Trwa ładowanie...
Praca dla ciebie
Przejdź na

Zapomnij o etacie. Dorobisz się tylko na własnym

31
Podziel się

Chcesz mieć majątek wart więcej niż milion złotych? Nawet nie myśl o etacie. Badanie NBP nie zostawia złudzeń.

Jak zostać milionerem? Oto sprawdzony przepis
Jak zostać milionerem? Oto sprawdzony przepis (Jakub Orzechowski/Agencja Gazeta)
bDyzGxhN

Chcesz mieć majątek wart 1 mln zł? Nawet nie myśl o etacie. Badanie NBP nie pozostawia złudzeń. Majętność gospodarstw domowych, gdzie dominuje praca najemna, wynosi jedną trzecią tego, co w rodzinach uzyskujących główny dochód z samozatrudnieni.

Przeprowadzone i opublikowane na początku roku opracowanie Narodowego Banku Polskiego (NBP) "Zasobność gospodarstw domowych w Polsce" daje sporo wskazówek, które elementy sprzyjają bogaceniu się.

U osób z wykształceniem wyższym, zgromadzony majątek netto jest średnio ponad dwukrotnie większy (563 tys. zł) niż tam, gdzie dominuje wykształcenie podstawowe (248 tys. zł). Ci, którzy nie mają kredytu na nieruchomość, są także bogatsi od tych, którzy muszą spłacać zobowiązania hipoteczne.

bDyzGxhP

Co czwarty polski parlamentarzysta to milioner:

Naturalne wydaje się, że osoby starsze (ale do 64 lat) mają wyższy majątek niż młodsze. Z tego również może wynikać, że pary posiadające dzieci są zamożniejsze od bezdzietnych. Najbardziej zaskakuje jednak fakt, że podstawowym warunkiem majętności jest status na rynku pracy.

Średni majątek netto gospodarstwa domowego w Polsce to 417 tys. zł, a mediana (połowa ma mniej, a połowa więcej) wynosi 263 tys. Wśród gospodarstw tworzonych przez zatrudnionych na etacie średnia wynosi tylko 369 tys. Tymczasem przeciętny wynik wśród rodzin, gdzie ankietowany jest samozatrudniony to 1,073 mln zł, czyli niemal trzy razy więcej niż u pracowników najemnych.

bDyzGxhV

Przeciętna wartość majątku netto najlepiej sytuowanych rodzin, mowa o 10 proc., to niecałe 1,7 mln, a 1 proc. posiada majątek o wartości przynajmniej 2,8 mln. Biorąc pod uwagę rozkład danych dla etatowców i samozatrudnionych, z dużym prawdopodobieństwem to ci drudzy zdominowali grupę bogaczy.

bDyzGxiq
praca
KOMENTARZE
(31)
robert
3 lata temu
SYSTEM PASOŻYTNICZY OPIERA SIĘ NA TYM ŻE ALBO WYZYSKUJESZ ALBO JESTEŚ WYZYSKIWANY I TO NAZYWA SIĘ SZUMNIE DEMOKRACJĄ PO ZA TYM GLORYFIKUJE UW TEN ŻE SYSTEM SZTUCZNIE ZAWYŻONE APANAŻE I TWORZENIE JAŁOWYCH FIKCYJNYCH STANOWISK A TO WSZYSTKO WBREW OCZEKIWANIOM SPOŁECZNYM I BEZ ZGODY SPOŁECZNEJ
xz
3 lata temu
Ciekiawe czy ten co robil te wyliczanki wzioł pod uwage, że na swoim poświeca się właśnie około 3 x więcej czasu niz na etacie (jak nie wiecej bo dochodzi praca w weekendy i świeta), czy wzioł po uwage, że na swoim nie ma sie czasu na rodzine, znajomych itd. i czy wziol pod uwage ze jest coraz gorzej bo takie osoby z definicji traktuje sie jak przestepcow. Suma sumarum wcale nie jest tak, ze to 3 krotna roznica, chyba, ze ktos tylko i wylacznie patrzy na cyfry ale to wg mnei nei ta miara.....
Kibic
3 lata temu
Autor nie wspomina o tym , skąd się bierze " bogactwo " prowadzących działalność . 30 lat pracy na 2 etatach to 30 x 12 x 1500 zł ( obecna minimalna pensja ) = 540 tys zł. za dodatkowy etat . Do tego zainwestowany kapitał , który mógłby dawać odsetki . A premia za ryzyko ? Kto ma ochotę niech otwiera działalność , bierze kredyty i się dorabia ........ .
bDyzGxir
Henio
3 lata temu
Artukuł jest kłamliwy, brat zrezygnował z pracy na etacie i założył własną firmę. Pracował na swoim od 1993 roku. Zakładał, że na swoim będzie miał wyższe dochody. Aktualnie jest zadłużony i na karku ma dwóch komorników. Lepsze grosze na etacie niż setki tysięcy długu.
Rockefeller
3 lata temu
Jeśli poświęcisz swój czas na pracę na etacie to nie będziesz mieć czasu na zarabianie pieniędzy .....
...
Następna strona