Trwa ładowanie...
Praca dla ciebie
Przejdź na
Bartłomiej Dwornik
|

Zobacz, gdzie w Polsce bezrobocie maleje

0
Podziel się

Na mapie bezrobocia jest w Polsce dziesięć zielonych wysp. Najwięcej w Świętokrzyskiem i Lubelskiem.

Zobacz, gdzie w Polsce bezrobocie maleje
(Lawcain/Dreamstime)
bDXTkbcR

Choć w ciągu ostatniego roku stopa bezrobocia wzrosła o 2,1 punktu procentowego, są miejsca, gdzie liczba osób bez pracy spadła. Najbardziej w powiecie kieleckim - o 1,6 punktu. Na mapie bezrobocia jest w Polsce dziesięć takich _ zielonych wysp _.

Stopa bezrobocia w Polsce sięgnęła 13 procent. Dane za luty to najgorszy wynik od kwietnia 2007 roku. Już drugi miesiąc z rzędu liczba zarejestrowanych w urzędach pracy Polaków przekracza 2 miliony. Opublikowane wczoraj przez Główny Urząd Statystyczny dane pokazują, że w ciągu ostatniego roku aż o 22 procent powiększyła się rzesza osób, korzystających z _ pośredniaków _.

bDXTkbcT

źródło: Główny Urząd Statystyczny

Jednak bezrobotnych przybywa, ale nie wszędzie. Spośród 379 istniejących w Polsce powiatów, między lutym 2009 a lutym 2010 roku - jak wynika z danych opublikowanych wczoraj przez Państwowe Służby Zatrudnienia Ministerstwa Pracy - dziesięciu udało się w tym czasie obronić przed wzrostem bezrobocia.

Liderzy ze wschodniej Polski

Na_ zieloną wyspę _ na mapie bezrobocia wyrastają w ciągu minionego roku województwa świętokrzyskie i lubelskie. Po trzy powiaty z każdego z tych województw pochwalić się mogą na koniec lutego niższą stopą bezrobocia niż przed rokiem. Najlepszy wynik w skali całej Polski, uzyskał w obronie swojego rynku pracy, powiat kielecki.

**[

bDXTkbcZ

]( http://praca.money.pl/wiadomosci/artykul/kryzys;zabral;prace;400;tys;polakow,28,0,594204.html )**Kryzys zabrał pracę 400 tysiącom Polaków

_ - Udało się dzięki temu, że nie pomagamy pasywnie. Mamy taką zasadę, że żaden bezrobotny nie ma prawa wyjść z urzędu bez oferty pracy, stażu, albo chociaż szkolenia - _ mówi Zdzisław Kowalski, wicedyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Kielcach. _ - Staraliśmy się też zdobyć jak najwięcej pieniędzy na aktywizację. Tych środków uzyskaliśmy całkiem sporo. _

Niewiele gorszy wynik, w ciągu ostatnich 12 miesięcy, uosiągnął kolejny powiat ze świętokrzyskiego - konecki (stopa bezrobocia spadła o 1,4 pkt proc. w okresie od lutego 2009 do lutego 2010).

bDXTkbda

_ - Nasi przedsiębiorcy już wcześniej przewidzieli zbliżające się kłopoty i odpowiednio wcześniej dostosowali swoje firmy - _ mówi Money.pl Władysław Pająk, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Końskich. _ - Poza tym zdecydowała też charakterystyka branż, skupionych na naszym terenie. Dominują zakłady z branży ceramicznej, która, jak się okazuje, obroniła się przed kryzysem. _

Trzeba jednak pamiętać, że najlepsze - statystycznie - wyniki w walce z bezrobociem osiągnęły powiaty, w których stopa bezrobocia jest relatywnie wysoka, znacznie przekraczając średnią krajową._ _

Powiaty o najmniejszej dynamice bezrobocia (luty 2009 - luty 2010)
powiat * dynamika bezrobocia *w punktach procentowych * liczba bezrobotnych *stan na dzień 28 lutego 2010 * stopa bezrobocia *stan na dzień 28 lutego 2010
Kielecki świętokrzyskie -1,6 14,4 tys. 19,5%
Konecki świętokrzyskie -1,4 8,0 tys. 22,0%
Białogardzki zachodniopomorskie -1,4 5,4 tys. 29,1%
Włoszczowski świętokrzyskie -0,9 3,2 tys. 14,3%
Opolski lubelskie -0,6 5,0 tys. 18,0%
Biłgorajski lubelskie -0,5 4,3 tys. 8,9%
Chełmski lubelskie -0,4 5,6 tys. 17,3%
Kwidzyński pomorskie -0,2 4,3 tys. 12,8%
miasto Siemianowice Śląskie śląskie -0,2 2,8 tys. 13,0%
Aleksandrowski kujawsko-pomorskie -0,1 4,5 tys. 19,4%

źródło: Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej - Publiczne Służby Zatrudnienia, Money.pl

bDXTkbdb

Kielcom opłaciła się inwestycja w pierwsze w Polsce Centrum Aktywizacji Zawodowej, bardzo pomagają też coroczne, ogólnopolskie targi pracy. To w dużej mierze dzięki nim wiosną ubiegłego roku pracę znalazło prawie 2 tysiące osób, a stopa bezrobocia spadła z 20,6 procent w marcu do 18,5 procent w czerwcu, a kobiet bez pracy - które trafiają na szkolenia i staże w biurach - jest wyraźnie mniej niż mężczyzn.

