Trwa ładowanie...
Zaloguj
Praca dla ciebie
Przejdź na

Wypowiedzenie umowy można wysłać pocztą

0
Podziel się:

Pracodawcy najczęściej rozwiązują umowę z pracownikiem osobiście przekazując mu pisemne wypowiedzenie. Zdarza się jednak, że nie mogą się spotkać ze zwalnianą osobą lub chcą uniknąć konfrontacji z nią - wówczas mogą wysłać dokument pocztą.

|

|
| --- |
| (fot. PAP/Adam Hawałej) |

Pracodawcy najczęściej rozwiązują umowę z pracownikiem osobiście przekazując mu pisemne wypowiedzenie. Zdarza się jednak, że nie mogą się spotkać ze zwalnianą osobą lub chcą uniknąć konfrontacji z nią - wówczas mogą wysłać dokument pocztą. Dniem, od którego zaczyna się liczyć okres wypowiedzenia, jest dzień dostarczenia dokumentu do zwalnianego pracownika. Wysyłając wypowiedzenie pocztą pracodawca musi pamiętać przede wszystkim o tym, żeby wysłać je za zwrotnym potwierdzeniem odbioru, ponieważ tylko w ten sposób będzie można określić dzień, w którym pracownik dowiedział się o wypowiedzeniu. Zgodnie z wyrokiem Sądu Najwyższego z 11 grudnia 1996 r. (sygn. akt I PKN 36/96, OSNP 1997/14/251) wypowiedzenie jest skuteczne również wtedy, gdy pracownik, mając realną możliwość zapoznania się z jego treścią, z własnej woli nie podjął przesyłki pocztowej zawierającej to oświadczenie.

Jeżeli pracownik odbierze list polecony z wypowiedzeniem, wtedy dniem złożenia oświadczenia przez pracodawcę jest dzień odebrania tego listu. Przyjmuje się, że wypowiedzenie zostało doręczone również wtedy, gdy list odebrał dorosły domownik. Jeśli pracownik wyraźnie odmówi przyjęcia przesyłki, dniem złożenia oświadczenia pracodawcy jest dzień, w którym pracownik miał możliwość zapoznania się z treścią oświadczenia - w tym przypadku dzień, w którym odmówił odebrania listu.

Jeśli list zawierający oświadczenie pracodawcy został awizowany, a potem odebrany przez pracownika na poczcie, to za datę złożenia oświadczenia woli pracodawcy przyjmuje się dzień odebrania przez pracownika listu. W przypadku gdy pracownik nie odebrał dwukrotnie awizowanego listu, przyjmuje się, że oświadczenie woli pracodawcy jest złożone pracownikowi z chwilą, gdy doszło do niego w taki sposób, że mógł się zapoznać z jego treścią, chociaż tego nie uczynił.

Może się zdarzyć, że pracodawca nie zna aktualnego adresu pracownika i wysyła list na podany przez niego adres zamieszkania - w takim przypadku również uznaje się, że pismo pracodawcy zostało skutecznie doręczone w dniu, w którym upłynął termin drugiego awizowania.

W wypowiedzeniu wysyłanym do pracownika pocztą pracodawca nie musi wskazywać terminu ustania zatrudnienia, może jednak w oświadczeniu o rozwiązaniu umowy wpisać, że umowa ulegnie zakończeniu z dniem jego doręczenia. Po ustaleniu dokładnej daty rozwiązania umowy pracodawca powinien zamieścić ją w świadectwie pracy. W przypadku, gdy pracodawca wskaże w oświadczeniu datę rozwiązania umowy, ale termin ten okazał się nieprawidłowy, umowa o pracę i tak rozwiąże się w terminie prawidłowym, czyli w dniu odebrania listu lub w dniu, w którym upłynął termin drugiego awizowania.

ES

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)