Trwa ładowanie...
Praca dla ciebie
Przejdź na

Więcej zarobimy dzięki niższym składkom

0
Podziel się

Rząd planuje obniżenie składki rentowej opłacanej do ZUS przez pracodawców i pracowników. "Dzięki tym zmianom wzrosną pensje netto i obniżą się koszty firm z tytułu zatrudnienia pracowników.

bDUzkAdh

Rząd planuje obniżenie składki rentowej opłacanej do ZUS przez pracodawców i pracowników. Dzięki tym zmianom wzrosną pensje netto i obniżą się koszty firm z tytułu zatrudnienia pracowników. Zmiany mają pozytywnie wpłynąć na obniżenie bezrobocia w naszym kraju.

W "Gazecie Prawnej" czytamy, że w 2008 roku składka ma spaść z 13 do 10 procent, a w 2009 o kolejne 3 procent. Docelowo składka ma wynosić 7 procent, a jej opłata ma być równo podzielona pomiędzy pracodawcę i pracownika - opisuje dziennik.

Osoba otrzymująca średnie wynagrodzenie - około 2 500 złotych - w 2008 roku dostanie wypłatę wyższą o prawie 30 złotych niż w 2007 roku. Kolejne 30 złotych zyska po wejściu zmian w roku następnym. Podobne oszczędności odczuje też pracodawca.

bDUzkAdj

Jak wynika z obliczeń dziennikarzy "Gazety Prawnej", realizacja obniżki składek może kosztować dotowany z budżetu Zakład Ubezpieczeń Społecznych 16 miliardów złotych. Jednak z prognoz resortu finansów wynika, że ZUS nie będzie potrzebował dodatkowych środków od państwa. Jak oceniają eksperci ministerstwa, dzięki obniżce kosztów pracy więcej osób znajdzie zatrudnienie, co przyniesie większe wpływy do ZUS-u i budżetu. Mają też wzrosnąć dochody z podatków pośrednich.

"Gazeta Prawna" wyjaśnia, że resort finansów wraca do pomysłu obniżenia składek, bo chce zmniejszać bezrobocie. Do tej pory to właśnie wysokie koszty pracy utrudniały obniżenie bezrobocia. Szacuje się, że składki na ubezpieczenia społeczne oraz podatki pochłaniają ponad 40 procent wynagrodzeń pracowniczych. Wysokie koszty pracy uderzają przede wszystkim w osoby młode i słabo wykwalifikowane. Zwykle nie mogą one znaleźć pracy, bo są dla firm za drogie - podsumowuje dziennik.

bDUzkAdK
KOMENTARZE
(0)