Trwa ładowanie...
Praca dla ciebie
Przejdź na
oprac. Martyna Kośka
|

Wynagrodzenie niczym największa tajemnica. KE chce "ucywilizować" kwestie pensji

231
Podziel się

Zasada, że dżentelmeni nie rozmawiają o pieniądzach, trzyma się u nas mocno. Nie wiemy, ile zarabiają koledzy z biura, z reguły nie mamy pojęcia, z jakim wynagrodzeniem będzie się wiązał ewentualny awans. UE chciałaby zwiększyć przejrzystość wynagrodzeń.

Wynagrodzenie niczym największa tajemnica. KE chce "ucywilizować" kwestie pensji
To, że kobiety zarabiają mniej od mężczyzn, nie jest tylko polską specyfiką (Pixabay)
bDSvMWAB

"Oferujmy pracę w miłym, dynamicznym zespole, kartę sportową i możliwość przychodzenia do pracy w stroju nieformalnym" – do tego z grubsza sprowadzają się ogłoszenia o pracę. Informację o widełkach zarobków potencjalni kandydaci otrzymują dopiero na rozmowie rekrutacyjnej i to wcale niekoniecznie na pierwszym spotkaniu z przedstawicielem firmy.

Gdy już dowiedzą się, ile mogą zarobić, nie mają możliwości porównania, czy to dużo w odniesieniu do innych zatrudnionych. Coraz częstszą praktyką jest nawet wpisywanie do umów zakazu rozmów o wysokości wynagrodzenia z kolegami z pracy. Twoje wynagrodzenie to tajemnica firmy, chciałoby się powiedzieć.

W czasach, gdy jednym kliknięciem możemy sprawdzić, jak wygląda dowolna ulica gdzieś na świecie czy podłączyć się pod kamery na żywo na drugiej półkuli, w dalszym ciągu nie mamy pojęcia, jakie jest średnie wynagrodzenie na stanowisku, które piastujemy w firmie. Komisja Europejska chciałaby "ucywilizować" kwestię wynagrodzeń.

bDSvMWAD
Zobacz także: Rozliczenie PIT 2020. Kto wpada w drugi próg podatkowy? Wystarczy półtorej średniej pensji

W propozycji, którą przedstawiła Ursula von der Leyen wyrażono obowiązek informowania osób ubiegających się o pracę o wynagrodzeniu, prawo do informacji o poziomie wynagrodzenia pracowników wykonujących taką samą pracę, a także zobowiązanie dużych przedsiębiorstw do składania sprawozdań dotyczących zróżnicowania wynagrodzenia ze względu na płeć.

bDSvMWAJ

Ta sama praca zasługuje na takie samo wynagrodzenie

Zgodnie z propozycją, pracodawcy nie będą mogli zwracać się do osób ubiegających się o pracę o informacje na temat ich wynagrodzenia w przeszłości, będą musieli także udostępniać na wniosek pracownika zanonimizowane dane dotyczące wynagrodzeń. Pracownicy będą mieli też prawo do odszkodowania z tytułu dyskryminacji płacowej.

Przewodnicząca von der Leyen powiedziała w czwartek, że taka sama praca zasługuje na takie samo wynagrodzenie.

- Aby zapewnić równe wynagrodzenie, niezbędna jest przejrzystość. Kobiety muszą wiedzieć, czy są sprawiedliwie traktowane przez pracodawców. Jeżeli tak nie jest, muszą mieć możliwość podjąć walkę i uzyskać to, na co zasługują - zaznaczyła.

bDSvMWAK

Wiceprzewodnicząca KE ds. wartości Viera Jourova powiedziała, że najwyższy czas, aby kobiety i mężczyźni uzyskali możliwość dochodzenia swoich praw.

- Chcemy wzmocnić pozycję osób starających się o pracę i pracowników, udostępniając narzędzia pozwalające na domaganie się sprawiedliwego wynagrodzenia oraz dochodzenie swoich praw. Pracodawcy muszą zadbać o przejrzystość, jeżeli chodzi o politykę płac. Nie ma już miejsca na podwójne standardy, których nic nie usprawiedliwia - wskazała.

Projekt zostanie przedłożony do przyjęcia Parlamentowi Europejskiemu i Radzie. Po jego przyjęciu państwa członkowskie UE będą miały dwa lata na transponowanie dyrektywy do prawa krajowego i przekazanie właściwych aktów Komisji Europejskiej.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bDSvMWBe
Źródło:
KOMENTARZE
(231)
POPIERAM
miesiąc temu
wreszcie będzie wiadomo komu pomoc potrzebna naprawdę a kto tylko wyłudza publiczne pieniądze organizując zrzutki
Transfer Resi...
miesiąc temu
Hahahahahahahahaha już to widzę w Polsce XD XD XD XD XD
szok
miesiąc temu
o prosze. a co im sie stalo? w koncu wzieli sie za jakies pozyteczne sprawy.. szkoda ze pozytkowe sprawy ie zajmuja im 100% czasu w pracy za ktora to im placimy MY! pytanie teraz za 100 punktow: ile dziesiecioleci zajmie im wprowadzenie odpowiednich regulacji
bDSvMWBf
Mirek UK
miesiąc temu
Jak mozna wogole aplikowac o prace nie znajac uprzednio wynagrodzenia?? Czy ktos jeszcze w dzisiejszych czasach kupuje kota w worku??
anarchist
miesiąc temu
W PRL-u było coś takiego co nazywało się TABELA PŁAC - proste jasne i w miarę uczciwe. Do tego powiedzmy teraz premia jeżeli firmę stać !! nawet 500% wynagrodzenia podstawnego. Proste liczenie rozliczanie jasny system fiskalny . COS JESZCZE ?.
...
Następna strona