Trwa ładowanie...
Praca dla ciebie
Przejdź na

Zasiłek wyrównawczy - czym jest, kiedy się go dostaje

0
Podziel się:

Zasiłek wyrównawczy przysługuje ubezpieczonemu ze zmniejszoną sprawnością do pracy, jeżeli zlecono nam rehabilitację zawodową i z tego względu zmniejszyło się nasze wynagrodzenie.

Zasiłek wyrównawczy - czym jest, kiedy się go dostaje

Zasiłek wyrównawczy przysługuje ubezpieczonemu ze zmniejszoną sprawnością do pracy, jeżeli zlecono nam rehabilitację zawodową i z tego względu zmniejszyło się nasze wynagrodzenie. W takiej sytuacji Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłaca nam powstałą różnicę (pomiędzy przeciętnym miesięcznym wynagrodzeniem za 12 miesięcy kalendarzowych, które poprzedzają rehabilitację a wynagrodzeniem miesięcznym osiąganym podczas pracy z obniżonym wynagrodzeniem). Możemy z niego korzystać przez cały okres rehabilitacji, jednak co ważne nie dłużej niż 24 miesiące.

Zasiłek nie przysługuje natomiast osobie, która jest uprawniona do emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy. Z rehabilitacji zawodowej możemy korzystać w sytuacji choroby zawodowej lub jeżeli ulegliśmy wypadkowi w pracy. W innych sytuacjach przysługuje nam zasiłek wyrównawczy z ubezpieczenia chorobowego.

O konieczności rehabilitacji zawodowej decyduje lekarz z wojewódzkiego ośrodka medycyny pracy lub orzecznik ZUS. Zasiłek wyrównawczy z ubezpieczenia wypadkowego nie przysługuje również w kilku innych przypadkach. Szczegółowe informacje na temat wysokości zasiłku oraz wymaganych dokumentów można znaleźć na stronach internetowych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Barbara Osuchowska, Grupa K&K Selekt

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)