Trwa ładowanie...
Praca dla ciebie
Przejdź na

Wiek emerytalny. Rostkowska ocenia skutki dla rynku pracy

0
Podziel się:

Reforma, którą szykuje rząd nie rozwiąże problemów demograficznych państwa, ale...

Wiek emerytalny. Rostkowska ocenia skutki dla rynku pracy
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

Bez wydłużenia wieku emerytalnego do 2020 roku z rynku pracy ubędą 2 miliony osób - oceniła Joanna Kluzik Rostkowska (na zdjęciu). Jej zdaniem konieczne są jednak również inne działania.

Posłanka PO wyjaśniła w Programie Pierwszym Polskiego Radia, że za reformami będzie szła szeroka debata na temat aktywizacji zawodowej osób w starszym wieku, szkoleń czy większej elastyczności przy przekwalifikowaniu się.

Posłanka przekonywała, że reforma polskiego systemu emerytalnego jest nieuchronna. - _ Każda następna ekipa będzie musiała tę decyzję podjąć, tylko że wtedy nie będziemy rozmawiać o tym, jak będzie wyglądał rynek pracy za 28 lat, bo czasu na wprowadzenie tej zmiany w życie zostanie znacznie mniej _ - powiedziała Kluzik-Rostkowska. Jak dodała, za reformą systemu emerytalnego _ powinny iść poważne zmiany na rynku pracy _.

Joanna Kluzik-Rostkowska jest przeciwna referendum w sprawie zmian emerytalnych. W jej ocenie, pytanie Polaków jedynie o to, czy są przeciwni wydłużeniu stażu pracy byłoby błędem. Posłanka Platformy Obywatelskiej mówiła, że trzeba by też zapytać społeczeństwo czy jest za głodowymi emeryturami lub też za znacznym podniesieniem podatków.

Podkreśliła też, że reformę wymusza na nas starzenie się polskiego społeczeństwa. -_ Problem polega na tym, że jeżeli byśmy się nie zdecydowali na zmianę w tej chwili, to już w 2020 roku na rynku pracy byłyby dwa miliony osób mniej _ - oceniła posłanka PO. Jak dodała, nawet po podwyższeniu wieku emerytalnego, liczba osób na rynku pracy zmniejszy się w tym czasie o milion.

POSŁUCHAJ WYPOWIEDZI JOANNY KLUZIK-ROSTKOWSKIEJ:

Zdaniem gościa Radiowej Jedynki, jednym z najważniejszych założeń nowej ustawy jest zrównanie wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn. Jak wyjaśniła, w obecnej formie Polki wykonujące taką samą pracę mają o wiele niższe świadczenia emerytalne, gdyż wcześniej wysyłane są na emeryturę. Posłanka dodała też, że konieczne są zmiany na rynku pracy, by panie nie były oceniane jedynie przez pryzmat macierzyństwa.

Rządowa reforma emerytalna zakłada między innymi podniesienie wieku emerytalnego do 67 roku życia. Co cztery miesiące rząd chce podnosić wiek emerytalny o 1 miesiąc. Poziom 67. lat w przypadku mężczyzn ma zostać osiągnięty w 2020 roku, w przypadku kobiet w 2040 roku.

Czytaj więcej o podwyższeniu wieku emerytalnego
Komorowski pyta: _ Jeśli nie teraz, to kiedy? _ Bronisław Komorowski jest przekonany, co do konieczności zmian w systemie emerytalnym.
Reforma emerytalna: Polacy jej nie chcą Większość ankietowanych domaga się przeprowadzenia referendum w sprawie zmian w emeryturach.
PSL zniweczy zapowiedzi Tuska w sprawie wieku emerytalnego? Premier liczy, że przekona Ludowców. Ci jednak chcą zgłosić w Sejmie poprawki do rządowego projektu.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)