Wskaźnik Rynku Pracy informujący z wyprzedzeniem o zmianach w wielkości bezrobocia, we wrześniu nieznacznie się zmniejszył - podaje Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych.
Choć stosunkowo dobre tempo wzrostu PKB przyczyniło się do wyhamowania negatywnych tendencji na rynku pracy, to jednak spowolnienie gospodarcze - obejmujące coraz więcej obszarów rynku pracy - spowoduje dosyć znaczący wzrost bezrobocia zimą, przewiduje BIEC.
_ - Stosunkowo dobre wyniki dotyczące tempa wzrostu gospodarki przyczyniły się do wyhamowania negatywnych tendencji na rynku pracy. Sezonowa poprawa dodatkowo łagodzi wzrost bezrobocia. Jednak spowolnienie gospodarcze stopniowo obejmuje coraz więcej obszarów rynku pracy. Dlatego też w sezonie zimowym bezrobocie może wzrosnąć dosyć znacznie _ - napisał BIEC w raporcie, opublikowanym w piątek.
W sierpniu stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła 10,8% i nie zmieniła się w stosunku do lipca. Po wyeliminowaniu czynników o charakterze sezonowym stopa bezrobocia wyniosła 11,0% i była na poziomie sprzed miesiąca, podało Biuro.
Choć w sierpniu nastroje przedsiębiorców dosyć znacznie się poprawiły (wskaźnik ocen koniunktury gospodarczej formułowanych przez przedsiębiorstwa przemysłowe wyniósł -30 pkt wobec -54 pkt przed miesiącem i -32 pkt przed rokiem), to nie znalazło to na razie odzwierciedlenia we wskaźniku zmian zatrudnienia, którego wartość nie różniła się znacznie od tej przed miesiącem, podkreśla BIEC.
_ - W rezultacie nadal przeważa odsetek firm, które planują redukcję zatrudnienia nad tymi, które przewidują zwiększenie liczby pracowników _ - czytamy w raporcie.
[
Menedżerowie boją się o posady ]( http://praca.money.pl/wiadomosci/artykul/menedzerowie;boja;sie;o;posady,237,0,541165.html )
[
Przybędzie 400 tysięcy bezrobotnych ]( http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/przybedzie;400;tys;bezrobotnych,41,0,540201.html )
BIEC zwraca uwagę, że liczba ogłoszeń o wolnych miejscach pracy zmniejszyła się kolejny miesiąc z rzędu, co potwierdza utrwalenie tendencji do ograniczania zatrudnienia.
_ - Jednak dotyczy to głównie ogłoszeń składanych do urzędów pracy. Wśród nich zmniejszeniu ulega liczba ofert pochodzących z sektora publicznego, które stanowią znaczny odsetek wszystkich ofert zatrudnienia trafiających do urzędów pracy. Oferty komercyjne, pochodzące głównie z sektora prywatnego od czterech miesięcy utrzymują się na zbliżonym poziomie, nie licząc wahań sezonowych _ - konkludują analitycy.