**[

Własną firmę, zamiast zasiłku, wybrało 400 tysięcy Polaków ]( http://msp.money.pl/wiadomosci/zarzadzanie/artykul/wlasna;firme;zamiast;zasilku;wybralo;400;tysiecy;polakow,74,0,587594.html )**

bDXTkbdc

_ - Wykorzystujemy też duży potencjał turystyczny, który dają nam Góry Świętokrzyskie. Wspieramy nie tylko szkolenia, ale również samozatrudnienie, głównie w usługach - _wyjaśnia Kowalski. Powiat kielecki przez ostatni rok ograniczył bezrobocie w sumie o 1,6 punktu procentowego. Same miasto Kielce, które ma osobny urząd pracy, zanotowało w tym samym czasie wzrost osób bez pracy o 0,7 punktu procentowego.

Na drugim końcu skali znalazły się powiaty, w których dynamika bezrobocia przez ostatni rok przekroczyła 5 punktów procentowych. Takich powiatów jest aż sześć. Na czele z Sulęcinem i Słubicami z województwa lubuskiego.

W pierwszym liczba bezrobotnych wzrosła o 5,9 punktu, a w drugim o 5,7 punktu procentowego. Ponad dwuipółkrotnie bardziej niż średnia krajowa. Niewiele lepiej z kryzysem na rynku pracy poradziły sobie: Wejherowo, Stargard Szczeciński, Góra i miasto Świętochłowice na Śląsku.

Praca jest w dużych miastach i... w Kępnie

Duże miasta z kłopotami na rynku pracy radzą sobie lepiej. Struktura rynku pracy jest tu bardziej rozbudowana, bezrobotnym łatwiej znaleźć pracę niekoniecznie w wyuczonym zawodzie, ale choćby _ na przeczekanie _. Statystyki dobitnie to potwierdzają. Wśród dziesięciu powiatów, które pochwalić się najniższym w Polsce odsetkiem osób bez pracy, aż sześć to miasta wojewódzkie. Na bezpośredniej bliskości aglomeracji korzystają też _ sąsiedzi _, stąd wysokie pozycje powiatu poznańskiego, Sopotu i powiatu bieruńsko-lędzińskiego, graniczącego z Katowicami.

Powiaty o najniższej stopie bezrobocia
powiat * stopa bezrobocia *stan na dzień 28 lutego 2010 * dynamika bezrobocia *w pkt. proc. luty 2009 - luty 2010 * liczba bezrobotnych *stan na dzień 28 lutego 2010
miasto Warszawa 3,3% 1,2 36,4 tys.
miasto Poznań 3,8% 1,7 11,9 tys.
miasto Katowice 4,0% 1,5 8,1 tys.
Poznański 4,2% 2,0 5,8 tys.
miasto Sopot 4,2% 1,7 0,7 tys.
miasto Kraków 4,9% 1,6 18,9 tys.
Bieruńsko-lędziński 4,9% 0,7 1,3 tys.
miasto Wrocław 5,5% 1,6 17,9 tys.
Kępiński 5,5% 1,3 1,5 tys.
miasto Gdańsk 5,8% 2,5 11,2 tys.

źródło: Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej - Publiczne Służby Zatrudnienia, Money.pl

Swoistym ewenementem, wyłamującym się z tej zasady jest Kępno. Wielkopolski powiat, leżący na granicy z województwem dolnośląskim, łódzkim i opolskim liczy sobie zaledwie 56 tysięcy mieszkańców. I choć nie graniczy z żadnym dużym miastem ani ośrodkiem przemysłowym stopę bezrobocia ma porównywalną z jedenastokrotnie większym Wrocławiem, a wypada lepiej od ośmiokrotnie większego Gdańska.

Pieniądze na start w biznesie można zdobyć również ze środków Unii Europejskiej. Dowiedz się, co trzeba zrobić:

[

Jak zdobyć dotację unijną na założenie firmy? ]( http://msp.money.pl/wiadomosci/zarzadzanie/artykul/jak;zdobyc;dotacje;unijna;na;zalozenie;wlasnej;firmy,1,0,528385.html )

[

Do 200 tys. euro dla studenta na własną firmę ]( http://msp.money.pl/wiadomosci/zarzadzanie/artykul/do;200;tys;euro;dla;studenta;na;wlasna;firme,184,0,548024.html )

[

Harmonogram konkursów na dotacje unijne ]( http://msp.money.pl/wiadomosci/zarzadzanie/artykul/harmonogram;konkursow;na;dotacje;unijne;w;2010;r;,46,0,570158.html )

