Trwa ładowanie...
Praca dla ciebie
Przejdź na
oprac. Paweł Orlikowski
|
aktualizacja

Zarobki Polaków. Co piąty dostaje dużo poniżej średniej krajowej

85
Podziel się

Polska w czołówce, ale nie ma się z czego cieszyć. W Unii Europejskiej zajmujemy 4. miejsce pod względem najniżej opłacanych pracowników.

Zarobki Polaków. Co piąty dostaje dużo poniżej średniej krajowej
Zarobki w Polsce jedne z najniższych w Unii Europejskiej (Flickr)
bDyzxJQR

Co piąty pracujący zarabia dużo poniżej średniej - czytamy w "Rzeczpospolitej". Pomimo szybkiego wzrostu wynagrodzeń w ostatnich latach, prawie 22 proc. pracowników w Polsce zarabia co najwyżej dwie trzecie średniej krajowej stawki godzinowej – wynika z najnowszych danych Eurostatu za 2018 r.

Grupa słabo opłacanych pracowników jest u nas zdecydowanie większa niż średnio w całej Unii - wyniosła 15,3 proc. Większa jest tylko na Łotwie (23,5 proc.) oraz na Litwie i w Estonii. Najmniejszy udział nisko wynagradzanych pracowników jest w Szwecji (3,6 proc.) i Portugalii (4 proc.).

bDyzxJQT

Według Eurostatu, najwięcej pracowników o niskich zarobkach jest wśród słabiej wykształconych osób na umowach terminowych oraz wśród młodych ludzi.

Zobacz także: mBank webinar odc. 5: Świat inwestycyjny jest dla Ciebie otwarty

Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek, ekonomistka z Wydziału Nauk Ekonomicznych UW, zwraca uwagę w "Rzeczpospolitej", że wysoki udział pracowników o niskich zarobkach może być m.in. efektem szarej strefy, której wartość w 2018 r. firma EY szacowała na 10,8 proc. PKB.

bDyzxJQZ

Jak dodaje ekspertka, szczególnie w mikrofirmach pracownicy często mają zapisane w umowach jak najniższe wynagrodzenia, a resztę zarobków dostają do ręki. W ten sposób firmy obniżają koszty działalności, a pracownicy podwyższają realne zarobki, które należą do najniższych w Unii.

Według Eurostatu w 2018 r. przeciętna płaca w przeliczeniu na godzinę wynosiła w Polsce 5 euro, czyli jedną piątą stawki w Danii i nieco ponad jedną trzecią stawki w Niemczech. Również biorąc pod uwagę siłę nabywczą, płace w Polsce to około połowy tych w Niemczech.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bDyzxJRa
bDyzxJRu
pieniądze
KOMENTARZE
(85)
PRACUJĄCY
miesiąc temu
Czas w tym kraju płacić GODNE pensje a nie głodowe. Skandal, że ludzie pracujący, płacący podatki mają mniejsze przychody niż ludzie nigdy nie pracujący i otrzymujący zasiłki z pomocy społecznej. Czas z tym skończyć żeby leniom i nierobom opłacało się nie pracować i żyć z zasiłków dzieci i pomocy społecznej
Pol
miesiąc temu
Jestesmy rajem dla wyzyskiwaczy, Polacy dostaja glodowe pensje sa zastraszani przez pracodawców zaniza im sie pensje, nie daje podwyżek mimo gigantycznej infalacji, zaslaniaja sie covidem, bzdury liczy sie tylko zysk zamożnych biznesmenów kosztem ludzkiego zdrowia i zycia, rząd przystaje na to bo ma z tego biznes, juz lepiej traktuja obcokrajowców niż rodaków
maciek
miesiąc temu
Niewolnicy nie zarabiają PAN, im daje plusy
bDyzxJRv
nikt
miesiąc temu
ludzie o czym wy tu piszecie, najniższą krajowa podnosi rząd o 100 zł a krzyk jest taki jakby był koniec świata, firmy upadną a ich właściciele pójdą z torbami, i tak co roku, co by było gdyby ta najniższa wynosiła 5000 zł, byłby płacz i zgrzytanie zębami, ciekawe tylko dlaczego duńczykowi czy niemcowi można zapacić wyższa stawkę a polakowi już nie
religiantura
miesiąc temu
Tuziemcy, którzy chcą zarobić sprowadzają najtańsze towary z Państwa Środka, gdyż produkcja ich na miejscu przez czynnik biurokratyczny utrwalany mentalnością często skrajnej bierności jest po prostu nieopłacalna... Tu leży autentyczna przyczyna niskich zarobków.
...
Następna strona