Trwa ładowanie...
Praca dla ciebie
Przejdź na

Więźniowie i roboty zamiast Ukraińców. Wykwalifikowani pracownicy uciekają z Polski

227
Podziel się

Zwłaszcza branża budowlana narzeka na bark pracowników.

Zwłaszcza branża budowlana odczuwa na bark rąk do pracy.
Zwłaszcza branża budowlana odczuwa na bark rąk do pracy. (Wojciech Strozyk/REPORTER)
bDHJNFNN

W wrześniu problem ten ogłaszało blisko 45 proc. przedstawicieli tej branży. Ratunkiem mieli być pracownicy ze wschodu, ale wraz ze zniesieniem wiz masowo zaczęli wyjeżdżać z Polski na Zachód.

W Niemczech stawki dla pracowników budowlanych są nawet 3 razy wyższe, dlatego wielu Ukraińców pracujących dotychczas w Polsce zdecydowało się wyjechać dalej – pisze "Puls Biznesu".

Blisko 45 proc. przedstawicieli branży budowlanej deklaruje, że niedobór wykwalifikowanych pracowników utrudnia im działalność. Dla porównania siedem lat temu odsetek ten wynosił tylko 19,8 proc. - wynika z danych portalu SpotData na które powołuje się "PB".

bDHJNFNP
Zobacz także: Ukraińcy w Polsce: moja mama zarabia w miesiąc tyle, ile ja w 2 dni:

Na rynku wciąż obecni są Białorusini, ale ich liczba nie stanowi ratunku dla całej branży, która bez pracowników ze wschodu popada w paraliż. Dlatego pracodawcy muszą szukać innych rozwiązań.

-- Jednym ze stosowanych przez nas rozwiązań jest poprawa wydajności pracy poprzez automatyzację produkcji. W ramach strategii długoterminowej zdecydowaliśmy się także na partnerstwo ze szkołami budowlanymi, których uczniowie odbywają u nas praktyki. Patronatem objęliśmy placówki w Poznaniu i Gdańsku - mówi "Pulsowi Biznesu" Przemysław Borek, wiceprezes spółki Pekabex. Firma zatrudnia ponad 200 pracowników ze Wschodu, ale spodziewa się, że Ukraińcy będą wyjeżdżali na Zachód i ściągali tam kolejnych.

bDHJNFNV

- Dajemy pracę także kilkudziesięciu więźniom w naszych zakładach w Poznaniu i Mszczonowie. Problemy kadrowe budownictwa w dużej mierze może rozwiązać prefabrykacja, co widać na przykładzie Skandynawii – dodaje Borek.

bDHJNFOq
KOMENTARZE
(227)
Michal
3 lata temu
Zlikwidowac +500,zlikwidowac fundusz emerytalny, kazdy pojdzie na emeryture kiedy bedzie chcial tzn. z odlozonych pieniedzy, nie masz sznur,zlikwidowac rozne opieki spoleczne, wziasc sie do roboty a nie wciaz narzekac.
MD
3 lata temu
Więźniowie - kolejna bzdura. Do odśnieżania tak, bo jak źle zrobią to słońce na wiosnę poprawi a nie do powaznej roboty.
wert
3 lata temu
Problem nie w braku rąk do pracy ,ale w godziwej płacy
bDHJNFOr
kuli
3 lata temu
ciekawe :) czy ktoś w końcu przestanie traktować specjalistów jak śmieci. Sprawę załatwiły by pewnie normalne zarobki i umowy o pracę zamiast śmieciowek :) Ostatni zgasi światło. Tedy będzie już zbyt późno
Fadel
3 lata temu
Jeszcze nie rozumiecie? Za pracę trzeba płacić.
...
Następna strona