Trwa ładowanie...
Zaloguj
Praca dla ciebie
Przejdź na
oprac. Paweł Orlikowski
|
aktualizacja

Zarobki Polaków. Co piąty dostaje dużo poniżej średniej krajowej

86
Podziel się:

Polska w czołówce, ale nie ma się z czego cieszyć. W Unii Europejskiej zajmujemy 4. miejsce pod względem najniżej opłacanych pracowników.

Zarobki Polaków. Co piąty dostaje dużo poniżej średniej krajowej
Zarobki w Polsce jedne z najniższych w Unii Europejskiej (Flickr)

Co piąty pracujący zarabia dużo poniżej średniej - czytamy w "Rzeczpospolitej". Pomimo szybkiego wzrostu wynagrodzeń w ostatnich latach, prawie 22 proc. pracowników w Polsce zarabia co najwyżej dwie trzecie średniej krajowej stawki godzinowej – wynika z najnowszych danych Eurostatu za 2018 r.

Grupa słabo opłacanych pracowników jest u nas zdecydowanie większa niż średnio w całej Unii - wyniosła 15,3 proc. Większa jest tylko na Łotwie (23,5 proc.) oraz na Litwie i w Estonii. Najmniejszy udział nisko wynagradzanych pracowników jest w Szwecji (3,6 proc.) i Portugalii (4 proc.).

Według Eurostatu, najwięcej pracowników o niskich zarobkach jest wśród słabiej wykształconych osób na umowach terminowych oraz wśród młodych ludzi.

Zobacz także: mBank webinar odc. 5: Świat inwestycyjny jest dla Ciebie otwarty

Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek, ekonomistka z Wydziału Nauk Ekonomicznych UW, zwraca uwagę w "Rzeczpospolitej", że wysoki udział pracowników o niskich zarobkach może być m.in. efektem szarej strefy, której wartość w 2018 r. firma EY szacowała na 10,8 proc. PKB.

Jak dodaje ekspertka, szczególnie w mikrofirmach pracownicy często mają zapisane w umowach jak najniższe wynagrodzenia, a resztę zarobków dostają do ręki. W ten sposób firmy obniżają koszty działalności, a pracownicy podwyższają realne zarobki, które należą do najniższych w Unii.

Według Eurostatu w 2018 r. przeciętna płaca w przeliczeniu na godzinę wynosiła w Polsce 5 euro, czyli jedną piątą stawki w Danii i nieco ponad jedną trzecią stawki w Niemczech. Również biorąc pod uwagę siłę nabywczą, płace w Polsce to około połowy tych w Niemczech.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
pieniądze
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(86)
Ewa
3 lata temu
Zarabiam na rękę 2000 zł, nie stać mnie na żadne luksusy,typu wyjazd na weekend,lepsze ciuchy,wyjście do restauracji itp.Tylko tych s.......i z PiSu,stać na luksusy,i rezydencje na Mazurach.Polska to nadal nienormalny kraj,gdzie chamstwo, cwaniactwo rządzących ma się najlepiej,sprawiedliwości tutaj nie ma żadnej!!!!!!
Kris
3 lata temu
Najniższą krajową nie pełną wypłate dostaje i nie oszukujcie ludzi.
Polka
3 lata temu
Jak kilka osob ponizej zauwazylo, nie tylko niskie wyplaty i mikro kwota wolna od podatku sa problemem w tym kraju. Pracownik mimo ze zarabia grosze jest opodatkowany do granic wytrzymalosci, zbyt wysokie podatki i vat sa problemem tego kraju. Polacy sa opodatkowani za sam zaszczyt mieszkania w Polsce.
Ona
3 lata temu
Praktycznie brak kwoty wolnej od podatku to policzek dla pracownika. Oczywiscie ci z sejmu i senatu maja wysokie kwoty wolne od podatku, czemu??!!! Zarobki wschodnie, gowniane a ceny jak w Niemczech albo Anglii. Sorry tam chemia i elektronika jest o wiele tansza!
Pawel38
3 lata temu
Problem w tym że pracodawca zamiast zapłacić swojemu pracownikowi, bo na jednym jadą wózku, opłaca 500+, 13 i 14 emerytury i pensje dla górników.
...
Następna strona