Trwa ładowanie...
Praca dla ciebie
Przejdź na
Łukasz Witczyk
|
aktualizacja

Wynagrodzenie chorobowe. Kogo dotyczy i jak wyliczyć?

2
Podziel się:

Każde zwolnienie lekarskie pracownika z powodu niezdolności do pracy na skutek choroby ma wpływ na wysokość wynagrodzenia chorobowego w miesiącu, w którym ta niezdolność wystąpiła. Jak wyliczyć to wynagrodzenie za czas przebywania na zwolnieniu lekarskim?

Pracownicy zachowują prawo do pobierania wynagrodzenia chorobowego przez okres 33 dni niezdolności do pracy.
Pracownicy zachowują prawo do pobierania wynagrodzenia chorobowego przez okres 33 dni niezdolności do pracy. (PAP)
bETgogjp

Kogo dotyczy wynagrodzenie chorobowe?

Prawo do wynagrodzenia chorobowego mogą nabyć pracownicy, osoby wykonujące pracę nakładczą i osoby odbywające służbę zastępczą. Pozostali ubezpieczeni od pierwszego dnia niezdolności do pracy nabywają prawo do zasiłku chorobowego. Wynagrodzenie chorobowe przysługuje za każdy dzień niezdolności od pracy.

Pracownicy zachowują prawo do pobierania wynagrodzenia chorobowego przez okres 33 dni niezdolności do pracy. Z kolei, gdy pracownik ukończył 50 lat, wynagrodzenie należy mu się przez okres 14 dni niezdolności do pracy. Wynagrodzenie za ten okres finansowane jest z środków pracodawcy.

bETgogjr
Zobacz także: Obejrzyj i dowiedz się, jak chronić się przed koronawirusem

Jak wyliczyć wynagrodzenie chorobowe?

Podstawę wymiaru wynagrodzenia chorobowego stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone w okresie 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy. Do podstawy wymiaru wynagrodzenia chorobowego zalicza się:

bETgogjx

Od wynagrodzenia bieżącego, które jest podstawą wymiaru składek na ubezpieczenie chorobowe, należy odliczyć potrącone przez pracodawcę składki na ubezpieczenie emerytalne, rentowe oraz chorobowe. Żeby wyliczyć wynagrodzenie chorobowe trzeba od kwoty wynagrodzenia brutto odjąć sumę procentu powyższych składek. Wynoszą one 13,71 proc.

Z kolei wynagrodzenie za przepracowaną część miesiąca ustala się, dzieląc płacę zasadniczą przez 30, a następnie tę wartość należy pomnożyć przez liczbę dni kalendarzowych zwolnienia lekarskiego. Otrzymany wynik należy odjąć od płacy zasadniczej.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

bETgogjS
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(2)
Domi
2 lata temu
Artykuł specjalnie dla poczty. Nie zawiedźcie nie dopuście do tego zamachu na Polskę. Konstytucja
Księgowa
2 lata temu
Zle- i razy 80%.i to jest dopiero stawka dzienna.