Trwa ładowanie...
Praca dla ciebie
Przejdź na

Zgodzili się na redukcję, dostaną nawet 65 tys. zł

0
Podziel się

Chodzi o zwolnienia w PZU S.A. i PZU Życie. W sumie pracę stracą ponad dwa tysiące osób.

Zgodzili się na redukcję, dostaną nawet 65 tys. zł
(PAP/Paweł Kula)
bDASpFLp

Chodzi o zwolnienia grupowe w PZU S.A. i PZU Życie* * . W sumie pracę straci ponad 2 tysiące osób. W zamian otrzymają odprawy i dodatkowe rekompensaty. W sumie może to być nawet 65 tys. zł na osobę.

Szef NSZZ _ S _ w PZU Jerzy Lenart powiedział, że na wysokość odpraw dla zwalnianych pracowników będą składały się trzy elementy:

  • ustawa o zwolnieniach grupowych przewiduje, że pracownik zatrudniony w firmie krócej niż dwa lata otrzyma jedną pensję zasadniczą; od 2 do 8 lat dwie pensje zasadnicze; powyżej 8 lat - trzy.
  • każdy pracownik za każdy przepracowany rok otrzyma jedną pensję zasadniczą (ale nie więcej niż 14 pensji i nie więcej niż 65 tys. zł).
  • dodatkowo za 20 lat pracy będzie przysługiwała jedna pensja zasadnicza; za 25 lat - dwie; za 33 lata - trzy; za 35 lat - cztery pensje zasadnicze.
bDASpFLr

Biorąc pod uwagę te trzy elementy na odprawę może się składać maksymalnie 21 pensji zasadniczych. _ - Jeżeli pracownikowi przysługiwało w tym roku prawo do nagrody jubileuszowej, to zgodnie z porozumieniem ją otrzyma _ - powiedział Lenart.

Lenart poinformował, że związkowcom udało się wynegocjować mniejszą o 10 proc. liczbę zwolnień, czyli wyniesie ona mniej niż 2 tys. 100 osób.

Restrukturyzacja obejmie maksymalnie do 6655 pracowników PZU S.A. i PZU Życie S.A., w tym zmniejszenie zatrudnienia planowane jest o 2079 osób. Redukcja zatrudnienia będzie przeprowadzana od 26 marca do 20 listopada 2010 r.

Lenart pytany, czy związkowcy są zadowoleni z porozumienia powiedział: _ porozumienie, z którym wiążą się zwolnienia pracowników nigdy nie jest satysfakcjonujące _.

bDASpFLx

Wiceminister skarbu Zdzisław Gawlik podkreśla, że resort jest zadowolony z zawarcia porozumienia: _ Cieszę się, że strona związkowa doszła do porozumienia z zarządem spółki, unikając eskalacji konfliktu _. Gawlik ma nadzieję, że porozumienie nie spowoduje osłabienia pozycji firmy na rynku.

ZOBACZ TAKŻE:

bDASpFLS
Źródło:
KOMENTARZE
(0)