Trwa ładowanie...
Zaloguj
Praca dla ciebie
Przejdź na

Wcześniejszy powrót ze zwolnienia lekarskiego

0
Podziel się:

Mam zwolnienie lekarskie na 10 dni, ale chcę z niego wrócić do pracy wcześniej (po 7 dniach). Co w takiej sytuacji zrobić?

|

|
| --- |
| (fot. (C) Subbotina Anna - Fotolia.com) |

Mam zwolnienie lekarskie na 10 dni, ale chcę z niego wrócić do pracy wcześniej (po 7 dniach). Co w takiej sytuacji zrobić? Na pytania odpowiada Małgorzata Majewska, ekspert monsterpolska.pl

Zwolnienie lekarskie wystawione przez lekarza oznacza, że w podanych dniach pracownik nie jest zdolny do pracy. Wynika z tego, że pracodawca nie powinien dopuszczać takiego pracownika do pełnienia jego obowiązków. Subiektywna ocena samopoczucia pracownika nie jest podstawą do uznania, że okres niezdolności do pracy się zakończył.

Co więcej, zgodnie z art. 17 ust. 1 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego, ,,ubezpieczony wykonujący w okresie orzeczonej niezdolności do pracy pracę zarobkową lub wykorzystujący zwolnienie od pracy w sposób niezgodny z celem tego zwolnienia traci prawo do zasiłku chorobowego za cały okres tego zwolnienia". Oznacza to, że jeśli po tych przykładowych 7 dniach zwolnienia przyszlibyśmy do pracy, utracie podlegałoby wynagrodzenie z okresu całych 10 dni obowiązywania zwolnienia lekarskiego. Dopuszczenie do pracy pracownika niezdolnego do jej wykonywania może być uznane za wykroczenie, a w skrajnych przypadkach - za przestępstwo przeciwko prawom pracowniczym.

Jeśli jednak nastąpiłaby sytuacja, że pracodawca - chociaż nie powinien tego robić - wyrazi zgodę na wcześniejszy powrót pracownika do pracy, wówczas pracownik od dnia podjęcia pracy traci prawo do świadczeń chorobowych. Za pracę w tym okresie (czyli w tych trzech dniach) przysługuje wynagrodzenie określone w umowie. Nie może dojść do sytuacji, w której pracownik będzie pobierał świadczenie z tytułu pensji oraz chorobowe jednocześnie.

Istnieją sytuacje, kiedy pracownik może, a nawet powinien wrócić do pracy przed zakończeniem zwolnienia lekarskiego. Może się tak zdarzyć w przypadku, gdy lekarz orzecznik ZUS w wyniku przeprowadzanej kontroli orzeknie o ustaniu niezdolności do pracy lub gdy pracownik z własnej inicjatywy przedłoży zaświadczenie od lekarza o zdolności do pracy.

(AS)

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)