po tym terminie zgodnie z ustawą o rozwiązywaniu sporów zbiorowych powinny rozpocząć się rokowania pomiędzy pracodawcą i stroną społeczną. Jeżeli nie przyniosą one porozumienia, następnym krokiem są mediacje z udziałem mediatora z listy Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. Jeśli i one nie przyniosą rezultatów, w zakładzie może zostać przeprowadzony strajk generalny.

O zamiarze przeprowadzenia zwolnień grupowych, które mają objąć nawet 300 osób, pracodawca poinformował związkowców 4 kwietnia. Zarząd zapowiedział czasowe zamknięcie części linii produkcyjnych oraz zakładu przetwórczego w Rudnej Małej, a także zmniejszenie produkcji w pozostałym zakresie działalności. W piśmie przekazanym związkowcom, jako przyczyny planowanych zwolnień zarząd podał m.in.: spowolnienie gospodarcze, złe prognozy dla sektora hutniczego, zbyt wysokie w porównaniu z innymi krajami europejskimi ceny energii elektrycznej oraz wciąż nieuregulowaną kwestię nieprawidłowości podatkowych oraz wyłudzeń podatku VAT w obrocie wyrobami stalowymi - na tego typu nadużyciach tracą krajowi producenci, także zawierciańska huta.

Od początku negocjacji w tej sprawie zarząd oficjalnie nie skomentował ich przebiegu. Przedstawiciel firmy, powiedział, że nie jest upoważniony do udzielania jakichkolwiek informacji i zasugerował kontakt z firmą w poniedziałek. Huta CMC Zawiercie zatrudnia ponad 1900 pracowników i jest jednym z największych pracodawców w powiecie zawierciańskim. Zakład zajmuje się produkcją stali, głównie dla budownictwa.

Czytaj więcej w Money.pl
Bank Millennium zwolni 250 osób. Co roku Według szacunków właściciela Banku Millennium redukcja od 200 do 250 pracowników ma pozwolić BCP na uzyskanie co roku oszczędności na poziomie 100 mln euro.
Nadchodzi fala zwolnień? Tłumaczą powody Zła koniunktura, spadek zamówień, kurczący się popyt sprawią, że francuskie firmy zaczną znów zwalniać pracowników - donosi Le Figaro.
Sytuacja Hiszpanii lepsza niż Grecji Ekspert ocenia, że hiszpańska gospodarka ma lepsze perspektywy niż na przykład gospodarka grecka, bo pewne jej sektory mają dobry potencjał wzrostu, a firmy eksportują na rynki poza strefą euro.
bDHLvziq
Źródło:
KOMENTARZE
(0)