Trwa ładowanie...
Praca dla ciebie
Przejdź na
Łukasz Witczyk
Łukasz Witczyk
|
aktualizacja

Wymiar urlopu. Ile wynosi?

4
Podziel się:

Wymiar urlopu. Urlop wypoczynkowy przysługuje każdemu zatrudnionemu pracownikowi. Ile wynosi wymiar urlopu?

Wymiar urlopu. Ile wynosi?
Wymiar urlopu. Ile wynosi? (pixabay.com)

Wymiar urlopu. Czym jest?

Prawo do urlopu jest jedną z podstawowych zasad prawa pracy. Nabywają je osoby zatrudnione w ramach stosunku pracy. Osoby wykonujące pracę na innej podstawie nabywają prawo do urlopu tylko wtedy, gdy zezwalają na to przepisy szczególne lub w sytuacji, gdy strony umowy ustalą, że pracownikowi przysługuje urlop.

Pracownik, który podejmuje pracę po raz pierwszy w życiu, uzyskuje prawo do urlopu w roku kalendarzowym, w którym podjął pracę, z upływem każdego miesiąca pracy, w wymiarze 1/12 wymiaru urlopu przysługującego.

Wymiar urlopu. Ile wynosi?

Wymiar urlopu wypoczynkowego określony jest w art. 154 § 1 Kodeksu pracy. Odnosi się on do pracowników zatrudnionych w pełnym wymiarze czasu pracy, który uzależniony jest od stażu pracy i wykształcenia pracownika. Wymiar urlopu wynosi:

  • 20 dni - jeżeli pracownik jest zatrudniony krócej niż 10 lat;
  • 26 dni - jeżeli pracownik jest zatrudniony co najmniej 10 lat.

Wymiar urlopu wypoczynkowego może być inaczej ustalony dla pracownika w układzie zbiorowym pracy, regulaminie pracy lub w umowie o pracę, jednakże nigdy nie może być niższy niż mówią przepisy Kodeksu pracy.

Do stażu pracy, od którego zależy prawo do urlopu i wymiar urlopu wypoczynkowego, wlicza się okresy poprzedniego zatrudnienia.

Do okresu pracy, od którego zależy wymiar urlopu, wlicza się z tytułu ukończenia:

  • zasadniczej lub innej równorzędnej szkoły zawodowej - przewidziany programem nauczania czas trwania nauki, nie więcej jednak niż 3 lata,
  • średniej szkoły zawodowej - przewidziany programem nauczania czas trwania nauki, nie więcej jednak niż 5 lat,
  • średniej szkoły zawodowej dla absolwentów zasadniczych (równorzędnych) szkół zawodowych - 5 lat,
  • średniej szkoły ogólnokształcącej - 4 lata,
  • szkoły policealnej - 6 lat,
  • szkoły wyższej - 8 lat.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(4)
Iwona
2 lata temu
Ja to się nie mogę już doczekać swojego urlopu. A już nawet sobie zarezerwowałam hotel Grand Lubicz w Ustce i biorąc pod uwagę ofertę to nawet mogłabym z domu nie wychodzić - będzie rewelacyjnie.
pracownik
2 lata temu
wraz ze wzrostem stażu pracy urlop powinien wzrastać, np co 5 lat pracy o 1 lub 2 dni
Kasia
2 lata temu
Mam pytanie dlaczego teraz za urlop płaci się mniej.?! Dlaczego kiedyś urlop wychodził więcej lepiej niż dniówka w pracy a teraz jest obliczany przez niebywale pazernych pracodawców jak kara dla pracownika bo jak cię nie było w pracy wszystkie premie pozabierane leżałeś to nie dostaniesz.! Tak to teraz wygląda szkoda słów w tym kraju się nigdy nie zmieni!
Kgdfhh
2 lata temu
Nawet młodym do 10 lat stażu dają 26 dni urlopu i to już jest niesprawiedliwe podatki mniejsze mają a robić im się nie chce i taka jest sprawiedliwość w Polsce