Trwa ładowanie...
Praca dla ciebie
Przejdź na

Więcej bezrobotnych i...ofert pracy. Są dane

1
Podziel się:

Bezrobotnych przybyło niemal we wszystkich województwach. Jednocześnie, aż o blisko 30 procent wzrosła liczba ofert pracy.

Więcej bezrobotnych i...ofert pracy. Są dane
(endostock - Fotolia.com)

W Polsce do końca listopada stopa bezrobocia wzrosła z 13 do 13,2 proc. - poinformowało Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej. Jednocześnie pracodawcy zgłosili w listopadzie 55 tys. ofert pracy. _ To o 27 proc. więcej niż przed rokiem - _poinformował resort.

W urzędach pracy w końcu listopada zarejestrowanych było 2 115,8 tys. osób bezrobotnych. W porównaniu do października ich liczba wzrosła o 40,6 tys. Wzrost był zdecydowanie słabszy niż w ubiegłym roku. Wówczas w listopadzie przybyło 63,3 tys. bezrobotnych.

W 2013 roku bezrobocie spadało przez 8 miesięcy, podczas gdy w zeszłym roku jedynie przez 5 miesięcy. Liczba bezrobotnych na koniec listopada tego roku była już jedynie o 58 tys. wyższa niż przed rokiem. Jeszcze na początku roku, w styczniu, ta różnica wynosiła aż 174 tys. osób.

W listopadzie pracodawcy zgłosili do urzędów pracy 55 tys. wolnych miejsc pracy i miejsc aktywizacji zawodowej. To o 27 proc. więcej niż rok temu, kiedy było to 49 tys. Ofert pracy przybyło we wszystkich województwach.

Stopa bezrobocia wyniosła 13,2 proc. i była o 0,2 pp. wyższa niż w październiku. W tym samym okresie roku ubiegłego wzrost było dwukrotnie większy i wyniósł 0,4 pp. Stopa bezrobocia zwiększyła się w 15 województwach. Jedynie na Mazowszu nie uległa zmianie. Najlepszy wynik odnotowano w województwie wielkopolskim, gdzie stopa bezrobocia wynosi 9,4 proc.

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej przekazało w listopadzie urzędom pracy dodatkowo blisko 100 mln zł na wsparcie osób bezrobotnych. Pieniądze pochodzą z oszczędności i rezerwy ministra. Zostaną wykorzystane na aktywne formy walki z bezrobociem, m.in. staże, dotacje na start biznesu i dofinansowanie utworzenia miejsc pracy. Resort szacuje, że pozwoli to pomóc dodatkowym 12 tys. bezrobotnych.

Czytaj więcej w Money.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(1)
robol
rok temu
na dwadzieścia aplikacji które wysłałem odpowiedziano na jedną,to jak jest z tym bezrobociem ?