Trwa ładowanie...
Praca dla ciebie
Przejdź na

Wilgotność powietrza w pomieszczeniach biurowych

0
Podziel się:

Czy kodeks pracy lub przepisy BHP nakładają na pracodawcę obowiązek zapewnienia odpowiedniego nawilżenia pomieszczeń w których pracujemy?

(C) Sebastian Gauert - Fotolia.com /

Pytanie: "Pracuję w dużej korporacji. Pracownicy siedzą na dużej hali, która ma ograniczony dostęp do okien (są po jednej stronie). Dlatego część pracowników w ogóle jest pozbawiona dostępu do nich. Mamy również klimatyzację, która z reguły nie jest włączana, bo przy tak dużej liczbie pracowników, ciężko jest każdemu dogodnie ustawić temperaturę. Jednak największym problemem jest suchość powietrza w pomieszczeniu i kiepska wentylacja. Temperatura wynosi około 23-25 stopni przy wilgotności sięgającej 20 proc. a często i mniej. Czy kodeks pracy lub przepisy BHP nakładają na pracodawcę obowiązek zapewnienia odpowiedniego nawilżenia pomieszczeń w których pracujemy? Praktycznie każdy pracownik narzeka na problemy skórne, suchość śluzówki nosa, przesuszone i zaczerwienione oczy. Co możemy zrobić, by wyegzekwować od pracodawcy polepszenie warunków pracy?"

Odpowiada Marcin Kamiński, Kancelaria Prawna ARKANA.

Zgodnie z art. 207 Kodeksu pracy pracodawca ponosi odpowiedzialność za stan bezpieczeństwa i higieny pracy w zakładzie pracy. Przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy zawarte są nie tylko w Kodeksie pracy ale również w aktach wykonawczych regulujących problematykę bhp.

W związku z tym, że Kodeks pracy nie reguluję kwestii wilgotności powietrza w miejscu pracy przepisów dotyczące powyższego musimy szukać w Rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy (Tekst jednolity: Dz.U.2003.169.1650). Zgodnie z § 32 ust. 1 powyższego rozporządzenia w pomieszczeniach pracy powinna być zapewniona wymiana powietrza wynikająca z potrzeb użytkowych i funkcji tych pomieszczeń, bilansu ciepła i wilgotności oraz zanieczyszczeń stałych i gazowych. Powyższy przepis nie odnosi się szczegółowo do kwestii wilgotności jaka powinna być zapewniona w miejscu pracy. Jednak należy zauważyć, że wilgotność winna być utrzymana na takim poziomie, by nie miała niekorzystnego wpływu na stan zdrowia pracowników. Dodatkowo pracodawca jest obowiązany chronić zdrowie i życie pracowników przez zapewnienie bezpiecznych i higienicznych warunków pracy przy odpowiednim wykorzystaniu osiągnięć nauki i techniki.

W przypadku gdy niska wilgotność powietrza jest przyczyną powstania u pracowników takich objawów jak opisane przez Państwa problemy skórne, suchość śluzówki nosa, przesuszone i zaczerwienione oczy należy powyższy problem w pierwszej kolejności zgłosić do pracodawcy. Pracodawca po otrzymaniu tych uwag powinien dostosować warunki w miejscu pracy do stanu, który nie będzie szkodliwy dla pracowników poprzez zamontowanie przykładowo nawilżaczy powietrza.

Jeżeli konsultację z pracodawcą nie dadzą żadnego efektu, a pracownicy w dalszym ciągu będą odczuwali negatywne skutki oddziaływania niskiej wilgotności powietrza należy powyższe zgłosić do Państwowej Inspekcji Pracy, która powinna przeprowadzić kontrolę w miejscu pracy. Istotne, że pracownicy nie mogą ponosić jakichkolwiek niekorzystnych dla nich konsekwencji za zgłoszenie naruszeń do Państwowej Inspekcji Pracy. W razie stwierdzenia naruszenia przepisów inspektor pracy jest uprawniony wydać nakaz będący decyzją administracyjną, w którym stwierdzi obowiązek usunięcia przez pracodawcę stwierdzonych uchybień gdy naruszenia dotyczą przepisów i zasad bezpieczeństwa i higieny pracy. Za wykroczenia przeciwko prawom pracownika pracodawca może również zostać ukarany mandatem, a inspektor pracy może także wystąpić do sądu z wnioskiem o jego ukaranie. Nadzór nad przestrzeganiem warunków bhp sprawuje również Państwowa Inspekcja Sanitarna oraz związki zawodowe.

(AS)

prawo pracy
prawo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)