Trwa ładowanie...
Praca dla ciebie
Przejdź na

Zakaz pracy w niedzielę już w Sejmie

0
Podziel się

Obywatelski projekt zakazujący pracy w placówkach handlowych w niedzielę, opatrzony jest 114 tysiącami podpisów.

Zakaz pracy w niedzielę już w Sejmie
(Eric Herchaft/Reporter)
bErLXdWt

Obywatelski projekt zakazujący pracy w placówkach handlowych w niedzielę, opatrzony 114 tys. podpisów, trafił we wtorek do Sejmu. Projekt nowelizacji Kodeksu pracy przygotował Komitet Inicjatywy Ustawodawczej Wolna Niedziela.

Obecnie Kodeks pracy określa, że praca w placówkach handlowych jest niedozwolona w święta. Inicjatorzy projektu chcą, by zapis ten dotyczył także pracy w każdą niedzielę.

Jak powiedział PAP pełnomocnik komitetu Krzysztof Steckiewicz, pod projektem złożono 114 tys. podpisów, a jego inicjatorami są osoby skupione wokół Naczelnej Rady Zrzeszeń Handlu i Usług.

bErLXdWv

Według Steckiewicza zakaz handlu w niedzielę ma przede wszystkim aspekt gospodarczy i społeczny. Podkreślił on, że projekt wspiera drobnych handlowców i producentów, którzy - jak mówił - przegrywają w konkurencji z galeriami handlowymi i dużymi marketami. _ Polski handel zanika. Ustawodawcy powinni o tym pamiętać _ - zaznaczył.

Zdaniem autorów projektu obecne ustawowe gwarancje otrzymania za pracę w niedzielę innego dnia wolnego od pracy nie są wystarczającą rekompensatą. Nie zapewniają bowiem zatrudnionym w handlu możliwości integracji z rodziną w niedzielę, która w tradycji polskiej jest dniem świętym i rodzinnym.

_ Trudno także uznać, że funkcjonowanie wszystkich placówek handlowych w niedzielę jest uzasadnione koniecznością zaspokajania codziennych potrzeb ludności _ - podkreślono.

Inicjatorzy projektu oceniają, że zakaz pracy w placówkach handlowych w niedzielę przyniesie bardzo korzystne skutki. Przyczyni się do ożywienia centrów miast, wpłynie na szersze korzystanie z ofert kulturalnych, wypoczynkowych.

bErLXdWB

Ich zdaniem zakaz nie powinien przynieść większych zmian w gospodarce kraju. _ Z uwagi na to, że ilość środków dostępnych w budżetach domowych nie zmieni się - to zakupy zostaną rozłożone na sześć dni, a nie siedem, a ciężar zakupów niedzielnych przełożony zostanie na sobotę i poniedziałek _ - zaznaczają. Podkreślają, że dla budżetu państwa oznacza to, iż wpływy z podatku VAT, CIT, PIT, akcyzy - pozostaną na praktycznie niezmienionym poziomie.

Za nieprawdziwy uważają argument, że zakaz pracy w placówkach handlowych w niedziele spowoduje wzrost bezrobocia. Zaznaczają, że obowiązujący kodeks nakłada na pracodawcę obowiązek dania pracownikowi dnia wolnego za przepracowaną niedzielę, a więc i tak pracuje on przez maksymalnie sześć dni w tygodniu.

W Sejmie na rozpatrzenie czeka już poselski projekt zakładający zakaz pracy w placówkach handlowych w niedziele; trafił do Sejmu pod koniec maja, podpisali się pod nim posłowie PiS, PO, PSL i SP.

Czytaj więcej w Money.pl
Zakaz pracy w niedzielę. Projekt w Sejmie Poselski projekt zakazuje handlu w niedzielę i święta. Nie wszędzie jednak praca w te dni będzie niedozwolona.
Zablokowanie zmian w OFE. Są na to sposoby Rząd liczy na 65,5 mld złotych. _ - Uniemożliwimy skok na kasę - _ grożą prawnicy i wzywają Polaków by się przyłączyli.
W Sejmie debatują o uzgadnianiu płci Projekt ustawy zakłada, że z wnioskiem o sądowe orzeczenie w tej kwestii będzie można wystąpić po ukończeniu 18. roku życia.
Kontrowersje w sprawie leczenia zbrodniarzy Nawiązał on do tego, że prace nad przepisami podjęto wobec zbliżających się terminów zakończenia wyroków 25 lat więzienia odbywanych przez seryjnych zabójców
bErLXdWW
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)