Trwa ładowanie...
Zaloguj
Praca dla ciebie
Przejdź na

Wolne w Trzech Króli: Senatorowie mają zastrzeżenia

0
Podziel się:

Przeciwny nowemu świętu jest resort pracy.

Wolne w Trzech Króli: Senatorowie mają zastrzeżenia
(kprm.gov.pl)

Senacka Komisja Rodziny i Polityki Społecznej, która zajmowała się zmianami w przepisach wprowadzających dzień wolny od pracy w święto Trzech Króli, nie zajęła stanowiska w tej sprawie.

Przed zajęciem ostatecznego stanowiska wobec nowelizacji komisja chce spotkać się z wnioskodawcami - poinformował jej przewodniczący Mieczysław Augustyn.

O tym, że 6 stycznia będzie dniem wolnym od pracy, postanowił pod koniec września Sejm, nowelizując Kodeks pracy i ustawę o dniach wolnych od pracy.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/132/t85636.jpg ) ] (http://praca.money.pl/wiadomosci/artykul/w;trzech;kroli;bedzie;wolne,115,0,622963.html) W Trzech Króli będzie wolne?
Obecnie art. 130 Kodeksu pracy mówi, że _ każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin _. Posłowie zmienili ten artykuł, dodając słowa _ w innym dniu niż sobota lub niedziela _.

Według wyliczeń PO, która była autorem projektu, wprowadzenie dodatkowego dnia wolnego od pracy, 6 stycznia, w okresie od roku 2011 do roku 2020 przyniesie dodatkowo dziewięć dni wolnych od pracy, a zniesienie uprawnień do _ odzyskiwania _ dnia wolnego za święto przypadające w sobotę w tym samym okresie _ zwróci _ gospodarce osiem dni roboczych.

Posłowie opowiedzieli się jednocześnie za usunięciem z Kodeksu pracy zapisu, zgodnie z którym pracownikowi przysługuje dzień wolny za święto przypadające w sobotę. Przeciwko temu zapisowi były PiS i Lewica. Sejm odrzucił zgłoszony przez PiS wniosek mniejszości o skreślenie z projektu właśnie tego zapisu.

Obecni na posiedzeniu senackiej komisji przedstawiciele Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej przypomnieli, że choć w tej sprawie nie ma stanowiska rządu, to opinia resortu pracy jest negatywna. Również prawnicy biura legislacyjnego Senatu mają zastrzeżenia do tej nowelizacji.

Zdaniem senatora Jana Rulewskiego z PO obowiązujące przepisy, według których rozlicza się czas pracy, są skomplikowane i wymagają reformy. _ - Ale to jest wniosek, żeby nie blokować tej ustawy, bo to, co obowiązuje nie jest dostateczne _ - powiedział Rulewski, dodając, że w sprawie tej nowelizacji decydujące jest stanowisko rządu.

Senator PiS Stanisław Kogut uważa z kolei, że nic nie stoi na przeszkodzie, aby dzień wolny w święto Trzech Króli przywrócić. _ - Wiele krajów w Europie w to święto ma wolne. W przeszłości dla Polaków Trzech Króli było ważniejszym świętem może nawet niż Boże Narodzenie _ - powiedział Kogut.

Zmiany w Kodeksie pracy i w ustawie o dniach wolnych od pracy mają obowiązywać już od 1 stycznia 2011 r.

Wolny dzień 6 stycznia obowiązywał w Polsce do 1960 r., a obecnie obowiązuje w Niemczech, Grecji, Hiszpanii, Włoszech, Austrii, a także w Szwecji i Finlandii.

6 stycznia Kościół katolicki obchodzi uroczystość Objawienia Pańskiego, czyli święto Trzech Króli: Kacpra, Melchiora i Baltazara. Kończy ono trwające od Wigilii obchody Bożego Narodzenia. Uroczystość Trzech Króli obchodzona jest także jako dzień misyjny. W Kościele prawosławnym 6 stycznia to święto objawienia pańskiego.

Czytaj w Money.pl
Wolne w Trzech Króli nie zrujnuje gospodarki 6 stycznia nie idziemy do pracy. Mimo to, liczba dni wolnych w przyszłym roku nie zmieni się. Trzech Króli nawet nie będzie najlepszą okazją do długiego weekendu. Ten lepiej zaplanować między Wielkanocą a 3 maja.
Święta kosztują naszą gospodarkę ponad 40 mld złotych W tym roku wypada osiem dodatkowych dni wolnych. Każdy to niższy PKB o 5 mld złotych.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)