[

Pieniądze dla kobiet na własną firmę ]( http://praca.money.pl/wiadomosci/artykul/pieniadze;dla;kobiet;na;rozkrecenie;firmy,42,0,548906.html )Jak to możliwe? Kępno trzyma się dobrze, dzięki... meblom. _ - Jesteśmy meblowym zagłębiem i to jest główny czynnik tak niskiego bezrobocia - _mówi Money.pl Bernadeta Hełka, wicedyrektor kępińskiego Urzędu Pracy. _ - Kryzys, choć tak mocno nagłaśniany, dla branży meblowej nie okazał się tak dotkliwy. _

Co prawda na początku ubiegłego roku przestraszeni potencjalnymi skutkami kryzysu producenci mebli również wyraźnie zmniejszyli zatrudnienie, ale po pół roku przekonali się, że _ nie taki kryzys straszny _ i zaczęli przyjmować z powrotem zwalnianych wcześniej pracowników. Często z pominięciem pośrednictwa urzędu pracy, który w swoich statystykach odnotował osobliwą sytuację - podjęć pracy w ciągu minionego roku było więcej, niż nowych ofert pracy.

Bezrobotni z Kępna okazują się też wyjątkowo przedsiębiorczy. Co dziesiąty dostał dotację na założenie własnej firmy. _ - Ta pomoc okazała się bardzo efektywna. Większość z tych firm poradziło sobie na rynku, rozwija się i zatrudnia kolejnych pracowników - _ podkreśla Bernadeta Hełka.

Humaniści zasilają ewidencje _ pośredniaków _

Marzec ma być dla rynku pracy punktem zwrotnym. Sukcesywnego spadku bezrobocia spodziewa się Ministerstwo Pracy, odwrócenie obecnego trendu zapowiada również Michał Boni, szef zespołu doradców strategicznych premiera.

Tezę popierają dane na temat rosnącej liczby ofert pracy we wszystkich pośredniakach w Polsce. W lutym było ich ponad 80 tysięcy. To o 33 procent więcej niż w styczniu. Wysyp nowych ofert pracy odnotowują w marcu również internetowe portale rekrutacyjne.

Pozytywne sygnały płyną również z analiz _ Barometr Zatrudnienia _ firmy Manpower. Co piąta polska firma zapowiada, że będzie w najbliższym czasie zatrudniać. Tylko 7 procent z ankietowanych przedsiębiorstw rozważa zwolnienia. Koniec zwolnień ogłosiło również - na podstawie Wskaźnika Rynku Pracy - Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych BIEC.

źródło: Główny Urząd Statystyczny,
dane uwzględniają przedsiębiorstwa zatrudniające co najmniej 9 osób

Szefowie urzędów pracy potwierdzają optymistyczne nastawienie. Liczą na to, że rynek pracy najgorsze ma już za sobą. Choć najpoważniejszy problem nie zniknie tak szybko. A są nim rzesze młodych ludzi, wykształconych w kierunkach, w których pracy nie ma.

W niewielkich Końskich wśród bezrobotnych przeważają... finansiści. Podobnie jest też w powiecie kieleckim. Tutaj jednym z najbardziej nadwyżkowych zawodów jest asystent ekonomiczny.

_ - Zrobiono młodym ludziom krzywdę. Błędy w szkolnictwie zawodowym to nieszczęście dla całego rynku pracy _ - ocenia Władysław Pająk z Końskich. _ - Brakuje elektromonterów, automatyków, ludzi z wykształceniem technicznym. A na rynku pracy przeważają humaniści. __ Ilu można w takim powiecie jak nasz zatrudnić politologów, albo osób po resocjalizacji? Takich ofert mam jedną, dwie w skali roku! _

_ - Rynek potrzebuje inżynierów, nie humanistów - _potwierdza Zdzisław Kowalski z urzędu w Kielcach.

Sytuację mają zmienić przygotowywane przez resort edukacji radykalne zmiany w systemie szkolnictwa zawodowego. W połowie stycznia ruszył cykl wojewódzkich konsultacji, których efektem ma być reforma szkolnictwa zawodowego. Zgodnie z założeniami, w szkołach zawodowych ma być położony nacisk na większa specjalizację. Efekt proponowanych zmian - o ile zostaną wprowadzone w życie - odczujemy jednak najwcześniej za dwa lata.

Czytaj w Money.pl
Polacy na emigracji: Coraz gorsza praca i niższe zarobki Ponad 40 procent polskich emigrantów pracuje za minimalne stawki, góra 1,5 tysiąca euro - wynika z badania Money.pl.
Biedniejemy, inflacja przegania wzrost płac Kryzys jest dla firm wygodnym argumentem hamującym podwyżki. Lepiej będzie najwcześniej w przyszłym roku.
Szukasz pracy? Najlepiej przez internet W ubiegłym roku firmy w internecie najczęściej szukały sprzedawców. Internauci - pracy w budownictwie.
Kryzys uderzył w finansistów i księgowych Przedsiębiorstwa płacą pracownikom tych działów wyraźnie mniej niż przed rokiem.
Inwestycja w pracownika daje 71 proc. zysku Z każdej złotówki zainwestowanej w pracownika polski pracodawca otrzymuje z powrotem średnio 1,71 zł.
bDXTkbdu
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)