Trwa ładowanie...
Zaloguj
Praca dla ciebie
Przejdź na

Związki przeciwstawiają się zmianom w PKP Cargo

0
Podziel się:

Twierdzą, że dalsza restrukturyzacja pozbawi pracy od 5 do 7 tysięcy osób.

Związki przeciwstawiają się zmianom w PKP Cargo

Rada Branżowa Cargo Federacji Związków Zawodowych Pracowników PKP żąda zaprzestania dalszej restrukturyzacji w PKP Cargo i domaga się zmian w wynagrodzeniu zasadniczym jeszcze w tym roku. 2 września może dojść do strajku.

_ - Zarząd spółki, po zmniejszeniu liczby zakładów z 42 do 16 i zwolnieniu ponad 16 tysięcy pracowników w ciągu ostatnich dwóch lat, planuje obecnie dalszą restrukturyzację polegającą na utworzeniu 10 wielkoterytorialnych zakładów w miejsce obecnych 16 _ - czytamy w komunikacie.

_ - Trwają konsultacje społeczne programu reorganizacji spółki i dopóki się nie zakończą, nie jest przesądzona ani docelowa liczba zakładów, ani ich siedziby _ - powiedział rzecznik PKP Cargo Piotr Apanowicz.

Związkowcy, powołując się na zapowiedzi zarządu spółki, wskazują, że z tytułu centralizacji zakładów do 2015 roku z pracą pożegna się dodatkowe 5-7 tysięcy osób. Choć dotychczasowa restrukturyzacja PKP Cargo doprowadziła do zysku spółki w pierwszym półroczu w wysokości 7,3 mln złotych i pozwoliła zaplanować zysk na koniec roku w wysokości 40 mln.

_ - Spadek zatrudnienia do 2015 roku to w zdecydowanej większości odejścia naturalne na emerytury i pomostówki. Mówiąc zaś o zysku w 2010 roku, nie należy zapominać o stracie spółki za ubiegły rok w wysokości 497 mln zł _ - podkreślił Apanowicz. _ - Ponadto od przyszłego roku PKP PLK planuje podnieść o kilkanaście procent opłaty za dostęp do infrastruktury kolejowej, a one stanowią jedną trzecią kosztów naszej działalności _ - dodał. Zaznaczył, że między innymi z tego względu konieczna jest dalsza restrukturyzacja spółki.

Federacja Związków Zawodowych Pracowników PKP informuje jednocześnie, że w środę został powołany międzyzwiązkowy Komitet Protestacyjno-Strajkowy. W jego skład wchodzą: Federacja Związków Zawodowych Pracowników PKP, Sekcja Krajowa Kolejarzy NSZZ _ Solidarność _ i Konfederacja Kolejowych Związków Zawodowych. Jak podaje federacja związki te zrzeszają w sumie ok. 70 proc. ze 110 tys. pracowników wszystkich spółek Grupy PKP S.A. i spółki Przewozy Regionalne.

_ - Najbliższe posiedzenie Komitetu, który ustali metody, środki i harmonogram działań protestacyjnych zaplanowane jest na 26 sierpnia. Wszystko wskazuje, że do pierwszej akcji strajkowej dojdzie 2 września na torach północno-wschodniej Polski _ - ostrzegają związkowcy.

Czytaj w Money.pl
Spółki kolejowe będą mogły ogłosić upadłość? Zmiany prawa wymaga od nas Bruksela. Chodzi o udzielaną spółkom pomoc państwową.
Raport: Nikłe szanse, że PKP przyspieszą do 350 km/h Czy pociągi w Polsce zaczną konkurować z samolotami, czy nadal będą się ścigać tylko z cyklistami?
W 170 pociągach będzie gotówka za opóźnienie Od dziś kolej musi płacić odszkodowania za spóźnienie pociągów. Na razie tylko międzynarodowych.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)