Trwa ładowanie...
Praca dla ciebie
Przejdź na
oprac. Tomasz Sąsiada
|

Zmiany dla pracowników socjalnych. Rząd podjął decyzję

60
Podziel się:

Wyższe dodatki do wypłaty, szybsze prawo do dłuższego urlopu i jasna ścieżka awansu - to niektóre ze zmian, które mają odczuć pracownicy socjalni. We wtorek Rada Ministrów podjęła decyzję w sprawie nowelizacji przepisów.

Zmiany dla pracowników socjalnych. Rząd podjął decyzję
Gabinet Mateusza Morawieckiego zdecydował ws. zmian dla pracowników socjalnych (KPRM, Krystian Maj, KPRM)
bESValqt

Rząd przyjął projekt ustawy o zmianie ustawy o pomocy społecznej, przedłożony przez ministra rodziny i polityki społecznej. Co się w niej znajduje?

Jak podaje Centrum Informacyjne Rządu, z 250 zł do 400 zł zwiększono kwotę dodatku do wynagrodzenia pracownika socjalnego zatrudnionego w pełnym wymiarze czasu pracy w samorządowych jednostkach organizacyjnych pomocy społecznej. Chodzi o osoby, do których podstawowych obowiązków należy świadczenie pracy socjalnej w środowisku lub przeprowadzanie rodzinnych wywiadów środowiskowych poza siedzibą jednostki.

Oprócz tego, nowe przepisy zmniejszą okres pracy pracowników socjalnych, od którego uzależniony jest dodatkowy urlop wypoczynkowy w wymiarze 10 dni, z 5 lat do 3 lat.

bESValqv
Zobacz także: Mróz w Polsce, smog truje jeszcze bardziej. "Będzie tak jeszcze kilka lat"

Nowelizacja umożliwi też zdobycie uprawnień do wykonywania zawodu pracownika socjalnego poprzez zdobycie kwalifikacji w ramach ukończenia studiów podyplomowych z zakresu metodyki i metodologii pracy socjalnej.

Pojawi się też ustalona ścieżka awansu zawodowego dla pracowników socjalnych i okresowe oceny (z możliwością kwestionowania ich wyników przez pracownika).

bESValqB

To nie wszystkie zmiany, które ma przynieść nowelizacja. Planowane jest także zniesienie odpłatności za usługi w ośrodkach wsparcia dla osób z zaburzeniami psychicznymi. Ma to dotyczyć usług, które nie są świadczone przez całą dobę w ośrodkach wsparcia dla osób z zaburzeniami psychicznymi.

Szykowane są też zmiany dotyczące ustalania wysokości zasiłku okresowego w przypadku osoby samotnie gospodarującej.

Obecnie wysokość zasiłku okresowego dla osoby samotnie gospodarującej ustalona jest do wysokości różnicy między kryterium dochodowym tej osoby a jej dochodem – z tym, że kwota zasiłku nie może być wyższa niż 418 zł miesięcznie.

bESValqC

Po zmianie, zasiłek będzie ustalany do wysokości różnicy między kryterium dochodowym osoby samotnie gospodarującej a jej dochodem – z tym, że miesięczna kwota zasiłku nie może być wyższa niż kwota kryterium dochodowego na osobę w rodzinie.

Aktualna wysokość kryterium dochodowego na osobę w rodzinie wynosi 528 zł. Dzięki nowemu rozwiązaniu, maksymalna wysokość zasiłku okresowego będzie zmieniać się każdorazowo wraz ze zmianą kryteriów dochodowych, co pozytywnie wpłynie na sytuację osób pobierających to świadczenie.

Nowelizacja niesie za sobą także m.in. uelastycznienie możliwości przyznawania świadczeń niepieniężnych, podwyższenie kar za prowadzenie nielegalnej placówki zapewniającej całodobową opiekę osobom niepełnosprawnym, przewlekle chorym lub osobom w podeszłym wieku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bESValqW
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(60)
Doświadczony
10 miesięcy temu
Tak , tak , najważniejsza jest ścieżka awansu . Mają to już nauczyciele, którzy w ramach pracy myszą udowadniać ze nie są wielbłądem i wyczyniać cuda wymagane przepisami , które z uczeniem i wychowywaniem mają tyle wspólnego , ze szczegółowo przelewają na papier to co mogliby przekuć na czyny , które stają się dodatkiem w tej całej papierkowej ścieżce awansu. Socjalni jak popłyną na tej fali to już wcale ich nie zobaczymy w terenie .
aster
10 miesięcy temu
Pracownicy socjalni powinni pomagać tym co nie stosują zasady " jak się pomyli to powie prawdę".
Omnibus
10 miesięcy temu
Jaciężej znoszę swoją chorobę po paraliżu wskutek zapalenia rdzenia kręgowego i muszę walczyć z każdym dniem o życie w bólu i ograniczeniach za 1025 zł renty. Więc kto ma ciężej? Chciałbym mieć każdą inną ciężką pracę i normalne pieniądze za moją chorobę. Ja od choroby nie mam odpoczynku ani urlopu, całymi dniami boli kręgosłup, ograniczenia, nie działa cały układ płciowo-moczowy, brak wyraźnego czucia, drgawki i osłabienie kończyn-masakra aż żyć się nie chcę. Dobrze zrobicie jak dacie prawo do eutanazji a ja wam te 1025zł oddam.
bESValqX
Kasia
10 miesięcy temu
Kto z głową na karku idzie do takiej pracy? Jak ktoś się pchał do takiej roboty to niech teraz nie narzeka, że ma tak ciężko
Kolobolo
10 miesięcy temu
Co Z kwota wolna od podatku ? Czy zostanie podniesiona do wysokości jak jest w innych krajach ? Jak w uk, Szwajcarii, Niemcy, Czechy?
...
Następna strona