Trwa ładowanie...
Praca dla ciebie
Przejdź na
Łukasz Witczyk
|
aktualizacja

Wymiar urlopu. Ile wynosi?

4
Podziel się:

Wymiar urlopu. Urlop wypoczynkowy przysługuje każdemu zatrudnionemu pracownikowi. Ile wynosi wymiar urlopu?

Wymiar urlopu. Ile wynosi?
Wymiar urlopu. Ile wynosi? (pixabay.com)
bEUuaoSt

Wymiar urlopu. Czym jest?

Prawo do urlopu jest jedną z podstawowych zasad prawa pracy. Nabywają je osoby zatrudnione w ramach stosunku pracy. Osoby wykonujące pracę na innej podstawie nabywają prawo do urlopu tylko wtedy, gdy zezwalają na to przepisy szczególne lub w sytuacji, gdy strony umowy ustalą, że pracownikowi przysługuje urlop.

Pracownik, który podejmuje pracę po raz pierwszy w życiu, uzyskuje prawo do urlopu w roku kalendarzowym, w którym podjął pracę, z upływem każdego miesiąca pracy, w wymiarze 1/12 wymiaru urlopu przysługującego.

bEUuaoSv

Wymiar urlopu. Ile wynosi?

Wymiar urlopu wypoczynkowego określony jest w art. 154 § 1 Kodeksu pracy. Odnosi się on do pracowników zatrudnionych w pełnym wymiarze czasu pracy, który uzależniony jest od stażu pracy i wykształcenia pracownika. Wymiar urlopu wynosi:

  • 20 dni - jeżeli pracownik jest zatrudniony krócej niż 10 lat;
  • 26 dni - jeżeli pracownik jest zatrudniony co najmniej 10 lat.
bEUuaoSB

Wymiar urlopu wypoczynkowego może być inaczej ustalony dla pracownika w układzie zbiorowym pracy, regulaminie pracy lub w umowie o pracę, jednakże nigdy nie może być niższy niż mówią przepisy Kodeksu pracy.

Do stażu pracy, od którego zależy prawo do urlopu i wymiar urlopu wypoczynkowego, wlicza się okresy poprzedniego zatrudnienia.

Do okresu pracy, od którego zależy wymiar urlopu, wlicza się z tytułu ukończenia:

  • zasadniczej lub innej równorzędnej szkoły zawodowej - przewidziany programem nauczania czas trwania nauki, nie więcej jednak niż 3 lata,
  • średniej szkoły zawodowej - przewidziany programem nauczania czas trwania nauki, nie więcej jednak niż 5 lat,
  • średniej szkoły zawodowej dla absolwentów zasadniczych (równorzędnych) szkół zawodowych - 5 lat,
  • średniej szkoły ogólnokształcącej - 4 lata,
  • szkoły policealnej - 6 lat,
  • szkoły wyższej - 8 lat.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEUuaoSW
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(4)
Iwona
rok temu
Ja to się nie mogę już doczekać swojego urlopu. A już nawet sobie zarezerwowałam hotel Grand Lubicz w Ustce i biorąc pod uwagę ofertę to nawet mogłabym z domu nie wychodzić - będzie rewelacyjnie.
pracownik
rok temu
wraz ze wzrostem stażu pracy urlop powinien wzrastać, np co 5 lat pracy o 1 lub 2 dni
Kasia
rok temu
Mam pytanie dlaczego teraz za urlop płaci się mniej.?! Dlaczego kiedyś urlop wychodził więcej lepiej niż dniówka w pracy a teraz jest obliczany przez niebywale pazernych pracodawców jak kara dla pracownika bo jak cię nie było w pracy wszystkie premie pozabierane leżałeś to nie dostaniesz.! Tak to teraz wygląda szkoda słów w tym kraju się nigdy nie zmieni!
bEUuaoSX
Kgdfhh
rok temu
Nawet młodym do 10 lat stażu dają 26 dni urlopu i to już jest niesprawiedliwe podatki mniejsze mają a robić im się nie chce i taka jest sprawiedliwość w Polsce