Trwa ładowanie...
Zaloguj
Praca dla ciebie
Przejdź na

Wigilia firmowa - czy to dobry pomysł? Jak ją zorganizować?

0
Podziel się:

Wigilia firmowa powoli staje się tradycją zarówno w ogromnych korporacjach, jak i niewielkich firmach lokalnych.

Wigilia firmowa - czy to dobry pomysł? Jak ją zorganizować?
Wigilia firmowa powoli staje się tradycją zarówno w ogromnych korporacjach, jak i niewielkich firmach lokalnych. Może przybierać różne formy – od krótkich spotkań przy barszczu z uszkami, po wyjazdy integracyjne. Zawsze jednak służy integracji pracowników i ogólnemu podsumowaniu roku.

Wigilia firmowa – plusy i minusy

Wigilia firmowa to bez wątpienia dobra okazja do integracji. W jej ramach spotykają się bowiem pracownicy każdego szczebla – od stażystów, przez kierowników, po dyrekcję. Wigilie firmowe stwarzają także pole do podsumowań. Kilka słów od zarządu o sukcesach firmy może być bardzo motywujące dla wszystkich pracowników.

Jak się jednak okazuje, wiele osób uważa taką imprezę za niepotrzebną. Według badań portalu Pracuj.pl aż 49 proc. aktywnych zawodowo Polaków nie chce uczestniczyć w wigiliach firmowych. Poza tym organizacja spotkania opłatkowego w firmie to tradycja, która ciąży na pracodawcy. Wszystko to może powodować u obu stron niechęć i uczucie przykrego obowiązku.

Inaczej może zdarzyć się w przypadku małych firm, zatrudniających niewielu pracowników, którzy zazwyczaj dobrze się znają i rozumieją. Tu przyjemne mogą być nawet skromne firmowe przyjęcia wigilijne z ustalonymi składkami.

Kto powinien zorganizować wigilię firmową?

Inicjatywą organizacji wigilii firmowej powinna wykazać się kadra zarządzająca, zwłaszcza wtedy, gdy przyjęcie opłatkowe organizowane jest na koszt firmy. Jeśli przedsiębiorstwo posiada niewielki budżet i kierownictwu zależy na imprezie składkowej, przed organizacją spotkania świątecznego powinno spytać o zdanie pracowników.

W dalszej kolejności organizacją wigilii firmowej zajmie się dział human resources. Jednak nie należy zapominać, aby pod zaproszeniem widniał podpis dyrekcji czy kierownictwa. Zaproszenie powinno zostać wywieszone w miejscu dostępnym dla każdego pracownika, przesłane mailem wewnętrznym lub wręczone każdemu z pracowników.

Gdzie zorganizować wigilię firmową?

Najbogatsze i największe firmy z pewnością spróbują wykorzystać zaległy fundusz szkoleniowy, organizując właśnie szkolenie połączone z wyjazdem integracyjnym lub po prostu dłuższy wypad wigilijny za miasto czy w góry. Część przedsiębiorstw przyjmuje inną strategię: organizują uroczystą kolację firmową w restauracji dla kadry kierowniczej, a pozostałym pracownikom przygotowują wigilię w budynku firmy.

Innym wyjściem jest zamówienie cateringu i zebranie wszystkich pracowników, niezależnie od stanowiska, w jednym miejscu w siedzibie przedsiębiorstwa lub, na tej samej zasadzie, zorganizowanie imprezy w lokalu.

Każda z opcji wigilii firmowych ma swoje plusy i minusy. Pozostanie w siedzibie w godzinach pracy to dobre rozwiązanie dla osób, które mają dzieci lub pewne zobowiązania po pracy i nie chcą albo nie mogą pozostać po godzinach. Wyjście do restauracji lub wyjazd to opcja sprzyjająca lepszej integracji, a dodatkowo niezajmująca czasu w godzinach pracy.

Atrakcje podczas wigilii firmowej

Wigilia firmowa nie musi być sztywnym spotkaniem przy stole czy też formalnym standing party. Warto zorganizować dodatkowe atrakcje. Zawody, quizy czy tańce mogą zdać egzamin, zwłaszcza dlatego, że pozostają w sferze zabawy, a tradycje wigilijne pozostawiają dla rodzinnego grona. Niewielki akcent, na przykład stół szwedzki z przystawkami nawiązującymi do 12 potraw wigilijnych, może być dodatkowym atutem.

O czym pamiętać, organizując wigilię firmową?

Wigilia firmowa to nawiązanie do tradycji chrześcijańskiej. Nie czyta się co prawda fragmentów Biblii, ale pojawia się opłatek czy niekiedy śpiewane są kolędy. Jeśli zespół pracowników jest duży lub po prostu trudno znać dokładnie każdego, lepiej być ostrożnym, a wigilię firmową poprowadzić tak, aby odnosiła się bardziej do idei wspólnego spotkania w duchu polskiej tradycji. Nie urazi to osób niewierzących czy wyznających inne religie, a dla obcokrajowców będzie świetną okazją do poznania naszej kultury.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)